Forum Forum emerytalneZUS

Świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne

carlos58 / 46.112.99.* / 2011-07-02 21:54
Witam, moje pytanie co prawda nie dotyczy odszkodowania ale może będziecie w stanie udzielić mi odpowiedzi.
Otóż mam 25 lat, jestem zatrudniony jako pracownik magazynowy w hurtowni materiałów budowlanych, 28.03.11 uległem wypadkowi w pracy, podnosząc worek jakiegoś materiału doznałem urazu kręgosłupa. 27 kwietnia byłem operowany w szpitalu WIM przy Szaserów w Warszawie, teraz jestem na zwolnieniu lekarskim- co prawda operacja się udała, ale diagnoza oczywista- nie mogę dźwigać, więc do pracy w magazynie nie wrócę. Moje pytanie brzmi czy po upłynięciu okresu pobierania zasiłku chorobowego, przysługiwać mi będzie świadczenie rehabilitacyjne, pytam ponieważ w regulaminie wyczytałem, że przydzielane jest ono osobom u których dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, a wiem na pewno, że żadna rehabilitacja nie pozwoli mi na powrót do pracy którą do tej pory wykonywałem. Czy to dyskwalifikuje mnie z możliwości pobierania świadczenia? pozdrawiam i dziękuję za pomoc
wiwan / 2011-07-04 12:24
Najkrócej- jest to świadczenie "zamiastrentowe", a więc chodzi o rokowania powrotu do zdolności do JAKIEJKOLWIEK pracy, a nie dotychczasowej. Opinia orzecznika dopiero o braku czasowym lub stałym zdolności do pracy skutkuje rentą stałą lub okresową z tyt. niezdolności całkowitej lub częściowej.
Często wręcz ś. rehabilitacyjne jest przyznawane zamiast renty mimo, że ubezpieczony właśnie o rentę wnioskuje.
Będzie więc pan mógł wystąpić o to świadczenie.

Dokumenty:

wniosek o świadczenie rehabilitacyjne złożony na druku ZUS Np-7 w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania. Do wniosku o świadczenie powinno być dołączone:

zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego,
wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk ZUS N-10);
protokół powypadkowy - w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy ubezpieczonego będącego pracownikiem,
zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników

Najnowsze wpisy