Forum Forum podatkoweInne

Sprzedaż samochodu a podatek od wzbogacenia.

Sprzedaż samochodu a podatek od wzbogacenia.

Michał01 / 2011-08-17 14:58
Trzy miesiące temu kupiłem od brata samochód za 3000 zł. Teraz dostałe ofertę kupna innego samochodu, bardzo atrakcyjną!! Postanowiłem więc, że kupie ten , a sprzedam poprzedni. Tylko że moja znajoma poradziła mi żeby się dowiedział jak to jest z podatkiem od wzbogacenia przy sprzedaży samochodu...Czy sprzedajać samochód, po trzech miesiącach od kupna, będę musiał płacić podatek od wzbogacenia? (samochód sprzedaje za 2.500 zł).
Wyświetlaj:
Jacek168 / 178.37.219.* / 2016-02-10 08:59
A jeżeli po upływie 6miesiecy np. 3 lat sprzedaje auto za 15tys ,to jak to wygląda musze odprowadzać podatek czy nie bo nikt o tym nie pisze???
wiwan / 2016-02-10 11:32
NIE. Bo nie jest to w ogóle źródło przychodów, którego dotyczy PIT.

Oczywiście mówimy o zbyciu prywatnym, nie w ramach DG.
belladonna / 2011-08-17 15:55 / Tysiącznik profesjonalny
Przy sprzedaży samochodu, jeśli już to wchodzi w grę podatek dochodowy. No ale... zagadnienia sprzedaży i podatków to jednak wartości rynkowe (przy umowie można różne wartości wpisać za zgodą obydwu stron przecież).
Jeżeli sprzedasz samochód przed upływem 6 miesięcy liczonych od końca miesiąca kiedy było nabycie to wykazujesz to w PIT (PIT-36 inne źródła)... a podatek od ewentualnego dochodu (przypominam dochód to przychód ze sprzedaży minus koszty zakupu)to 19% od dochodu... przy takiej kwocie to nie przewiduję powodów do zmartwień (tutaj i strata wyjść może). 2% PCC to zapłacisz od kupna samochodu, o czym chyba wiesz:)

Najnowsze wpisy