Forum Forum podatkoweOdliczenia

sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat

sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat

skomentuj
ssi / 2014-03-13 15:14
witam, proszę o odpowiedź
W 2010 otrzymałam w darowiźnie mieszkanie od babci. W 2011 po jej śmierci mieszkanie sprzedałam - było w innym mieście nie mogłam ani w nim zamieszkać ani go utrzymywać. Po konsultacji w US jak skorzystać z ulgi kupiłam jedno małe mieszkanie na parterze z przeznaczeniem na starsze lata. Sprzedaż i zakup miały miejsce w 2011 w tym samym miesiącu. Zakupu dokonałam z mężem, zgodnie z sugestią US dokonując notarialnego włączenia środków ze sprzedaży mieszkania po babci do majątku wspólnego. Cała kwota ze sprzedaży 65000,00 została wydatkowana na zakup. W mieszkaniu mieszkałam 2 miesiące a następnie odstąpiłam koleżance na jakiś czas umowa najmu okazjonalnego. Wszystkie akty notarialne wraz z PIT39 złożyłam w US w marcu 2012. W związku z tym, że właśnie upływają 2 lata na wydatkowanie mam pytanie czy powinnam jeszcze złożyć w US jakieś dokumenty czy mogę uznać, że sprawa ulgi jest rozliczona?
Wyświetlaj:
Mirek127 / 2018-09-25 11:16
Może poproś o wycenę na stronie https://www.wykup-nieruchomosci.pl/ . Nie wiem czy Ci ich kasa będzie odpowiadała ale jeśli tak to same formalności trwają tutaj bardzo krótko. W pilnych sytuacjach gdzie liczy się każdy dzień to jak najbardziej ich mogę zarekomendować.
belladonna / 2014-03-13 18:35 / Tysiącznik profesjonalny
Zadzwoń i zapytaj. A kto to wie, jakie są praktyki w Twoim US :)
ssi / 2014-03-13 20:37
Belladonna dziękuję, problem w tym że osoba od podatku dochodowego u której składałam komplet dokumentów i która była bardzo kompetentna i miła już nie pracuje, a inne Panie z którymi rozmawiałam powiedziały że to powinno być wszystko...powinno ale czy jest!
Czy ustawa mówi o tym co poza PIT39 i aktami notarialnymi należy składać? Kiedy urząd weryfikuje takie dokumenty od razu przy złożeniu w marcu 2012 (PIT, akty notarialne z 2011) czy po upływie owych dwóch lat. Czy może się jeszcze zdarzyć że ktoś zakwestionuje po tylu latach zasadność zastosowania tej ulgi i zawinszuje mi podatek 19 procent z odsetkami. Ile to może być po 5 latach...Trochę to smutne że przepisy mogą być różnie interpretowane, zmienia się osoba może się też zmienić stanowisko US. Z góry bardzo dziękuję.
belladonna / 2014-03-13 22:08 / Tysiącznik profesjonalny
Hm...
PIT-39 przedawnia się po 5 latach liczonych od końca roku kiedy go składaliśmy.
Wg mnie jeśli przedłożyłaś dokumenty na to, że wydatkowałaś kwotę zadeklarowaną w PIT-39 jest ok.
Nie ma w przepisów obowiązku rozliczenia, to raczej US wzywa po 2 latach celem sprawdzenia wydatków. Jak wezwą dokumenty na wydatkowanie masz, więc :)
Osoba jeśli chce sama rozliczenia, wnioskuje o to, a nie, że składa coś z obowiązku :)
ssi / 2014-03-14 07:47
Belladonna dziękuję. Trochę mnie to zaskoczyło bo jeśli dobrze liczę to US może mnie z tych transakcji z początku 2011 rozliczać nawet do prawie 7 lat od daty sprzedaży i zakupu czyli do końca 2017!
Naszły mnie jeszcze inne wątpliwości. Czy z tytułu sprzedaży mieszkania od babci w darowiźnie nie zwrócą się z tamtego urzędu o zwrot podatku od spadków i darowizn? Tydzień przed sprzedażą byłam w tamtejszym US po zaświadczenie, które mam w dokumentach że podatek się nie należy. Czy poza tym powinnam jeszcze coś w tamtejszym urzędzie złożyć?
belladonna / 2014-03-14 16:49 / Tysiącznik profesjonalny
Po 1 stycznia 2007 (bodajże wtedy wprowadzili art. 4a), jak dostałaś od babci nieruchomość darowizną korzystało to ze zwolnienia od podatku od darowizny bez warunków. Czyli mogłaś sprzedać dzień później. Co do podatku od darowizny nie ma się czym martwić :)
skomentuj

Najnowsze wpisy