Forum Forum pracyDokumenty

Staż - jak obejść obowiązek zatrudnienia po stażu.

Staż - jak obejść obowiązek zatrudnienia po stażu.

Nanako / 2012-05-16 15:00
Witam,

Od miesiąca walczę z UP. Początkowo możliwość pójścia na staż było dogadane w ten sposób, że dyrektor powiedział, że firma nie będzie mnie musiała zatrudnić po okresie stażu. To mi zależy na odbyciu stażu w tej firmie. Teraz pojawiły się problemy i w urzędzie oczekują na deklarację z tej firmy, że mnie zatrudnią na pewien okres.
Mam więc pytanie:
- czy jeśli po stażu napiszę, że nie jestem zainteresowany podjęciem pracy w tej firmię ponieważ wyjeżdzam za granicę do pracy i w tym czasie nie będę zarejestrowany w urzędzie pracy będzie wszystko wporządu zarówno, dla mnie jak i dla firmy?

- czy istnieje jakaś inna możliwość prostszego obejścia tego? (Dodam, że firma ma wypełnić deklarację, że mnie zatrudni po stażu)

Po prostu chce być fer wobec pracodawcy, który i tak mocno się zaangażował w organizację dokumentów, a urząd stale wymyśla, jakby miał za mało bezrobotnych.

Pozdrawiam i proszę o konkretną odpowiedź najlepiej osób znających temat.
Wyświetlaj:
En9522 / 94.254.165.* / 2017-10-02 15:57
Kochani staż kończy mi się 24 października. Po nim powinnam dostać umowę na minimum 3miesiące, ale tu jest tak że umowę daje na pół etatu tylko . Relacje z opiekunem stażu są tragiczne. Przez cały okres stażu wyżywala się także chciała bym nie przyjmować tej umowy. Czy z urzędu pracy czekają mnie jakieś konsekwencje? Jeśli tak to jakie . Dziękuję
Jarek 95 / 89.231.147.* / 2017-06-15 23:29
Witam,
Mam pytanie... Czy po odbytym stażu mogą mnie zatrudnić (załóżmy, że na pół roku) bez wyuczonego zawodu? (chodzi tu o zawód medyczny). Jeżeli dobrze pójdzie to papier ukończenia studiów będę miał dopiero w przyszłym roku.

Dzięki z góry za pomoc.
szklarek / 2017-06-17 18:16
Nie bardzo rozumiem.

Na danym stanowisku medycznym jeśli jest wymóg wykształcenia kierunkowego to wynika on albo z ustawy/rozporządzenia MZ albo ze zwyczaju dyrekcji.

Jeśli umowa stażowa przewiduje obowiązek zatrudnienia, a wymóg jest ustawowy- to kwestia ta powinna być uregulowana w umowie, a więc prawdopodobnie stażu byś tam nie odbywał. Jeśli wymóg jest 'dyrekcyjny' to wiążąca jest umowa.
k.26 / 83.24.150.* / 2016-01-19 11:36
Witam, moja sytuacja wygląda następująco:
odbyłam 6-cio miesięczny staż w firmie u rodziców i w tej chwili od listopada mam normalnie umowę o pracę. Wiem, że jeśli odbywa się staż u rodziny to muszą oni zagwarantować umowę o pracę na okres roku.
Czy w takiej sytuacji, skoro skończyłam staż i teraz pracuje na umowę, mogę rozwiązać umowę o pracę bez konsekwencji dla mnie i pracodawcy?
aha785 / 89.191.129.* / 2016-08-31 10:10
No troche dziwne że dostałaś staz u starych skoro nie wolno brać na staż czlonkow rodziny.
wiwan / 2016-08-31 15:30
Uściślijmy:
- niemożność skierowania na staż u pracodawcy, który jest członkiem rodziny NIE jest zapisana ani w Ustawie o promocji zatrudnienia, ani w Rozporządzeniu w sprawie odbywania staży.
Fakt- w regulaminie staży szeregu PUP-ów owszem jest zapisane to, że nie kieruje się na staż w takich okolicznościach, ale wynika to z lokalnych wytycznych w urzędach.

Zatem niewykluczone są takie sytuacje gdzieś w Polsce.
wiwan / 2016-01-19 19:33
Już w tym wątku to napisano kilka razy.

Zobowiązanie do zatrudnienia pracownika na dany okres po stażu dotyczy kwestii niewypowiadania mu umowy. Jeśli pracownik wypowiada umowę to nie oznacza niewywiązania się pracodawcy z umowy z PUP-em.

Konsekwencją dla pracownika są kwestie związane z zasiłkiem, o ile w ogóle ma on zamiar 'wracać' do PUP.
Ecko / 37.128.103.* / 2015-12-03 12:29
Witam, mam pewien problem odnośnie stazu. Właśnie skończył mi się straż i nie chce podpisywać umowy z pracodawcą ale pani w urzędzie powiedziała mi, że jeżeli nie podpisze umowy z pracodawcą po stażu to już nie będę mogła podjąć żadnego stażu, a jeżeli pracodawcą udowodni, że go na mnie nie stać to on automatycznie nie dostanie ju żadnego stażysty. Więc jak to wyglada?
wiwan / 2015-12-03 12:58
No właśnie tak mniej więcej. Plus jeszcze utrata statusu bezrobotnego na 120 dni.
onyx918 / 46.204.216.* / 2015-06-25 20:03
Witam. Mam pytanie. Dzisiaj skierowano mnie na staż z UP. Zostałam przyjęta jednak doszłam do wniosku ze nie chce tego stażu , a umowę z Urzędem pracy będę podpisywać w poniedziałek.Nie wiem co teraz mogę zrobić , jak wybrnąć z tego stażu ?
szklarek / 2015-06-26 14:23
Bez utraty statusu bezrobotnej- nijak. Bo to Pani 'nie chcę' nie ma znaczenia. Można nie podpisać umowy w sytuacji uchybień formalnych- tj. tego, że Pani 'profil bezrobotnego' w ogóle nie przewiduje staży lub pracodawca organizator nie spełnia warunków, jakie ustawa nakłada na organizatora.
Sam rodzaj/okoliczności zadań w czasie stażu nie mogą być podstawą odmowy. Tak jest w przypadku oferty pracy z PUP, bo musi to być praca 'odpowiednia'- co już ustawa definiuje. Nie definiuje stażu 'odpowiedniego'.
Jest więcej możliwości dopiero przerwania stażu już rozpoczętego związanych z nieprawidłowościami w jego przebiegu, czyli leżącymi po stronie organizatora.

Jedyne co mi przychodzi do głowy, co uzasadniałoby niepodpisanie stażu bez utraty statusu bezrobotnego- to posiadanie ZLA długotrwałego*- co byłoby argumentem z przeniesieniem terminu i nie podpisywaniem umowy teraz. Z 'nadzieją', że kolejnego terminu nie będzie.

Wobec powyższego- raczej należy po prostu podpisać i podjąć ten staż. W przeciwnym razie - utrata statusu bezrobotnego na 120 dni.
* ale nie więcej niż 90 dni.
anonimowa / 80.53.49.* / 2014-10-28 22:49
witam, prosze o rade. mój staz konczy sie 20 marca,po tym czasie pracodawca zobligowal sie zatrudnic mnie na 6 miesiecy na 1/2 etatu. problem polega na tym, ze chcialabym po tym czasie wyjechac za granice, gdzie mam pewna prace ale pracodawca podpisujac mi staz zobowiazal sie, ze jesli mnie nie zatrudni, urzad bedzie mógl mu podeslac nowego stazyste z urzedu na 6 miesiecy. prosze poradzic co zrobic, aby tego uniknac? pracodawca nie chce kolejnego stazysty. czy jesli ja podejme zatrudnienie a pozniej sie zwolnie, w UP podajac za przyczyne wyjazd w celu zarobkowym za granice, to uda sie uniknac komplikacji?
wiwan / 2014-10-29 10:11
Bezrobotny nie jest feudalnie przywiązany do PUP. Po prostu po owych 6 miesiącach rozwiążecie umowę czy to za wypowiedzeniem, czy za porozumieniem stron, albo umowa wygaśnie -jeśli będzie umową terminową.

Z chwilą podjęcia zatrudnienia u pracodawcy, u którego wcześniej był staż przestaje się być bezrobotnym. Nie musi więc wyjazdu Pani zgłaszać. To, że wcześniej bezrobotny był na stażu albo skierowany do pracy ( i czy np. staż przerwał ) może mieć znaczenie przy ewentualnej kolejnej rejestracji w PUP i ewentualnym nowym prawie do zasiłku.
maniek272 / 83.4.214.* / 2014-10-23 16:43
Jak po zakończeniu stażu nie będe chciał podjąć pracy to mnie wywalą z urzędu pracy?
szklarek / 2014-10-24 11:39
Już to napisano. Tak, o ile PUP przedstawi Ci tę ofertę pracy. Samo skierowanie na staż nie jest ofertą Pracy, po jego zakończeniu- chyba, że taka klauzula się w nim znajduje. Obowiązek zatrudnienia jest elementem umowy pomiędzy pracodawcą, a PUP.
kasik651 / 178.235.239.* / 2014-09-28 20:23
Witam. za dwa tygodnie kończy mi się staż , niestety pracodawca chce mnie zatrudnic. Pisze niestety, ponieważ nie chce być zatudniona na umowe zlecenie przy której miałabym pracować po 9 godzin dziennie. Pozatym mieszkam sama z babcia , którą się opiekuje więc bardziej zalezy mi na pracy zmianowej. Czy jesli objaśnię to w PUP moge miec szanse ze nie zostane wyrejstrowana za nie podjęcie pracy?
szklarek / 2014-10-09 19:00
?
Jeśli umowa pracodawcy z PUP przewiduje obowiązek zatrudnienia, to zatrudnienia właśnie, a danie zlecenie nie jest zatrudnieniem w rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia.
szklarek / 2015-01-21 09:28
Jako uzupełnienie- umowa może jednak przewidywać 'inną pracę zarobkową'- czyli zlecenie właśnie, o ile podlegać będzie ub. społecznym. Czyli nie może to dotyczyć studenta niestacjonarnego w wieku do 26 lat albo ucznia szkoły dla dorosłych w tym wieku- bo inni uczniowie/studenci statusu bezrobotnego mieć nie mogą.
zaklopotany / 2015-01-20 22:46
Witam, czytałem poniższy wątek jednak wolę spytać raz jeszcze. Czy po wypełnieniu stażu, jestem zmuszony podpisać umowę z pracodawcą? Dostałem dokument - skierowanie do pracy, jednak załatwianie tego jest bardzo pod górkę. Czy mogę powiedzieć w UP, że nie dogadałem się z pracodawcą co do wynagrodzenia, dlatego zdecydowałem się nie podpisywać umowy? Proszę o radę
szklarek / 2015-01-21 09:21
Jeśli już jest skierowanie do pracy, to jej niepodjęcie skutkuje po prostu utratą statusu bezrobotnego i barkiem możliwości ponownej rejestracji przez 120 dni (art.33, ust. 4, pkt. 3)

Nie byłoby tak, gdyby odmowa była uzasadniona.
Co oznacza, że owa praca nie była ODPOWIEDNIĄ w rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia- co definiuje art. 2, ust. 1, pkt. 16

Czyli owszem- gdyby pracodawca dał do podpisania umowę z wynagrodzeniem niższym niż płąca minimalna.
Lub że były inne okoliczności np. nagłe zdrowotne po stronie bezrobotnego.

ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2013,000,674.html
klaudia473 / 89.231.80.* / 2016-02-11 17:30
Witam
mam takie pytanie bo chciałam bym zrezygnować ze stażu wiem że mnie wykreśla w urzędzie pracy ale czy po tym wykreślenie będę mogła podjąć pracę jaka kolwiek nie chodzi mi o staż.
szklarek / 2016-02-11 17:52
Jakąkolwiek na wolnym rynku pracy- zdecydowanie tak. Nie będzie przecież ze stażu świadectwa pracy z 'porzuceniem pracy'.
Jeśli chodzi o pracę ze skierowania PUP- dopiero po ponownej rejestracji, czyli po karencji w statusie bezrobotnego. Oczywiście mówimy o przerwaniu z winy bezrobotnego w rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia.
Kar olina / 178.43.86.* / 2014-09-26 16:58
Witam
Mam takie pytanie odnośnie zatrudnienia stażysty po odbyciu stażu. Końcem września mija okres stażu i ani ja ani stażysta nie chce zatrudnienia w mojej firmie gdyż jest to mała firma która od 3 miesięcy nie odnotowuje żadnych zysków. W umowie z PUP została podpisana deklaracja zatrudnienia stażysty po odbyciu stażu na 3 m-ce tylko dlatego iż nie było innej możliwości (takie wymagania PUP) Współpraca odbywała się poprawnie, wszystko w trakcie stażu było ok ale ponieważ nie ma zysków nie potrzebuje pracownika (działalność firmy zostanie zawieszona). Czy istnieje możliwość nie zatrudnienia stażysty na te 3 m-ce tak aby ani stażysta ani pracodawca nie poniósł przykrych konsekwencji z tego tytułu?
Anna1001 / 176.221.120.* / 2014-08-29 13:33
Witam, również zwracam się z prośbą o pomoc jak mogę ,,obejść'' ta deklarację zatrudnienia? Zależy mi na stażu, jestem świeżo po studiach na UM po zdrowiu publicznym. Chcę iść na staż czegoś się nauczyć, zdobyć doświadczenie i myślę że może mi pomóc w dalszej karierze a mogę liczyć tylko na ten z UP. Ale mam problem z Urzędem Pracy, mam miejsce na oddziale w szpitalu czeka tylko aż ,, wywalczę'' ten brak zatrudnienia. Proszę o wskazanie drogi
szklarek / 2014-08-29 22:42
Jak formalnie ma Pani wywalczyć zapis/brak zapisu w umowie, której nie będzie Pani stroną ?

Umowę zawrze (dyrektor) PUP ze szpitalem.
No i skąd wiedza, że w ogóle klauzula taka w umowie będzie ? Była w poprzednich umowach zawieranych ostatnio pomiędzy tymi stronami ?
Małgorzata717 / 83.11.150.* / 2014-08-26 08:09
Witam, ja z drugiej strony. Zatrudniłam stażystę w sklepie ze zobowiązaniem zatrudnienia na 3 miesiące, ale nie chcę go zatrudniać. Pomimo dobrych chęci z mojej strony nie stać mnie na to. Mija pół roku i stażysta niczego się nie nauczył, jest u mnie jakby za karę i jak się palcem nie pokaże to się nie ruszy. Nie mogę go zostawić samego, ciągle muszę czuwać coby strat nie przyniósł, bo czasem to ostrasza klienta.
Dałam mu dużą szansę na stałą pracę i dziwi mnie to ogromnie przy takim bezrobociu, ale jestem już zmęczona. Muszę w tej chwili zatrudnić inną osobę.
Nie chcę ponieść żadnych konsekwencji prawnych, ani wchodzić w konflikt z UP...
Co ja mam zrobić???
H Szatkowski / 2014-08-26 11:20
Sama rozlazłość stażysty obecnie oczywiście nie upoważnia do przerwania stażu.
Albo należy zaryzykować, że mimo złożenia mu oferty pracy nie podejmie albo ją porzuci, albo co już teraz wystąpić do starosty/PUP o zwolnienie z tego zapisu umowy rzetelnie argumentując dlaczego.

Pozostaje jeszcze przejrzenie umowy- czy jest klauzula jedynie o zatrudnieniu NA min. 3 miesiące czy jasno też wynika z niej obowiązek trwania owego zatrudnienia przez taki czas czyli pośrednio zakaz wypowiedzenia takiej umowy. U jeszcze kwestia tego, że musiałaby to być umowa próbna, by ją móc wypowiedzieć, bo terminowa krótsza niż 6 mc co do zasady takiej możliwości wedle KP nie ma.
kinga_31 / 2014-06-04 15:05
W ubiegłym roku skończyłam staż ale pracodawca nie miał obowiązku mnie zatrudnić. Na pewno różnica polegała na tym, że jeden staż z UP jest płacony z funduszu pracy, a inny ze środków UE. Przy tym drugim pracodawca miał obowiązek zatrudnienia pracownika.
bp / 213.192.79.* / 2014-07-01 14:31
Ja mam staż ze środków unii europejskiej w instytucji publicznej i dali mi na pół roku staż. Instytucje publiczne nie maja takiego obowiązku.
bp / 213.192.79.* / 2014-07-01 14:33
obowiązku zatrudnienia po stażu:)
Rosa757 / 83.25.120.* / 2014-03-28 19:51
Czy jeśli podpiszę umowę z pracodawcą po stażu a po kilku dniach ją zerwę, mogę ponownie zarejestrować się w PUPie?
szklarek / 2014-03-29 09:51
Tak. Konsekwencje polegające na utracie statusu bezrobotnego na jakiś czas, a więc niemożności ponownej rejestracji przed jego upływem dotyczą tylko sytuacji, które miały miejsce w czasie posiadania statusu bezrobotnego (odmowa oferty pracy, przerwanie stażu z własnej winy itp.)
Po podpisaniu umowy o pracę nie była już Pani bezrobotną.
igooroo / 185.101.131.* / 2017-02-27 23:00
a co w takim wypadku z pracodawca po takim rozmawiazaniu umowy ? czy nie poniesie zadnych konsekwencji z PUP ze rozwiazal umowe zestarym stazysta ktorego mial zatrudnic na kilka miesiecy a rozwiazal umowejuz po kilku tygodniach np
szklarek / 2017-02-28 08:47
Nic- przecież 'Rosa757' pisze o sytuacji zerwania umowy przez pracownika.
Nie wiem, czy miała na myśli porzucenie pracy czy wypowiedzenie.
Obowiązek zatrudniania przez dany okres przez pracodawcę nie jest przecież bezwzględny, nie obejmuje przykucia pracownika łańcuchem, dopuszcza m.in. zw. dyscyplinarne w przypadku porzucenia pracy przez pracownika.
ziggy0 / 79.163.247.* / 2014-01-31 11:44
Mam zamiar pójść do znajomego na staż ale bez możliwości zatrudnienia. Czy po odbyciu stażu gdzy ja napiszę podanie, że rezygnuję ze współpracy z pracodawcą on na moje miejsce musi przyjąć zatrudnić kogoś innego, jedna osoba mi tak mówiła, że ja to sobie mogę odejść ale pracodawca musi kogoś zatrudnić bo się zobowiązał, jak z tym jest, bo nie chcę narobić kłopotu znajomemu
wiwan / 2014-01-31 12:44
Jak już napisano w tym wątku- ewentualny obowiązek leżący po stronie pracodawcy- organizatora wynika jedynie z umowy jaką podpisał ze starostą. W przypadku Pana wciąż potencjalnego pracodawcy- organizatora takiej umowy jeszcze nie ma. Jeśli starosta się uprze, to zapis taki też powinien regulować sytuację, gdy to stażysta zatrudnić się nie zechce. Na pewno nie może być zapisu, że w zastępstwie przyjmie na etat kogokolwiek. Jeśli już to innego zarejestrowanego w tym PUP bezrobotnego.

Poza tym to dyskusja akademicka, bo potencjalny organizator chce przeprowadzić staż i chodzi mu o staż jednej osoby, konkretnie Pana. Wie, że jednak nie zatrudni po stażu.
Konsekwencje są dwie:
- starosta to akceptuje, podpisuje umowę stażu, staż się odbywa, kończy i tyle,
- starosta nie akceptuje, umowy nie ma, nie ma stażu.

Czemu ma służyć kombinacja alpejska z oświadczaniem przez pracodawcę nieprawdy zarówno we wniosku jak i w umowie ze starostą ?
Kokos9 / 2014-01-24 10:13
Czy stażysta może zostać sam na stanowisku pracy? Co jeżeli taka sytuacja, miałaby miejsce i wiedziałby o tym UP.
wiwan / 2014-01-24 11:34
MOŻE. Staż to nie praca przymusowa skazańca ;-)

Poważniej- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 sierpnia 2009 r.
w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych

nakłada obowiązek istnienia opiekuna stażysty oraz określa krótko jego zakres obowiązków-"udziela bezrobotnemu wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych zadań oraz poświadcza własnym podpisem prawdziwość informacji zawartych
w sprawozdaniu, z przebiegu stażu zawierające
informacje o wykonywanych zadaniach
oraz uzyskanych kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych".

Opiekun może mieć 'pod sobą' do 3 stażystów. Siłą rzeczy więc nie jest fizycznie obecny non stop.

Logiczne też, że jego nadzór wraz z upływem czasu jest mnie intensywny, bo stażysta nabiera wprawy.

Oczywiście pomijam kwestie organizacji pracy i BHP tj. oczywiście są stanowiska np. dwuosobowe, co wyklucza pozostawienie stażysty samego- jest albo drugi pracownik, albo drugi stażysta.

Niewywiązywanie się organizatora pracy z obowiązku opieki tj. zupełnego "osamotnienia" stażysty jest podstawą jego skargi do PUP, czy wręcz przerwania stażu.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy