Forum Forum podatkoweInne

Sprzedaz mieszkania i sprawy z tym zwiazane

Sprzedaz mieszkania i sprawy z tym zwiazane

klark / 2010-08-15 16:50
Witam

Zamierzam w niedlugim czasie sprzedac mieszkanie i w zwiazku z tym mam kilka pytan.
Wlascicielem mieszkania jest obecnie moja babcia. Jaka sprzedaz bedzie mnie mniej kosztowala:

1. przepisanie mieszkania notrialnie na mnie/moich rodzicow i dopiero sprzedaz

2. sprzedaz mieszkania przez moja babcie i nastepnie darwizna?

Czy sa mozliwe pozniej jeszcze jakies odliczenia po sprzedazy?

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-08-15 21:35
Zakładam, że babcia jest w posiadaniu mieszkania dłużej niż 5 lat.
W związku z tym, że zwyczajowo wszelkie koszty notarialne i podatkowe kupna-sprzedaży pokrywa kupujący na pewno w syt. 1 występują dla was koszty notarialne darowizny, których w syt. 2 nie ma- tu jedynie koszt przelewu/ wpłaty na konto :-). Podatku od darowizny unikasz zgłaszając ją odpowiednio do US.

Co więcej w syt. 1 trzeba by ze sprzedażą czekać 5 lat by uniknąć podatku lub zapłacić 19% od dochodu lub zobowiązywać się ( i dotrzymać ) do przeznaczenia tego dochodu na własne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat.
Zatem zdecydowanie syt. 2 jest polecana.
klark / 2010-08-15 22:56
Zalezy co sie ma na mysli mowiac 'w posiadaniu'. Mieszka tam juz bardzo dlugo, spalcila juz dawno calosc lecz przepisanie notarialne wlasnosci (wykupienie od spoldzielni) mialo miejsce dopiero w tym roku z powodu jej niedopilnowania spraw.
Czy w takiej sysuacji tez trzeba czekac ze sprzedaza 5 lat aby uniknac placenia podatku (przy sprzedazy przez babcie czyli opcja 2)?
wiwan / 2010-08-16 10:04
Niestety ustawodawca kolejny raz wykazał oderwanie od życia i kwestii przekształceń spółdzielczych nie potraktował jasno w ustawie o PIT- ale są wyroki sądów i wg nich raczej US przyjmują, że uzyskanie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu- to jeszcze nie nabycie, że uzyskanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu to nabycie i oczywiście ustanowienie odrębnej własności też.
Zatem jeśli przed aktem notarialnym babcia była w posiadaniu:
a) s. Lokatorskiego p. do lokalu, to nie ma 5 lat i jego sprzedaż teraz rodziłaby obowiązek podatku 19% od dochodu lub przeznaczenie całej tej kwoty na własne cele mieszkaniowe babci w ciągu 2 lat,
b) s. Własnościowego p. do lokalu, to już dawno te 5 lat jest, akt notarialny potwierdza tylko zmianę formy własności, nie jest to nabycie w sensie podatkowym -nie ma babcia do zapłacenia podatku dochodowego z jego sprzedaży.
Zatem jeśli b- to sytuacja jasna jak poprzednio pisałem, jeśli a) tak czy inaczej jest te 5 lat do odczekania, czy to przez babcię, czy (po darowiźnie) przez Ciebie- no chyba , że jednak masz zamiar te pieniądze przeznaczyć na swoje nowe mieszkanie, działkę budowlaną itp.
klark / 2010-08-16 19:43
Sprawdzilem - wczesniej (przed wykupem) bylo s. wlasnosciowe prawo do lokalu czyli babcia przysprzwdazy nie bedzie placila podatku.
Mam jeszcze pytanie: w jaki sposob zglaszajac do US pozniejsza darowizne pieniedzy mozna uniknac placenia podatku od wzbogacenia?
wiwan / 2010-08-16 23:29
Precyzyjniej: podatku od spadków i darowizn. Darowizna musi być zrealizowana przelewem/ wpłatą na konto obdarowanego. Obdarowany w ciągu maksimum 6 miesięcy od jej otrzymania zgłasza ją w swoim US na formularzu SD-Z2 i okazuje się potwierdzeniem ww przelewu/ wpłaty.
Formularz:
http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
klark / 2010-08-17 17:01
Bardzo dziekuje za wyczerpujace odpowiedzi :o)

Pozdrawiam serdecznie

Najnowsze wpisy