Forum Forum emerytalneZUS

Świadczenia dla żony po zmarłym mężu który nie miał emerytury

Świadczenia dla żony po zmarłym mężu który nie miał emerytury

kr4 / 185.14.114.* / 2017-08-23 12:43
Żona w KRUS 54 lata, mąż w ZUS i pracował w oparciu o umowę o pracę na pełen etat, zmarł w wieku 64 lat. Mieli dwoje dorosłych dzieci powyżej 25 lat.

Czy żonie przysługują jakiekolwiek świadczenia po śmierci męża, jeżeli tak to jakie kroki trzeba podjąć mając akt zgonu?

Żona ma jedną działkę rolną zabudowaną, czy w takim razie musi podzielić działkę na dwie (jedna rolna, druga z zabudowaniami i rolną komuś przekazać?) czy wystarczy, że zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa i grunty po prostu wydzierżawi na określony czas?

Gdzie najpierw się udać? najbliższy oddział ZUS + akt małżeński, akt zgonu, jakieś wnioski?
Wyświetlaj:
Lulek651 / 188.147.237.* / 2019-02-20 19:07
Ja z kolei znam inny przypadek.Mąż przepracował 24 lata w zakładach byl ubezp.w ZUS. Potem przejął gosp.i przez 17 kolejnych lat opłacał Krus.Zmarł,a jego żonie odmówiono renty rodzinnej z ZUS. Czy można coś z tym zrobić?
wiwan / 2017-08-23 13:14
Jeśli są spełnione warunki stażowo-ubezpieczeniowe po stronie zmarłego- po prostu renta rodzinna dla wdowy z ZUS.

Zmarły pracował....
Chodzi o to kiedy i jak długo.

1. Jeśli zmarł w czasie ubezpieczenia z tego tytułu lub do 18 mc od ustania tego ubezpieczenia ALBO miał ogólny staż 25 lat oraz

2. Zmarły miał staż min. 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat życia ALBO miał 30 lat składkowych

to są spełnione warunki po jego stronie.

Wniosek o r. rodzinną ZUS Rp-2 + kwestionariusz o okresach ubezpieczenia ZUS Rp-6 + zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu zmarłego ZUS Rp-7

oraz akt zgonu, dokumenty (świadectwa pracy itp.) potwierdzające okresy z Rp-6, dokument z którego wynika wiek wdowy i to, że jest wdową tj. była żoną w dniu śmierci zmarłego.

Może być dowolny ZUS, ale i tak rozpatruje właściwy dla miejsca zameldowania wdowy.

Poza r. rodzinną- zasiłek pogrzebowy, jeśli to ona poniosła koszty pogrzebu.

Gospodarstwo rolne wdowy nie ma znaczenia dla ww świadczeń z ZUS.

Uzyskanie prawa do r. rodzinnej z ZUS pozbawi wdowę możliwości dalszego ub. w KRUS poza ub. wypadkowemu/chorobowemu/macierzyńskiemu rolników jeśli dz. rolnicza stanowić będzie nadal jej stałe źródło utrzymania, i będzie to ub. ograniczone w zakresie świadczeń jedynie do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.
kr4 / 185.14.114.* / 2017-08-23 16:31
zmarły pracował, miał zachowaną ciągłość, okresy składkowe na pewno wynoszą powyżej 30 lat

a czy jakieś świadczenie z KRUS się należy czy też żona musi spełnić jakieś wymogi czy może świadczeń ZUS + KRUS nie można łączyć?

zmarły był chyba 2-3 lata także ubezpieczony w KRUS, później przeszedł na ZUS

czyli jak żona otrzyma rentę ze ZUS to może dalej prowadzić gospodarstwo czy też musi je dzierżawić, przepisać na kogoś innego?
wiwan / 2017-08-23 18:05
Nie może łączyć r. rodzinnej z ZUS ze swoją przyszłą e. rolniczą. Innego świadczenia z tyt. śmierci męża z KRUS ta wdowa nie uzyska.

Te 2-3 lata w KRUS zmarłego są bez znaczenia w tej sytuacji- miałyby znaczenie gdyby zmarły okresami ZUS-owymi nie spełniał jakiegoś warunku uzyskania renty po nim, bo okresy rolne posłużyłyby do uzupełnienia tych 'braków'. Miałby też znaczenie- gdyby zmarły był już na swojej emeryturze, bo zwiększałyby ją one, a więc i r. rodzinną po nim.

Prawo do renty z ZUS jest bez wpływu na prowadzenie gospodarstwa przez rencistę.
Wpływa jak napisałem wyżej na kwestię składek KRUS z tyt. działalności rolniczej w tym gospodarstwie.

Kwestie dzierżawy/przepisania to kwestie trwałego zaprzestania dz. rolniczej, które jest potrzebne do uzyskania pełnej e. rolniczej, w ogóle uzyskania wcześniejszej e. rolniczej czy wypłaty pełnej renty rodzinnej z KRUS. Ale w tym wątku chodzi o r. rodzinną z...ZUS, bo zmarły był ubezpieczony w ZUS.
kr4 / 185.14.114.* / 2017-08-23 18:29
dopytam jeszcze:

1. druk ZUS Rp-7 wypełnia ostatni pracodawca czy kto to robi, trzeba mieć ostatnie świadectwo pracy? zmarły miał w 2016 aktualizację kapitału początkowego

2. co zabrać do ZUS aby nie być częstym gościem w oddziale - akt zawarcia związku małżeńskiego, akty urodzenia wdowy i męża, akt zgonu, jakie dokumenty mogą jeszcze wołać?

3. jeżeli zostanie przyznana renta ZUS to czy wdowa może czerpać korzyści z ziemi np. sama uprawiać i mieć dochód lub wydzierżawić i mieć dochód i czy to ma wpływ na wysokość renty?
wiwan / 2017-08-24 09:41
1. pracodawca ostatni, św. pracy też potrzebne. I tak kontakt z pracodawcą się przyda, bo jest przecież kwestia odprawy pośmiertnej do wypłaty. Być może też jest jakieś grupowe ubezpieczenie opłacane przez pracodawcę, a więc ewentualne świadczenie z polisy od komercyjnego ubezpieczyciela.

KP początkowy- zatem ZUS już nie potrzebuje dokumentów (świadectw pracy, zaświadczeń o zarobkach) sprzed 1999 r. bo już je ma.

ad. 2 nic więcej mi do głowy nie przychodzi, poza jakimś dokumentem na poniesienie kosztów pogrzebu- pod kątem zasiłku pogrzebowego, o ile to wdowa je poniosła lub nie scedowała tego na rzecz firmy pogrzebowej.

ad. 3 może uprawiać, może dzierżawić, uzyskiwać dochody. Wpływ na ewentualne zmniejszenie/zawieszenie wypłaty renty przez ZUS mają tylko dochody podlegające oskładkowaniu społecznemu w ZUS- czyli z etatu, z DG, ze zlecenia.

Czynsz dzierżawny nie podlega składkom ZUS.
wiwan / 2017-08-24 11:15
ps. ad. 1- no przecież kwestia ub. komercyjnego pada w innym wątku i w innym dziale forum :-)

Najnowsze wpisy