Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Świadczenie emerytalne a wypadek

Świadczenie emerytalne a wypadek

jbbb / 2015-07-14 20:35
Witam
Moja żona ma skończone 55 lat i ma 25 lat pracy.Chciałaby skorzystać z zasiłku przedemerytalnego.Pracodawca zwolniłby ją z przyczyn ekonomicznych,po przepracowaniu oczywiście pełnego roku tj. z dniem 1-wszego września. W ostatnim czasie jednak żona uległa wypadkowi i jest na zwolnieniu lekarskim od dnia 19 czerwca do 7 sierpnia.Czy okres pozostawania na zwolnieniu lekarskim, wlicza się jako okres składkowy i będzie uwzględniony w przepracowanym jednym roku,który mija dnia 1.09 -koniecznym do nabycia prawa_do tego świadczenia. Czy może zwolnienie lekarskie nie wlicza się i okres zatrudnienia będzie musiał być przedłużony o czas pozostawania na zwolnieniu.Później oczywiście żona musi się zarejestrować w urzędzie pracy.Bardzo proszę o odpowiedź, za którą z góry dziękuję.
wiwan / 2015-07-14 21:07
1. Uściślijmy- pyta Pan o Świadczenie Przedemerytalne, bo zasiłek takowy nie jest już od ponad 10 lat uzyskiwany jako świadczenie nowe.

2. Warunkiem uzyskania Świadczenia jest min. 6 miesięcy zatrudnienia u zwalniającego pracodawcy bezpośrednio przed zwolnieniem. Być może myli Pan ten rok z wymogiem min. 365 dni ubezpieczenia społecznego od przynajmniej płacy minimalnej w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją w PUP, co jest warunkiem uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, który jest wymagany przed świadczeniem przedemerytalnym.

3. Okres zwolnienia lekarskiego za który wypłaca się wynagrodzenie chorobowe, a potem zasiłek chorobowy w czasie umowy o pracę:
- jest okresem zatrudnienia, wlicza się do ww 6 miesięcy
- jest okresem nieskładkowym, wliczanym do ww 365 dni, jeśli jego podstawa nie jest niższa niż płaca minimalna.

4. tyle, że:

łączne spełnienie warunku 55 lat życia i 25 lat stażu ubezpieczeniowego to ZA WCZEŚNIE. No chyba, że poza owym stażem pracy 25 lat są jeszcze inne okresy składkowe, nieskładkowe (studia ?)

5. "pracodawca zwolniłby ją..." jeśli oznacza to dogadanie się, to de facto jest to zwykłe porozumienie stron, przyczyny nie leżą po stronie pracodawcy...pojawia się kwestia pozornosci całej sytuacji.

Najnowsze wpisy