Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Studia będą odpłatne?

Studia będą odpłatne?

Money.pl / 2006-05-10 18:26
Komentarze do wiadomości: Studia będą odpłatne?.
Wyświetlaj:
student / 84.40.129.* / 2006-06-22 18:46
jesli firma placi mi za studia - firma żąda lojalki
jeśli państwo płaci mi za studia - studiuję na h.. potrzebną kosmologię czy inne stosunki miedzynarodowe, po czym zbieram kondomy po murzynach z londyńskich trawników.

państwo MUSI wymusić w ludziach chęć studiowania rzeczy rynkowych i POTRZEBNYCH, nie tylko nagradzać tych co zdecydują sie na studia inżynierskie.

uczyć nie tylko poczucia godnosci z polskosci,
ale też obowiązkowa matura z MATEMATYKi musi być
jfk / 84.40.150.* / 2006-05-11 00:18
Jestem studentem dziennym na Uniwersytecie Wrocławskim, również korzystam z bezpłatnej nauki, ale jestem jak najbardziej za wprowadzeniem płatności za studiowanie w trybie stacjonarnym.

To prawda, że obecny system faworyzuje studentów mieszkających z rodziną w mieście akademickim (nie ponosza dodatkowych opłat za stancje, nie muszą sie żywić na własną rękę, nie płacą za PKP). I to przeważnie tych bogatszych, których jeszcze w liceum stać na drogie korepetycje lub kursy prowadzone przez pracowników uczelni, danego wydziału.

Wydaje mi się, że sensowne byłoby wprowadzenie symbolicznej opłaty za każdy semestr - na którą stać byłoby także biednych. Z opłaty mogliby być na przykład zwolnieni studenci w pierwszym semestrze nauki, a także uzyskujący średnią powyżej 4,5. Oprócz tego racjonalny system stypendiów naukowych, a także socjalnych (ale tu - z dużą ostrożnością, bo tylko w swoim otoczeniu widzę bardzo wiele przykładów wymuszania stypendiów).

W skali całego kraju taka symboliczna opłata byłaby potężnym zastrzykiem dla uczelni. Korzyści byłyby spore - uczelnie dysponowałyby większym budżetem - mogyby w ten sposób kompletować lepszą kadrę, uzupełniać czytelnie, wyposażać sale. Wzrosł by poziom zaangażowania studentów by uzyskać zwolnienie z opłaty

Niestety po rozmowach ze znajomymi z uczelni - trudno znależć ich zrozumienie, że taki system jest racjonalny i bardziej sprawiedliwy od obecnego. Co szczególnie smutne - nawet studenci nie kierują sie rozumem, tylko własną chciwością, bo największy krzyk podnoszą ci, którzy z zapłaceniem mieliby najmniejszy problem.
turysta / 195.205.179.* / 2006-05-11 09:58
JESLI W RODZINIE SĄ DWIE OSOBY CO UCZĘSZCZAJĄ NA WYZSZE UCZELNIE T0 - UMARŁ W BUTACH . KOGO BEDZIE NA TO STAĆ ?
Qlt / 83.15.97.* / 2006-05-10 22:28
Płacić trzeba nie tylko za studia ale za każdą usługę i za każdy towar. Wtedy lewactwo straci racje bytu a świat stanie się przejrzysty i sprawiedliwszy społecznie. Wtedy też pasożyty wszelkiej maści i koloru po prostu zdechną . Zdechną z braku żywiciela.
Piotrrr / 85.89.170.* / 2006-05-10 18:35
Grafika to hobby? Niezłe. Niech pan Rocki powie to designerom włoskim albo skandynawskim. Jakiekolwiek dofinansowywanie niektórych kierunków jest absurdalne, bo pi pierwsze, nikt nie wie, jaka będzie sytuacja na rynku, kiedy absolwenci będą kończyć studia (czyli po trzech albo pięciu latach), po drugie - nikt nie umie właściwie ocenić różnych sił, które działają na rynku. Na przykład w Skandynawii była \
Piotrrr / 85.89.170.* / 2006-05-10 18:39
była "nadprodukcja" grafików i dzięki temu skandynawski design jest znany na całym świecie i stanowi źródło zysków. Gdyby słuchali pana Rockiego, to figę by z tego mieli.
Każdy powinien wybierać studia na własną odpowiedzialność, a nie dlatego, że jakiemuś panu zdaje się, że za parę lat ten czy inny kierunek będzie potrzebny.
LukasOln / 83.9.67.* / 2006-05-10 18:26
I bardzo dobrze narazie podatnicy większości opłacają studia dzieci prawników, urzędasów, tzn.(znanych nazwisk) itd. Przecież to jest chore, tu wcale nie chodzi o wyrównywanie szans, slogan o bezpłatnym studiowaniu jest śmieszny. Co mają powiedziec o konstytucyjnym prawie bezpłatnych studiów wyższych, osoby które płacą za studia i pochodzą z rodzin mało zamożnych.

Najnowsze wpisy