Forum Forum podatkoweVAT

Stawka VAT od najmu a działalność gospodarcza

Stawka VAT od najmu a działalność gospodarcza

fezp / 159.205.87.* / 2016-12-17 16:06
Witam,
Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą, dostałem pismo z Urzędu Skarbowego o podanie tytułu prawnego do podanego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, odpowiednim zatem dokumentem będzie umowa najmu.

Umowa najmu jest zawarta pomiędzy właściciele nieruchomości (firma) a mną i moją dziewczyną.
W umowie przedmiot najmu jest opisany jako lokal biurowy - pomimo iż służy do celów mieszkalnych - co zapewne ma związek z podatkiem - 8% (nie wiem czy dobrze wnioskuję na podstawie tego co wyczytałem w internecie, ale na lokal mieszkalny byłoby 23%? Czy nie?).

Czy podając jako miejsce prowadzenia działalności powyższy lokal, powinienem teraz płacić podatek 23%?
Nadmienię, iż nie zamierzam wliczać go w koszt prowadzenia działalności.
Czy w ogóle na taką umowę w której najemcą jestem ja i moja dziewczyna mogę przestawić w US jako wspomniany na początku tytuł prawny czy muszę zrobić aneks do umowy, ze zmianą najemcy na moją firmę?

Gdybym wynajmował go jako lokal mieszkalny, wtedy mogłoby to być uznane za najem prywatny, ale czy w sytuacji kiedy w umowie figuruje to jako lokal biurowy, to czy może to być w ogóle najem prywatny, jeżeli podano ten adres jako miejsce prowadzenia działalności?

Mam nadzieję, że w dobrym dziale napisałem...

Najnowsze wpisy