Forum Forum prawnePracy

status bezrobotnego a umowa zlecenie

status bezrobotnego a umowa zlecenie

estra / 2011-05-30 15:06
witam, chciałam się tylko upewnić, czy w momencie podjęcia pracy na umowę zlecenie, ale zlecenie jest tylko na miesiąc, należy się wyrejestrować z urzędu pracy? traci się status bezrobotnego wtedy?
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-05-30 21:04
Tak. Bezrobotny ma obowiązek informacyjny wobec PUP w tym zakresie i termin 7 dni na zgłoszenie podjęcia zatrudnienia. Bez względu na wysokość wynagrodzenia.
Po zleceniu może zarejestrować się ponownie.
a102 / 89.229.210.* / 2012-11-15 10:28
jestem zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku.I tu moje pytanie:czy jeżeli podejmę pracę na umowę zlecenie,która potrwa np.3 m-ce i ponownie się zarejestruje to dalej będę miała prawo do zasiłku? 1 zasiłek mam dopiero dostać ok.15 grudnia.Natomiast praca na umowę zlecenie rozpocznie się za około 3 tyg.

Z góry dziękuję za pomoc
szklarek / 2012-11-15 11:12
Data fizycznej wypłaty zasiłku niewielkie ma znaczenie. Znaczenie ma okres, za jaki zasiłek przysługuje/wypłaca się.

Tak- będzie możliwe wznowienie zasiłku po ponownej rejestracji, na czas jaki pozostał z pierwotnego jego 'przydziału' (po pomniejszeniu za okres od jego przyznania do utraty statusu bezrobotnego z powodu zlecenia).

Graniczny jest okres 365 dni na jaki traci się w takiej sytuacji status- dłuższa utrata uniemożliwia wznowienie dotychczasowego zasiłku. Oraz 14 dni- bo w takim maksymalnie czasie należy zarejestrować się od końca zlecenia.

No i oczywiście w dniu ponownej rejestracji musi być spełniony ogólny warunek min. 365 dni okresu uprawniającego/18 miesięcy do dnia rejestracji powtórnej.

Podstawa- art. 73, ust. 5 i 7 Ustawy o promocji zatrudnienia.

Najnowsze wpisy