Forum Forum prawneCywilne

ŚWIADEK W SPRAWIE. POMOCY!!!!

ŚWIADEK W SPRAWIE. POMOCY!!!!

Ania 111111111111 / 83.27.210.* / 2007-08-23 18:30
Witam. Mam duży problem a mianowicie : miałam znajomych, którzy coś przeskrobali kilka lat temu. Dziś po 7 latach sprawa wyszła na jaw a ja że ich znałam zostaje wezwana w roli świadka. Co mogą zrobić i jakie mam prawa aby odmówić zeznań. Większość rzeczy nie pamiętam i nie chcę aby mój mąż się dowiedział , że kiedyś miałam znajomych, którzy siedzą teraz w więzieniu.
redank / 90.195.220.* / 2007-08-24 01:00
Rozumiem, że wezwano Panią na sprawę karną (to forum to sprawy cywilne).
Jako świadek ma Pani obowiązek stawić się w sądzie i złożyć zeznania.
Zagrożenia.
I. Świadek, który bez usprawiedliwienia nie stawił się na wezwanie może zostać:
1/. ukarany karą pieniężną do 3 000 zł.
2/. zatrzymany i przymusowo doprowadzony do sądu
II. Bezpodstawne uchylanie się od złożenia zeznania – kara pieniężna do 3000 zł.
III. Uporczywe uchylanie się od złożenia zeznania - niezależnie od kary pieniężnej, areszt do 30 dni.

Możliwości odmowy składania zeznań, odpowiedzi na pytanie oraz zwolnienie od złożenia zeznań lub odpowiedzi na pytanie.
Świadek może :
I.Odmówić zeznań, gdy jest osobą najbliższą dla oskarżonego (m.in. małżonek, rodzice, dzieci, wnuki, dziadki, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu)
II. wnosić o zwolnienie od złożenia zeznań lub odpowiedzi na pytanie, gdy jest osobą pozostającą z oskarżonym w szczególnie bliskim stosunku osobistym.
III. Uchylić się od odpowiedzi na pytanie - jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić świadka lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
IV. żądać, aby przesłuchano go na rozprawie z wyłączeniem jawności, jeżeli treść zeznań mogłaby narazić na hańbę jego lub osobę dla niego najbliższą.

Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach świadka lub osoby dla niego najbliższej, sąd może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka, w tym danych osobowych, jeżeli nie mają one znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie. Postępowanie w tym zakresie toczy się bez udziału stron i objęte jest tajemnicą państwową. W postanowieniu pomija się okoliczności, o których mowa w zdaniu pierwszym.

Najnowsze wpisy