Forum Forum podatkoweInterpretacje

sprzedaż zmiemi rolnej otrzymanej w formie darowizny , pilne

sprzedaż zmiemi rolnej otrzymanej w formie darowizny , pilne

jene / 89.231.128.* / 2010-12-18 23:36
Otrzymałam od córki ziemie rolną w formie darowizny w 2009r. Teraz chcę ją sprzedać. Nabywcą nie będzie rolnik, a więc nie będę zwolniona z 19 % podatku. Chcę go jednak uniknąć i za otrzymane pieniądze ze sprzedaży ziemi rolnej i kupić sobie mieszkanie w ciągu 2 lat od daty sprzedaży. Czy fakt posiadania przeze mnie własnościowego mieszkania spółdzielczego od ponad 20 lat. wyklucza tę możliwość. czy ma to jakiekolwiek znaczenie? czy żeby skorzystać z tej ulgi nie mogę mieć żadnego mieszkania, czy wręcz przeciwnie nie ma to żadnego znaczenia czy posiadam mieszkanie, dom? inaczej mówiąc czy obecny statut mieszkaniowy ma wpływ na skorzystanie z ulgi ? proszę o pilną odpowiedź. Mam umówionego notariusza.
Bardzo dziękuję.
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-12-19 08:10 / Tysiącznik profesjonalny
Małe sprostowanie dotyczące wydatkowania: wg przepisów najnowszych (a one maja tutaj zastosowanie) masz wydatkować w przeciągu 2 lat liczonych od końca roku kiedy nastąpiła sprzedaż :-)
Wymóg, że się nie posiada innego lokum to raczej ulga w ustawie o podatku od spadków i darowizn, a nie ustawie PDOF, która tutaj będzie mieć zastosowanie. Na co możesz wydatkować przychód znajdziesz w art. 21 ust. 25 ustawy PDOF :-)
jane / 89.231.128.* / 2010-12-19 12:07
dziękuję za odpowiedź, ale wybacz nie jestem taka "bystra " w tych przepisach. Na co mogę przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży ziemi to przeczytałam i wiem tylko proszę odpowiedź mi TAK lub NIE czy obecny mój status mieszkaniowy (posiadanie mieszkania własnego) pozwala mi na zakup nowego mieszkania i i nie płacenie 19 % podatku ze sprzedaży ziemi. wybacz , ale nie rozumie .

Najnowsze wpisy