Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Swoboda działalności gospodarczej/umowa o pracę

Swoboda działalności gospodarczej/umowa o pracę

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2009-10-13 16:59
Witam,
Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony - pełen etat. Jestem przedstawicielem handlowym. Mam zamiar założyć własną działalność. Czy mogę być przez ostatnie miesiące świadczenia pracy dla mego obecnego pracodawcy już przedsiębiorcą z założoną własną działalnością gospodarczą? Czy muszę płacić ZUS, jak to się ma w świetle prawa i podatków oraz składki zdrowotnej?
kpoplawska / 2009-10-13 17:00 / Katarzyna Popławska, doradca klienta
Praca na podstawie umowy o pracę nie stanowi zasadniczo ograniczenia wobec swobody zakładania działalności gospodarczej. Nie blokuje tego ani kodeks pracy ani żadna inna ustawa. Ograniczenia mogą być jednakże zawarte w samej umowie o pracę. Pracodawcy często umieszczają w umowie zapis zabraniający podejmowania innej pracy zarobkowej. Innym praktykowanym rozwiązaniem jest umieszczenie w umowie o pracę paragrafu zobowiązującego pracownika do uzyskania zgody przełożonego na podjęcie innej pracy. Bez zgody pracodawcy złamiemy umowę. O ile w Pańskiej umowie o pracy nie ma takiego zapisu, wówczas nie musi Pan informować swojego pracodawcy. Dobrą praktyką pomimo wszystko jest zasygnalizowanie takiej decyzji.
Jeżeli na podstawie umowy o pracę przedsiębiorca otrzymuje, co najmniej najniższe krajowe wynagrodzenie nie musi opłacać ubezpieczenia społecznego, jedynie składkę zdrowotną wynoszącą aktualnie ok. 224,24 zł.
W ramach prowadzonej działalności będzie Pan musiał samodzielnie odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w ramach uzyskiwanych przychodów.


Katarzyna Popławska, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców

Najnowsze wpisy