Forum Forum podatkoweInne

stypendium naukowe a podatek

stypendium naukowe a podatek

krzys89 / 2012-11-26 08:56
Czy jeśli pobieram stypendium naukowe, co miesiąc 400zł, to czy będę musiał rozliczać podatek od tej kwoty? Kiedyś wydaje mi się, ze stypendia były zwolnione z podatku ale nie wiem jak jest teraz.
Wyświetlaj:
belladonna / 2012-11-26 17:02 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa określa jakie stypendia są zwolnione w całości.
Ustawa PIT:
art. 21 ust. 1 pkt 39:
"39)stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania";

czyli nie da się odpowiedzieć na pytanie, czy w całości zwolnione (bez podatku bez względu na kwotę) czy tez nie, nie znając szczególików pt. [przez kogo wypłacane, na podstawie jakich przepisów itp. :)
studentka pedagogiki / 2012-11-26 12:50
ne wiem czy to to samo jest, ale ja miałam stypendium socjlane pzrez dwa lata studiów i wtedy nie odprowadzałam żadnego podatku od tego
Włodzimierz00 / 2012-11-26 13:46
Z tego co wiem , to żadnego podatku się nie odprowadza... sytuacja by wyglądała inaczej gdybyś pracowął na przykład na umowe zlecenie i pobierał stypendium naukowe , czy też socjalne...
wiwan / 2012-11-27 10:48
Opodatkowanie/zwolnienie stypendiów z PIT jest niezależne od tego, czy są inne dochody stypendysty.

Do roku 2010 włącznie uzyskiwanie innych dochodów miało wpływ jedynie na pobieranie zaliczek PIT od stypendium w trakcie roku, a nie na ostateczne roczne rozliczenie i zwolnienie/opodatkowanie stypendium.

Najnowsze wpisy