Forum Forum finansoweKredyty

Stopy procentowe w PEKAO S.A.

Stopy procentowe w PEKAO S.A.

Adi_superstar / 2008-08-11 21:31
Witam.
Mam następujące pytanie. Posiadam w banku PEKAO S.A. dwa kredyty i jedną pożyczkę. Jeden kredyt hipoteczny, drugi zwykły i pożyczka - wszystko w PLN. Pożyczka jest oprocentowana stałym rocznym oprocentowaniem w wysokości 16,50%. Kredyt zwykły jest oprocentowany zmienną stopą oprocentowania - aktualnie w wysokości 15,24%. Natomiast kredyt hipoteczny jest oprocentowany zmienną stopą oprocentowania - aktualnie w wysokości 7,19%. Wiem, że jeżeli chodzi o zmianę wysokości oprocentowania dla obydwóch kredytów, bank ustala te stopy wg WIBOR-u 3M więc co trzy miesiące mam nową kwotę do spłaty. Słyszałem, że również umocnienie się lub spadek złotego ma wpływ na zmianę kwoty spłaty kredytów, ale nie wiem czy to prawda. Otrzymałem też od banku informację o tym, że w związku z uchwałami Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp referencyjnych NBP, zmianie ulegnie zmienna stopa podstawowa Banku oraz stopa bazowa Banku. Nowe stopy Banku wynosic będą: stopa podstawowa - 19,85%, stopa bazowa - 9,74%.
Moje trzy pytania są następujące:
- czy faktycznie złoty ma duży wpływ na wysokośc raty kredytu;
- czy podwyższenie stóp referencyjnych NBP (stopy podstawowej i bazowej Banku PEKAO) również ma wpływ na wysokośc raty kredytów (jeżeli tak, to w jakiej skali i jakich kredytów to sie tyczy).
- czy moglibyście podac mi również jakie były dotychczasowe stopy (podstawowa i bazowa) w Banku PEKAO. Znalazłem w necie, ale z ubiegłego roku i są juz nie aktualne a chciałbym wiedziec przynajmniej o jaką różnicę wzrosły, gdyż tego mi nie napisali przysyłając informację o nowych stopach.

Bardzo proszę o zaspokojenie mojej ciekawości.
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
MALWINA1606 / 83.13.181.* / 2008-08-12 13:13
Witam,

mam podobny problem z kredytem hipotecznym w tym samym banku. Stopę bazową masz zapisaną napewno w umowie- ja brałam kredyt w 2007r. i ta stopa wynosiła 4,27. Doliczając marżę banku mój kredyt w początkowym okresie oprocentowany był na 4,77%, a w tym miesiącu już 7,07%. Z tego co wyczytałam to od 9.09.2008 oprocentowany będzie na 9,74% plus prowizja banku, więc około 11%. Zrobiłam sobie wywiad w innych bankach i ich stopy są na poziomie 6-7%.
Adi_superstar / 2008-08-13 17:21
Witam.

Już wszystko wiem. Mam odpowiedzi i wyjaśnienia na wszystkie nurtujące mnie pytania - na Twoje MALWINO 1606 również.

Otóż:

~ Jeżeli chodzi o podwyżki stóp procentowych jakie przysłał nam Bank - nas nie dotyczą - dotyczą one tylko i wyłącznie osób, które starają się lub posiadają pożyczkę expressową.

~ Jeżeli chodzi o stopę bazową, którą mamy w umowie (Ty 4,77%, ja 4,78%), są to stopy, które nie są stałe, ale brane są pod uwagę tylko i wyłącznie przy podpisywaniu umowy, czyli w danym dniu. Po podpisaniu umowy hipotecznej, to co sie dzieje ze stopą bazową Banku nas nie interesuje i nie dotyczy. My (hipoteczni), aby orientować się co nie co o nowej stawce raty kredytu co trzy miesiące, możemy sugerować się podglądając sytuację WIBOR-u 3M. Jeżeli co trzy miesiące zmienia Ci sie rata, to masz tak jak ja. U mnie - Bank ustala średnie oprocentowanie 3-miesiecznych złotowych depozytów międzybankowych WIBOR 3M, stanowiące średnią arytmetyczną ze wszystkich notowań od 1-go do 25-go dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, dla którego obliczana jest stopa bazowa dla mnie, czyli co 3 miesiące. Trzeba obserwować WIBOR - i tak: aby wiedzieć czy będziemy mieli wyższą ratę czy niższą od Października do Grudnia, należy obserwować WIBOR 3M od 1-go Lipca do 25-go Września, i tak dalej - potem nas interesuje od Stycznia do Marca, sprawdzamy WIBOR 3M od 1-go Października do 25-go Grudnia, itd. Wyliczamy z tego średnia i wychodzi nam ile procent nam zmaleje rata lub wzrośnie na następne trzy miesiące. Wielkość raty również ustala w jakimś stopniu (pisze w jakimś, bo nie jestem wtajemniczony na jakiej zasadzie odbywają się te obliczenia) odgrywa rolę pozycja złotego w stosunku do euro. Ale nie mamy się co martwic, gdyż WIBOR odgrywa tu najbardziej znacząca rolę. Oczywiście można sobie samemu dla orientacji kontrolować notowania naszej waluty.

Oto link do sprawdzania WIBOR-u 3M:
http://www.money.pl/pieniadze/depozyty/zlotowearch/index=Wibor/term=3M/period=3/format=chart/periodarchive=Szukaj

Pozdrawiam
Adi_superstar
anna70 / 83.31.38.* / 2009-02-06 11:05
A CO Z OPROCENTOWANIEM POŻYCZKI EKSPRESOWEJ, W UMOWIE NAPISANE JEST ŻE JEST OPROCENTOWANA 16,24% ( MARŻA BANKU 6,5% STAŁA, ORAZ ZMIENNA STOPA BAZOWA BANKU 9,74) ?
Waldzisław / 13.16.137.* / 2009-01-06 13:33
A Ja mam podobne wątpliwości ze stawką WIBOR 3M . W umowie kredytowej mam napisane jak liczony jest mój "WIBOR 3M". W danym miesiącu obowiązuje stopa bazowa równa średniej z notowań WIBOR 3M od 1. do 25. dnia miesiąca poprzedniego. Obowiązuje też wskaźnik zmienności, który obecnie wynosi 0,25 pkt proc. Niestety dzisiaj zadzwoniłem na infolinie PEKAO SA i otrzymałem informację iż WIBOR 3M na dzień dzisiejszy wynosi 6,57% . A według strony Money.pl WIBOR 3M - 5,82% (dane REUTERS) a Bankier.pl (dane REUTERS) 5,84 % . WIBOR 3M ustalany jest przez Polskie Stowarzyszenie Dealerów Bankowych na fixingu i jest dla banków obowiązujące. Skąd takkie różnice ?.
kelebek / 83.143.161.* / 2009-01-07 20:09
Dokładnie... aktualnie (jeszcze w styczniu) wynosi 6,57 i taka stopa obowiązuje bodajże od lipca. A właściwie nie jest to WIBOR3M a stopa bazowa obliczana na podstawie WIBOR3M. A liczymy ją tak:
Obliczamy sobie średnią WIBOR3M za poprzedni miesiąc (1-25), w grudniu wynosiła ona 6,46
W umowie mamy zapis, że stopa bazowa zmienia się dopiero wtedy gdy różnica między średnią (wyliczoną wcześniej) a bieżącym oprocentowaniem jest większa niż 0,25, a więc w naszym przypadku różnica między (bieżącym) 6,57 a (nowym) 6,46 wynosi zaledwie 0,11. W związku z tym w miesiącu styczniu stopa bazowa pozostaje niezmieniona!
WIBOR, o którym piszesz (5,82) jest faktycznie WIBORem bieżącym (a więc styczniowym!). Ta średnia będzie brana pod uwagę przy obliczaniu stopy bazowej na luty, więc nie martw się, w lutym oprocentowanie na pewno spadnie... i to sporo.
pozdrawiam
Jarek23 / 83.143.42.* / 2009-01-07 16:41
Pod poniższym linkiem masz dokładne wyjaśnienie:
http://zlosnik.pl/showthreaded.php?Cat=&Number=951060&page=0&view=collapsed&sb=5&o=&fpart=&vc=
MarekD / 83.143.46.* / 2009-11-02 01:25
Opisane jest to tutaj:
http://zlosnik.pl/ubbthreads.php?ubb=showthreaded&Number=807313
Kredytobiorca / 83.17.61.* / 2009-02-03 12:15
Może ktoś się orientuje czy obniżyli wreszcie oprocentowanie w tym banku i czy jest szansa że w tym miesiacu rata będzie niższa ?
Loo Cypher / 89.76.144.* / 2009-02-05 09:40
obniżyli
aktualnie stopa bazowa to 5,66%
Czyli oprocentowanie hipotecznych 5,66+marża
na marzec kolejna obniżka gdzieś do poziomu około 4,45%
meczennikzlotowkowy / 194.106.193.* / 2009-02-17 18:33
a ja w luty zaplacilem mniejsza rate z tym ze splate mialem ustanowiona na 15. 1320zl spadlo na 1200:)
rafał1975 / 82.160.202.* / 2009-02-05 18:18
u mnie zostało bez zmian czyli tak samo jak w styczniu czy grudniu niewiem czemu ?
borad1 / 77.254.248.* / 2009-02-11 14:50
Moje oprocentowanie hipotecznego rownież bez zmian od grudnia.
Rychu123 / 80.48.85.* / 2009-03-13 19:41
U mnie to samo jest z oprocentowaniem - bez zmian. Dziwna sprawa. Jak Wzrastały stopy to od razu była podwyższona rata, a jak stopy maleją to nic się nie dzieje. Tak więc kto mi powie oco komon??

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: