Forum Forum emerytalneZUS

Staż zamiast renty

Staż zamiast renty

reshi / 2016-03-07 10:40
Dzień dobry, posiadam rentę socjalną, czasową. Nie mam orzeczenia o niepełnosprawności, a jedynie orzeczenie o niezdolności do pracy na okres przyznanej renty. Tym samym nie mogę się zarejestrować w Urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Czuję się lepiej i uważam, że mógłbym odbyć chociaż staż z UP, czy mogę zrezygnować ze statusu osoby niezdolnej do pracy i z renty, a zarejestrować się w UP? Jak to zrobić? Czy muszę czekać do końca okresu renty?
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-03-08 09:31
W odróżnieniu do np. renty z tyt. niezdolności do pracy czy emerytury- nie można w tym przypadku złożyć po prostu wniosku o zawieszenia prawa do świadczenia- wynika to z art. 103, ust. 3 ustawy emerytalnej i art. 15, ust. 1 ustawy o rencie socjalnej.

Zatem albo konieczne jest doczekanie do końca okresu na jaki obecnie opiewa decyzja rentowa, albo złożenie wniosku do ZUS o ponowne badanie przez orzecznika ZUS w celu ustalenia, że niezdolności do pracy już nie ma. Bo dopiero takie orzeczenie byłoby podstawą ustania prawa do r. socjalnej przed pierwotny terminem wynikającym z decyzji.

Wniosek taki rozpatruje centralnie główny orzecznik ZUS.

PS. Jest możliwość rejestracji w PUP ze statusem 'osoby poszukującej pracy', która z cześci oferty PUP może korzystać, ale nie obejmuje to staży.

Najnowsze wpisy