Forum Forum podatkowePIT

Sprzedaż mieszkania, kupno mieszkania

Sprzedaż mieszkania, kupno mieszkania

skomentuj
bolek_gdy / 62.61.34.* / 2015-05-16 22:57
Witam, ojciec sprzedał mieszkanie po babci przed upływem 5lat. Teraz w ciągu 2 lat musi nabyć nieruchomość aby nie płacić 19% podatku. Chce jako syn z żoną z ojcem kupić mieszkanie na spółkę aby uniknąć płacenia 19% przez ojca. Chcę oddac ojcu połowę z otrzymanych pieniędzy(połowe 60tyś dostane w prezencie) Teraz pytania:
- ile wynosi nieopodatkowana darowizna syn/synowa-ojciec, ojciec-syn/synowa
-jeżeli będziemy współwłaścicielami nowego mieszkania 50/50 kiedy może ojciec przepisać mieszkanie bez żadnych podatków

Z góry dziękuję za odpowiedz
wiwan / 2015-05-19 11:43
Od tyłu- przy kolejnych darowiznach nie ma kwestii terminów wpływających na podleganie podatkowi od darowizny zwolnienie z niego nieruchomości, jeśli nie ma jednoczesnej kwestii 'rolności'. Pomijam kwestię łącznej wartości darowizn w poszczególnych grupach podatkowych w ciągu 5 lat- bo w kontekście nieruchomości zostają one i tak przekroczone.

Inne są limity i możliowść zwolnienia w relacji syn/ojciec i odwrotnej, inne w relacji teść-synowa i odwrotnie.

Fakt wspólnoty małżeńskiej ma znaczenie takie, że z umowy darowizny jasno musi wynikać czy darowizna ma wejść do majątku wspólnego, czy osobistego jednego z małżonków. i odwrotnie, czy jest czyniona z majątku wspólnego czy osobistego.

Uniknięcie podatku przez ojca należy odnieść do jego udziału w wartości nowego mieszkania, a nie całkowitej jego wartości.

Czyli przy założeniu równych udziałów całej trójki nowe mieszkanie musi być warte przynajmniej TRZYKROTNOŚĆ przychodu ojca z mieszkania po babci, jeśli całkowicie chce on uniknąć podatku. Jak rozumiem jest jedynym jego właścicielem.
skomentuj

Najnowsze wpisy