Forum Forum podatkowePIT

Sprzedaz Mieszkania a Zakup Innej Nieruchomosci do Lat 2

Sprzedaz Mieszkania a Zakup Innej Nieruchomosci do Lat 2

sabinacranberry / 2016-03-25 19:00
Witam serdecznie,

Laik ze mnie do stopnia ...mega :)

Miby taki prosty PIT - 39..

Sprzedalam mieszkanie, ktore tato darowal mi kilka miesiecy wczesniej - sprzedaz nastapila 31 grudnia 2015.

Wiem, ze nalezy zlozyc PIt 39 do US, ale mam kilka pytan:

- mieszkam za granica od kilku lat. Moj ostatni adres w PL to ten, pod ktorym mieszkanie sprzedalam.
Jaki adres podac?

- jesli sprzedalam mieszkanie za 120.000 PLN i nie ponisolam jakichkolwiek kosztow z jego sprzedazy ( notariusz oplacony przez kupujacego), zatem przychod i dochod bedzie ten sam? I od niego mam odliczyc 19 % podatku, tak?

- chce przeznaczyc pieniadze na zakup kolejnej nieruchomosci, na terenie EU, zatem JAK poinformowac o tym US, abym tych 19% nie musiala oplacac?

Bede wdzieczna za pomoc.

Pozdrawiam,
Sabina
Wyświetlaj:
Jasiek18 / 91.123.191.* / 2018-10-17 08:31
Wynajmujemy dom które znaleźliśmy z żoną przez pośredników z Efektu na Cieszyńskiej w BB. Super sprawa! Polecam ich nie było problemu żeby się dogadać. Dom na wsi, niedaleko miasta, z dobrym dojazdem, z pełnym podłączeniem do instalacji – a różnie to bywa na wiosce.
wiwan / 2016-03-29 12:49
Jeśli ma Pani status nierezydenta polskiego podatkowego, to właściwym US dla PIT 39 będzie urząd właściwy (dla nierezydentów) miejscowo dla miejsca dokonania transakcji, czyli położenia kancelarii notarialnej.

W każdym województwie jest jeden taki US. Zatem gdzie notariusz ?

Tak, przychód = dochód, skoro nie było kosztów nabycia po Pani stronie, ani zbycia (np. pośrednika nieruchomości).

Informuje się w PIT 39 właśnie wskazując, że jakaś część dochodu skorzysta ze zwolnienia- służy temu cz. D, poz. 25 formularza. Oczywiście może to być zwolnienie dotyczące 100% dochodu.
sabinacranberr / 192.198.151.* / 2016-03-29 14:38
Witam, dziekuje za odpowiedz.

Nie jestem pewna, czy jestem rezydentem podatkowym w Polsce. Od 10 lat nie pracuje w naszym kraju i nie rzoliczam sie z podatkow.


Urzad Skarbowy jak i notariusz znajduja sie w Pszczynie, w jednym miescie.


Moj Tato darowal mi mieszkanie we wrzesniu 2015, a ja sprzedalam nieruchomosc, przed uplywem lat 5, w grudniu 2015.
czy koszty notarialne, ktore ponioslam podczas przekazania mi darowizny, nalezy odliczyc w Pit-39?

Prosze wybaczyc, ale nie rozumiem jak sie zabrac do tego.

Pozdrawiam cieplo,
Sabina
wiwan / 2016-03-29 20:06
Koszty notariusza w tej sytuacji stanowią koszt uzyskania przychodu.

Właściwym organem jest więc :
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
(ul. Żwirki i Wigury 17
40-063 Katowice)

gdyż nie jest Pani polskim rezydentem podatkowym, skoro od tak dawna nie pracuje Pani w RP i jak rozumiem nie ma też w RP miejsca zamieszkania.
sabinacranberry / 2016-03-30 13:55
Witam, dziekuje serdecznie.

Nie mam juz zameldowania i miejsca zmaieszkania w Polsce.

zatem, w formularzu, w punkcie:

A: Miejsce i cel skladania zeznania , ma byc miejsce podane powyzej, to w Katowicach?

B: Dane identyfikacyjne i adres: moje miejsce zmaieszkania w Irlanid?
wiwan / 2016-03-30 21:11
2 x tak.
Cel złożenia- 'złożenie zeznania', czyli zaznaczenie kwadratu '1'.

Najnowsze wpisy