Forum Forum podatkoweInne

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku a podatek

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku a podatek

mania-sz / 213.76.147.* / 2011-08-10 11:00
W marcu 2011 roku kupiłam mieszkanie.
W maju 2011 roku zmarł mój ojczym i obecnie trwa postepowanie spadkowe związane z mieszkaniem ojczyma.
Po jego zakończeniu włascicielem mieszkania ojczyma będzie moja mama.
Chcemy sprzedać mieszkanie ojczyma, żeby spłacić kredyt zaciągnięty na moje mieszkanie.
Proszę o wyjaśnienie:
1) Czy sprzedając mieszkanie, które otrzymało się w spadku trzeba zapłacić Państwu podatek od wzbogacenia?
2) Jeżeli tak, czy czy można uniknąć podatku (np. moja mama sprzedałaby mieszkanie, pieniądze dałaby mi jako darowiznę, a ja przeznaczyłabym je na spłatę zaciągniętego kredytu)? Może jest jaiś inny sposób?
Wyświetlaj:
mania-sz / 213.76.147.* / 2011-08-10 12:37
Dziękuję.
Czy otrzymując od mamy mieszkanie w darowiźnie muszę je sprzedać w ciągu dwóch lat od momentu zakupu mojego obecnego mieszkania (i pieniążki przeznaczyć na spłatę kredytu mojego obecnego mieszkania), żeby uniknąc podatku od sprzedaży mieszkania otrzymanego w darowiźnie? Jeżeli sprzedam je po marcu 2013 rozumiem, ze podatek będę musiała zapłacić?
belladonna / 2011-08-10 14:24 / Tysiącznik profesjonalny
Troszkę wymieszałaś termin dwuletni. Ty masz wydatkować PRZYCHÓD ZE SPRZEDAŻY nieruchomości przez 2 lata... czyli jak dostaniesz darowizną mieszkanie np we wrześniu i go sprzedaż np w październiku 2011, to ten przychód masz wydatkować do końca 2013 na cela mieszkaniowe czyli m.in. (ustawa PIT):
art. 21 ust. 25 pkt 2
2) wydatki poniesione na:

a) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
b) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
c) spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b

- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30;
belladonna / 2011-08-10 11:48 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli mama otrzyma w spadku mieszkanie (rozumiem, że to był jej mąż), to podatku od spadku nie zapłaci. Jeśli chodzi o podatek dochodowy ze sprzedaży, to jak najbardziej do zapłacenia. A ulgi... no są, ale jeśli przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe (a nie córki) to skorzystamy ze zwolnienia.
Jedyna doga to:
mam przekazuje Ci darowizną to mieszkanie (czyli nie sprzedaje, więc podatku dochodowego nie ma), a Ty nie zapłacisz podatku od darowizny, bo zstępni wg art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn są zwolnieni. Następnie Ty jako właściciel sprzedajesz mieszkanie i przeznaczasz przychód na swoje cele mieszkaniowe :)

Najnowsze wpisy