Forum Forum dla firmKsięgowość

stowarzyszenie / fundacja prowadząca odpłatną działalność pożytku publicznego

stowarzyszenie / fundacja prowadząca odpłatną działalność pożytku publicznego

magdalena940 / 2020-10-23 10:20
Otrzymałam propozycję współprowadzenia stowarzyszenia / fundacji prowadzącej odpłatną działalność pożytku publicznego (nie prowadzącej działalności gospodarczej), która m.in. będzie się zajmować przygotowaniem do rodzicielstwa, prowadzić różne warsztaty, spotkania dla mam z dziećmi, wypożyczanie sprzętów itd.
Są również 2 koncepcje: 3 członków zarządu (3 osoby ją współtworzą), lub jedna osoba zatrudnia 2 pozostałe.

Zastanawiam się, czy będę potrafiła sama prowadzić księgowość. Może są programy dedykowane fundacji / stowarzyszeniu?
Nurtują mnie takie pytania:
- czy jest możliwość w takiej sytuacji prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, uproszczony bilans i RZIS? Co jest ważne w księgowości takiego stowarzyszenia / fundacji?
- jakie są obowiązki w przypadku gdy fundację / stowarzyszenie prowadzą 3 osoby (na jakiej postawie wypłacane wynagrodzenie?) a jakie gdy jedna zatrudnia pozostałe? Czy jest konieczność opłacania ZUS?
- czy taka fundacja może być zwolniona z VAT, jeśli dochody nie przekroczą 200 tys. rocznie czy świadczone usługi doradcze z góry powinny być objęte podatkiem VAT?

Może jakieś inne sugestie?
Z góry dziękuje za pomoc.
Wyświetlaj:
MailinaMM / 188.33.248.* / 2022-12-30 22:45
Fundacja TIPTOP wspiera chore dzieci dlatego warto im pomagać. Polecam tę fundację każdemu, kto chciałby komuś pomóc.
malafundacja / 217.149.243.* / 2020-11-12 20:27
Hej,

jeśli wciąż szukasz odpowiedzi na te pytania, to proszę:

1. Jeśli jesteś ogarnięta i gotowa szybko przyswoić duuużo wiedzy, to dasz sobie radę. Ja w tym roku to zrobiłem i póki co jest ok.

2. Jeśli stowarzyszenie/fundacja nie będzie prowadziło działalności gospodarczej i roczne przychody nie przekroczą 100 tys. zł, to może prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.

3. Nie można skorzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli świadczy się usługi doradztwa.

Pozostałe pytania są zbyt rozległe, żeby odpowiedzieć w krótkim komentarzu.

Najnowsze wpisy