Forum Forum podatkowePIT

Sprzedaż za pośrdenictwem zagranicznego portalu, a podatek

Sprzedaż za pośrdenictwem zagranicznego portalu, a podatek

topppy / 83.26.78.* / 2010-10-14 17:04
Witam
Posiadam kolekcję zabawek zbieraną od dzieciństwa. Niektóre z nich posiadam od kilkudziesięciu lat, inne kupowałam okazyjnie od znajomych lub na giełdach. Nie posiadam praktycznie żadnego dowodu zakupu. Obecnie chciałabym się ich pozbyć. Ceny jakie mogę osiągnąć w Polsce są nawet kilkanaście razy mniejsze od tych jakie mogę uzyskać na specjalistycznym amerykańskim portalu. Sprzedaż polegałaby na wystawieniu kilkuset przedmiotów w formie Kup Teraz, płatność za pośrednictwem PayPala. Wg mnie taka sprzedaż ma charakter zorganizowany i ciągły. Niestety przez swoją firmę nie mogę prowadzić tej sprzedaży głównie ze względu na brak jakichkolwiek dokumentów potwierdzających zakup.
Płacąc normalny podatek dochodowy od całości kwoty będzie to nieopłacalne, w dodatku mogę ponieść konsekwencje z tytułu zorganizowanej sprzedaży bez DG.
Chciałabym się dowiedzieć czy w związku z tym, że serwis znajduje się w USA, US ma jakąkolwiek możliwość uzyskania informacji o moich transakcjach? Czy przelewy na konto mogą być jakimś dowodem? Jak wygląda procedura, gdyby ktoś na mnie "doniósł"?
Jak widać uczciwość w tym przypadku może okazać się zgubna?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Aneta
Ekspertka / 2010-11-23 13:15
Polecam art. Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy po zmianach od dnia 1 stycznia 2007 r. http://www.abc.com.pl/problem/2310/3

Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między USA a Polską osoba mająca miejsce zamieszkania w Obu Umawiających się Państwach będzie uważana w pierwszej kolejności za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym ona stale zamieszkuje.

Z wypowiedzi wynika, że mieszka pani w Polsce i ma nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że bez względu na to, skąd ma pani pieniądze (np. ze sprzedaży zabawek na eBayu) musi być zapłącony podatek. Fiskus taką sprzedaż może oczywiście jak najbarzdiej potraktować jako sprzedaż bez DG.

Można te zabawki podzielić między znajomych, którzy je sprzedadzą lub poszerzyć zakres DG (PKD: 4791Z Klasa: 04791 Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet).

Najnowsze wpisy