Forum Forum podatkowePIT

Sprzedaz mieszkania

Sprzedaz mieszkania

buba11 / 2015-05-17 10:36
Witam .
Mam pytanie :
Mam drugie mieszkanie przepisane przez rodzicow w 2013 r. Chcialbym teraz kupic mieszkanie dla nich aby byli bliżej mnie ze wzgledu na koniecznosc opieki nad nimi .
Dopiero po kupnie mieszkania i przeprowadzce chialbym sprzedac to w ktorym aktualnie mieszkaja . Czy srodki uzyskane ze sprzeadazy moge uznac ze zostaly przeznaczone na wczesniejszy zakup . Czy w ten sposob moge nie placic podatku.
Moze to troche skaplikowalem ale poprostu najpierw chce kupic mieszkanie a dopiero potem sprzedac stare.
Pozdrawiam i Dziekuje Wiesław
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-05-19 11:29
Zasada- za środki wydatkowane na swoje inne cele mieszkaniowe uznaje się te, które zostały wydatkowane PO uzyskaniu przychodu ze zbycia poprzedniej nieruchomości.

Ps. Co znaczy przepisane ? Dokonano darowizny, czy jest to zapis windykacyjny/testament ?
buba11 / 2015-05-19 11:43
Witam.
Dziekuje za odpowiedz .
"Przepisane" - zle sie wyrazilem . Mieszkanie w formie darowizny zostalo przekazane mi przez rodzicow.
Wieslaw
wiwan / 2015-05-19 11:49
No więc jak napisałem. Inaczej jest trochę z nieruchomościami kredytowanymi- kredyt musi być zaciągnięty przed uzyskaniem przychodu, ale cele mieszkaniowy stanowią raty zapłacone PO uzyskaniu przychodu ze sprzedaży. Oczywiście też nie później niż 31 grudnia drugiego roku kalendarzowego przypadającego po roku uzyskaniu przychodu.
buba11 / 2015-05-20 07:00
Czyli jak rozumie moge kupic mieszkanie na kredyt, nastepnie sprzedac stare mieszkanie a pieniadze uzyskane ze sprzedazy przeznaczyc na raty, ktore bdede splacal powiedzmy przez nastepne 10 lat.
wiwan / 2015-05-20 08:36
Nieważna 'długość' kredytu. Ważne to, że do zwolnienia podatkowego wlicza się raty tego kredytu fizycznie zapłacone PO sprzedaży mieszkania, z którego dochód ma być zwolniony z opodatkowania DO najpóźniej do 31 grudnia roku, który kończy termin zwolnienia. Raty spłacane później już nie mogą być uznane za inny cel mieszkaniowy.
buba11 / 2015-05-20 13:01
Lata splaty dalem dla przykladu . Dziekuje bardzo za wyczerpujaca odpowiedz .
Pozdrawiam Wieslaw
tommyx / 194.242.62.* / 2015-05-21 11:18
czyli najbezpieczniej nadpłacić kredyt
wiwan / 2015-05-21 19:24
To nie tyle kwestia bezpieczeństwa, co skalkulowania sumy spłat we wskazanym okresie, który 'wchodzi' do innych celów mieszkaniowych podatnika.
No i kwestia braku zamieszania z wsteczną korektą PIT 39, zmianą wykazanej kwoty do zwolnienia i zapłatą podatku wstecz z odsetkami.
Oczywiście nie ma ustawowej (PIT) przeszkody w nadpłaceniu w takiej sytuacji kredytu czy skrócenie okresu kredytowania

Najnowsze wpisy