Forum Forum podatkowePIT

Studencki staz w Holandii a podatek

Studencki staz w Holandii a podatek

wikiwiki / 98.156.117.* / 2017-01-14 21:04
Witam

Jak mam rozliczyc podatek od wynagrodzenia jakie dostalam na stazu studenckim w Holandii?

Pracowalam tam tylko kilka miesiecy, co wiecej w Holandii studenci nie placa podatku za tak niska kwote - bardzo dziekuje za jakakolwiek pomoc!

ps przepraszam za brak polskich znakow
Wyświetlaj:
kaskas123 / 2017-03-06 00:06
Mam podobny problem. Otrzymałam przez dwa ostatnie miesiące 2016 roku 1200 euro (600 na miesiąc) w ramach stażu w Holandii od prywatnej instytucji, która co prawda nie jest uczelnią, ale staż jest naukowy i ma na celu praktykę zaraz po studiach. Z tego co się orientuję kwota ta nie przekracza sumy mnożonej z dziennej diety z tytułu wyjazdu zagranicznego więc jest chyba nieopodatkowana. Mam rację? Serdecznie dziękuję za jakąkolwiek pomoc
wiwan / 2017-03-06 08:55
Tak, jest to zwolnienie z art. 21, ust. 1 pkt. 23 Ustawy.
Co do techniki- to zwolnienie obliczamy sobie "na brudno" tj. do PIT 36 + PIT ZG wpisujemy kwoty stypendium już po uwzględnieniu odliczenia diet.

Czyli :
- nie wykazujemy tego zwolnienia w PIT-O
- jeśli diety powodują zwolnienie całkowite, w ogóle stypendium nie wykazujemy, nie przechodzimy na PIT-36 + PIT ZG (jeśli stypendium było jedyny dochodem zagranicznym)
wiwan / 2017-01-16 09:43
Proszę o więcej informacji, bo potrzebne jest zakwalifikowanie tego dochodu prawidłowe.

To było bardziej stypendium dla stażysty, by mógł brać udział w zajęciach na uczelni, badaniach naukowych, przestudiowaniu semestru w ramach wymiany, odbyciu kursu itp.

Czy zwykły etat, zlecenie dla studenta, nie odbywający się na uczelni, a otrzymane środki były po prostu wynagrodzeniem, a wypłacający nie był jednostką samorządu terytorialnego, uczelnią itp.

Kto staż organizował, skąd było info o nim, było skierowanie nań (przez kogo) czy sama go znalazłaś w necie ?

Najnowsze wpisy