Forum Forum podatkowePIT

Studia, praca w Irlandii, wyłączenie z progresją, PITy

Studia, praca w Irlandii, wyłączenie z progresją, PITy

blitztrager / 2009-03-24 12:02
Witam,

W roku 2006 ukonczylem studia dzienne - do tej pory nie musialem wypelniac zadnego pitu - brak dochodow.
22 Listopada 2006 wyjechalem do Irlandii
16 Grudnia 2006 rozpoczalem legalna prace w Irlandii
15 Grudnia 2008 zakonczylem prace w Irlandii i wrocilem do Polski.
W polowie stycznia 2009 zarejestrowałem sie jako bezrobotny.
Do dzisiaj (24 Marzec 2009) szukam pracy i nadal jestem zarejstrowany jako bezrobotny ale nadal nie otrzymuję zadnych zasiłków ponieważ nadal czekam na papiery (formularz e301 i e104) z Irlandii.

1) Czy muszę wypełnić jakikolwiek PIT za okres 2006, 2007, 2008 skoro mieszkałem w Irlandii (od Listopada 2006) i nie miałem żadnego dochodu w Polsce do dzisiaj?
2) Czy skoro Irlandia i Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, muszę się rozliczyć z US wg metody "Wyłaczenia z progresją" jeżeli nie miałem żadnego dochodu w Polsce do dzisiaj?
3) Czy skoro w roku 2006 studiowałem do Czerwca, napisałem prace magisterską do września, i wyjechałem do Irlandii w Listopadzie, czyli przebywałem w Polsce przez ponad 163 dni to powineniem wypełnić jakikolwiek PIT?

Z gory dziekuje za wszelkie fachowe odpowiedzi.
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-03-24 19:28 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli mowa o Irlandii Południowej, to nie musiałeś składać zeznań w Polsce za te lata mając jedynie dochody irlandzkie. Jeśli to Irlandia Północna, to za 2006 należało złożyć zeznanie (dla polskiego US musisz mieć certyfikat zagranicznego rezydenta, aby nie składać PIT z dochodami zagranicznymi, które wg umowy o UPO podlegają opodatkowaniu w Polsce - metoda proporcjonalnego odliczenia) :-))
Gosc 145 / 89.230.214.* / 2009-03-24 20:15
A jednak nie zamiescilem wszystkich danych.
Tak mowa o Irlandii Poludniowej.
Dziekuję serdecznie za odpowiedz.
Czy jest jakis paragraf, punkt, ustawa czy co tam jeszcze moze byc w ktorej jasno jest napisane " Pan byl grzeczny, zarabial w Irlandii albo innym fajnym panstwie z podpisana umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania, wiec Pan nie musi skladac zadnych PITow?"

:D
belladonna / 2009-03-24 20:33 / Tysiącznik profesjonalny
Tak. Do dochodów z progresji ma zastosowanie ustawa pdof:
Art. 27.
8. Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


A Ty dochodów podlegających opodatkowaniu nie miałeś, bo dochody zagraniczne wg progresji nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, a jedynie wykazuje się je do stopy mając inne dochody podlegające opodatkowaniu. A umowę z Irlandią Północną znajdziesz tutaj (nie zmieniała się jak z Anglią a tym samym Irlandią Północną):

http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/umowy_miedzynarodowe/irlandia_konwencja-tekst_polski.pdf?PortalMF=9b8c98128b902b66022f60fbd210f32b

obowiązuje od 1996 i się nie zmieniała jak z Wielką Brytanią miedzy 2006, a 2007 (co za tym idzie z Irlandią Północną) :-))
belladonna / 2009-03-24 20:37 / Tysiącznik profesjonalny
Miało być umowę z Irlandią Południową (machnęłam się) :-))

Najnowsze wpisy