Forum Forum emerytalneInne

Świadectwa pracy za działalność w podziemiu. Trwa kampania

Świadectwa pracy za działalność w podziemiu. Trwa kampania

Wyświetlaj:
z17 / 31.11.132.* / 2013-02-27 01:15
wiwan napisał:

> Na potrzeby ustalania ogólnego stażu
> ubezpieczeniowego w celu określenia prawa > do e. minimalnej, e. wcześniejszej- okres > ten jest brany podwójnie.

To bardzo ciekawe. ZUS nie informuje o tym w swoich materiałach informacyjnych, które wpadły mi w ręce.

> Na potrzeby samej wysokości świadczenia-
> pojedynczo. Lata te nie wchodzą do owych
> 10/20 lat wg. których ustala się podstawę > wymiaru.

No właśnie głowiłem się nad tym, w jakiej wysokości zus uwzględnia owe lata składkowe za działalność podziemną. Skoro jest tak jak piszesz, to ktoś kto np. nie miał pełnych 10 lat składkowych i wyliczono mu KP z faktycznego okresu pozostawania w ubezpieczeniu, jeśli dołoży sobie teraz załóżmy 4 lata pracy w podziemiu, to będzie miał taką samą jak dotychczas podstawę wymiaru plus doliczoną liczbę lat, czy tak?
wiwan / 2013-02-27 11:50
Podwójność zaliczania okresu składkowego do stażu w przypadku kombatantów wynika z art. 13 wspomnianej w wątku Ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących
ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Fakt- zatem moje stwierdzenie było zbyt rozszerzające, bo z "najnowszych" kombatantów/opozycjonistów, którzy doznali uszczerbku w grudniu 1970 na wybrzeżu ( art. 2 ust. 7 ustawy kombatanckiej.

Co do wysokości emerytury/kapitału początkowego ( w zależności od rodzaju świadczenia lub rocznika ubezpieczonego ) początkowego- do końca 2008 r. zasadniczo było jak napisałeś- niezmieniona podstawa wymiaru, ale zwiększona liczba lat, bo w zdecydowanej większości okresy konspiracji/kombatanckie udokumentowane przy pomocy urzędu ds. kombatantów były latami 'zerowymi', czyli bez dokumentów poświadczających wynagrodzenie.
Od stycznia 2009 r. nowe świadczenia oraz stare na skutek wniosku o przeliczenie uwzględniają w takich sytuacjach zamiast zerowego- wynagrodzenie minimalne. Więc w części wypadków zmienia się również podstawa wymiaru.

Jeszcze niuans- okres niewykonywania pracy przed dniem 4 czerwca 1989 roku na skutek represji politycznych, nie więcej jednak niż 5 lat stanowi okres nieskładkowy zgodnie z art.7, pkt. 4 ustawy emerytalnej.
Co ma znaczenie jeśli chodzi o wysokość świadczenia, gdy nie da się jednak za ten okres uzyskać "sw. pracy za konspirację".
z17 / 31.11.132.* / 2013-02-27 15:39
Zasadniczo tu jest pewien duży problem, bo "klasyczne" uprawnienia kombatanckie, tak jak napisałeś, należą się do czasów masakry na Wybrzeżu w 1970r. Natomiast za późniejszą działalność podziemną aż do kwietnia 1989r. należą się owe okresy składkowe w ZUS (lub ew. okresy nieskładkowe za niemożność znalezienia pracy z przyczyn politycznych- do 5 lat). Ta druga kategoria osób ma na razie zamkniętą drogę do uzyskania "klasycznych" świadczeń kombatanckich, czyli dodatków, deputatów itp. Moim zdaniem, albo za jakiś czas osoby te zostaną automatycznie przeniesione do grona "klasycznych" kombatantów, albo powstanie jakaś nowelizacja umożliwiająca im staranie się o taki status. Wszystko zależy od tego, ilu osobom Urząd ds. Kombatantów/ZUS wyda stosowne decyzje. Jeśli będzie to poniżej 5 tys. osób (wszystko na to wskazuje), to raczej będą z nich automatycznie kombatanci. Jeśli więcej, no to będą mieli trudno. Na razie szału nie ma, bo mimo akcji informacyjnej ZUS ludzi zgłasza się b. mało. Poza tym homo homini lupus est i dawni opozycjoniści nie chcą sobie poświadczać wzajemnie działalności w podziemiu (najczęściej z powodu syndromu psa ogrodnika).

Wracając na koniec do meritum - osoba, która ma wyliczony kapitał początkowy z okresu faktycznego pozostawania w zatrudnieniu (czyli poniżej 10 lat), na zaliczeniu okresów działalności w podziemiu jako składkowe MOŻE STRACIĆ. No bo jeśli urząd przyjmie tu okresy składkowe na poziomie płacy minimalnej to może się znacząco obniżyć podstawa wymiaru.
wiwan / 2013-02-28 10:19
Na koniec wniosek o przeliczenie KP może być wycofany przed uprawomocnieniem decyzji, czyli w ciągu 30 dni od decyzji otrzymania, więc groźby "straty" w praktyce nie ma. Zwłaszcza, że przy składaniu wniosku od nowa wypełnia się Rp-6 i co by o ZUS nie mówić - urzędnik z marszu radzi jaka opcja wyboru lat się opłaca.
wiwan / 2013-02-27 12:25
W ramach uzupełnienia (skoro wątek doczekał się głębszej analizy) dorzucę jeszcze drugie unormowanie podwójnego zaliczania do ustalenia Prawa do świadczenia "okresów działalności kombatanckiej oraz działalności równorzędnej z tą działalnością, a także okresy zali-czane do okresów tej działalności oraz okresy podlegania represjom wojennym i okresu powojennego"- z art. 5, ust. 3 Ustawy emerytalnej.
rok za dwa / 81.219.112.* / 2012-10-07 09:55
Co z podwójnymi agentami.Chyba mogą brać z 2ch list.
zbigniew gość / 128.127.81.* / 2012-10-06 15:13
a jak zostaną zaliczone te lata składkowe czy nie, jeżeli składkowe to kto płacił za tych ludzi składki emerytalne ?
wiwan / 2012-10-08 11:30
Zgodnie z Ustawą emerytalną są one zaliczane jako lata składkowe, co wynika z art. 6, ust. 1, pkt. 5 , pkt. 8, ust. 2, pkt.8 mimo, że składka nie była płacona.

Nie jedyny to przypadek/kategoria ubezpieczonych w ustawie.
Na potrzeby ustalania ogólnego stażu ubezpieczeniowego w celu określenia prawa do e. minimalnej, e. wcześniejszej- okres ten jest brany podwójnie. Na potrzeby samej wysokości świadczenia- pojedynczo. Lata te nie wchodzą do owych 10/20 lat wg. których ustala się podstawę wymiaru.

Jeśli dochodzi do uzyskania statusu komabatanta- dodatek do emerytury, e. wcześniejsza.

Więcej w :

Ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących
ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

W kwestii braku składek i uzyskania świadczenia- czym generalnie sytuacja ta różni się od płacenia składek z budżetu np. za kobiety na u. wychowawczym ? Też ich świadczenie w części finansują inni ubezpieczeni/podatnicy.

Najnowsze wpisy