Forum Forum podatkoweInne

Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

Wyświetlaj:
mmmmmmm / 31.174.165.* / 2011-11-02 13:12
czy po przepisaniu gospodarstwa rolnego na jedna osobe czyli syna mozna zmienic decyzje i przepisac na syna i corke jeli tak to do jakiego czasu
wiwan / 2011-11-02 16:27
Jeśli przez "przepisanie" rozumie Pan/Pani darowiznę- to nie ma takiej możliwości i terminu. Syn może darować część lub udział tego gospodarstwa siostrze.
jaaaa / 83.22.57.* / 2011-09-15 21:56
kupiłem od wujka grunt budowlany i żeby ominąć zapłacenia podatku wujek darował go mojemu tacie, ten natomiast darował go mnie.Wujek zmarł i rodzeństwo wystąpiło o podział spadku po bracie-czyli wujku od którego kupiłem grunt. rodzeństwo twierdzi że grunt wlicza się do masy spadkowej po wujku i mój tata otrzymał już swoją część w formie tej darowizny. czy otrzymany grunt faktycznie jest częścią spadku i nic mu się już nie należy bardzo proszę o pomoc
belladonna / 2011-09-16 17:16 / Tysiącznik profesjonalny
moment... piszesz:
"kupiłem od wujka grunt budowlany i żeby ominąć zapłacenia podatku wujek darował go mojemu tacie"
przy darowiźnie czy kupnie gruntu uczestniczy notariusz, wiec albo kupujemy, albo ktoś daruje, więc? jak to wyglądało w końcu?
tatiana06 / 2011-09-09 21:45
Chcę dodać że dochód potrzebny mi do zasiłku rodzinnego
tatiana06 / 2011-09-09 21:39
Witam mam pytanie w ubiegłym roku bank umożył nam kredyt ze wzglendu że nie mieliśmy go za co spłacać.Mąż dostał Pit i musiał się z tej sumy rozliczać zw zeznaniu rocznym jako darowizna czyli inne źrudło dochodu.To kwota 30 tyś . Czy teraz zostanie to uwzglendnione jako dochud? Chociaż nigdy tych pieniedzy nie widzieliśmy?Na dodatek musieliśmy jeszcze odprowadzić podatek od tej sumy proszę o odpowiedz
belladonna / 2011-09-10 08:24 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, jest to Wasz dochód. Co prawda go nie widzieliście teraz, ale otrzymaliście to biorąc kredyt i nie musicie spłacić (umorzenie).
Zaświadczenie podstawowe z US zawiera dochody z PIT-37 (lub/i PIT-36 lub/i PIT-36L) oraz PIT-38 (bo nie każdy wie, że dochód ze sprzedaży akcji, też jest dochodem uzyskanym w roku i wchodzi do zaświadczenia). Dodatkowe zaświadczenie jest przy PIT-28 (podatek zryczałtowany).
Czyli Twoje zaświadczenie jak najbardziej będzie zawierało te 30 tyś. :)
Milagross / 178.56.157.* / 2011-09-01 20:05
Mój brat zapisał na mnie i mojego męża swój dom z działką jako współwłasność. Umowa z dożywociem. Czy mój mąż zapłaci podatek od darowizny? Nieruchomość wyceniono na 7.000 zł.
belladonna / 2011-09-01 20:21 / Tysiącznik profesjonalny
Mówią, ze szwagier to nie rodzina :-))
No ale małżonkowie rodzeństwa są w II grupie, a kwota zwolnienia tej grupy to 7 276 zł.
A co napisał w akcie notariusz? Na pewno, ze ty korzystasz ze zwolnienia na podst art. 4a... a co do Twojego męża, co tam pisze odnośnie podatku?
krzychu_brzezi / 212.244.241.* / 2011-08-16 10:13
Witam,
Prosze o potwierdzenie czy dobrze rozumuje:
Jeśli teść wraz z teściową przekażą mi i mojej żonie nieruchomość to ja należąc do I grupy podatkowej nie musze płacić podatku jesli ta nieruchomość jest mniej warta niż 9637zł.
Ale jeśli obowiązek uiszczenie podatku leży na kazdej ze stron solidarnie i w umowie darowizny zawarte zostanie, że każda z osób (teść, teściowa, zona i ja) jest zobowiązana do zapłaty podatku od równej części wartości nieruchomości to rozumiem, że jeśłi wartość nieruchomości wynosi 36000 to część od której ja, jako zięć muszę zapłacić podatek to 9000 zł.
Jest to mniej niż 9637zł, czyli w takim przypadku podatku zapłacić nie musze.
Prosze o potwierdzenie czy mam rację.
wiwan / 2011-08-16 11:40
1. Ustawa była wielokrotnie nowelizowana. Solidarny obowiązek podatkowy obciążający obie strony darowizny został zniesiony od 1.01.2007 roku ( poważna nowela z dnia 16 listopada 2006, w tym przedmiotowego art. 5 ).
Obowiązek dotyczy obecnie jedynie obdarowanego.
2.W ww indywidualnej sytuacji będzie Pan co do zasady miał obowiązek podatkowy od kwoty 18000-9637 zł.
Oczywiście zakładam, że ciągu 5 lat będzie to jedyna darowizna ( limit 9637 dotyczy sumy darowizn od tej samej osoby w ciągu ostatnich 5 lat ).
No chyba, że wejdą w grę inne zwolnienia z ustawy.
Najprościej więc byłoby, gdyby darowizna była tylko na żonę, a następnie wciągnięta do majątku wspólnego.
przemek1103 / 80.61.85.* / 2011-06-12 21:44
Witam.Dostalismy z zona dom od jej rodzicow ktorzy nie utrzymuja ze soba kontaktow i sa po rozwodzie.Dom byl w oplakanym stanie i wlarzylismy w niego duzo pieniazkow.Czy jezeli tesciowa bedzie chciala odebrac nam swoja polowe domu splaci nam wlozone w niego pieniadze lub chocby czesc??
belladonna / 2011-06-13 18:49 / Tysiącznik profesjonalny
to kto w końcu darował? tylko teść, czy oboje? bo przy cofnięciu darowizny z tego co czytałam ma mieć to związek pt rażąca niewdzięczność, wiec :)
sadraku1 / 2011-06-10 13:54
Witam!
Otrzymałem decyzję o przyznaniu wsparcia dla młodych rolników, chcemy przepisać na mnie gospodarstwo rolne (ziemię-15ha i budynki). Wartość całości to około 500000 złotych. Chciałbym spytać jakiej maksymalnej stawki może zażądać notariusz? Byłem już w notariatach ale nie chcą podać orientacyjnej ceny dopóki nie zgodzę się na ich usługi a mnie nie stać w tej chwili na koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Istnieje jakaś ulga albo sposób na umorzenie kwoty przepisu?? Gdzieś czytałem że można taką sprawę skierować do sądu o umorzenie choć części należności jeśli wykażemy że nas nie stać na opłatę notariusza, czy to prawda?? Jeśli tak to od czego zacząć?
halin / 46.186.41.* / 2011-05-05 18:42
czy mogę sprzedać częsc otrzymanego gospodarstwa
jied / 109.243.157.* / 2011-04-10 11:39
Witam:) mam pyatnie:) wujek(brak dziadka) chcę przkazac mi (wnuczka dziadka)mieszkanie w formie darowizny.Jaki zapłacę od tego podatek jak mieszkanie warte jest ok 120000-130000zł? Wiem że załatwia to notariusz,ale nie wiem ile trzeba mu zapłacic,ponoc notariusz wszystko załatwia i placi podatek? a jeśli chcę od razu sprzedac tą darowiznę,poniewaz chcę kupic inne mieszkanie to jaki podatek zapłacę? słyszałam,ze jak się udowodni,ze darowzna ta idzie na moje cele mieszkaniowe to nie płace,ale jak to wyglada w praktyce?Bardzo zależy mi na szybkiej odpowiedzi:) pozdrawiam:)
wiwan / 2011-06-10 20:44
Jest to darowizna w II gr.podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Podatek wg. tej skali:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

od wartości darowizny ponad kwotę wolną, która dla tej grupy wynosi 7 276 zł.

Jak łatwo w linku tym zauważyć- podatku można uniknąć w sytuacji, gdy wujek najpierw daruje bratu ( dziadkowi ), a potem ten daruje Tobie. Tyle, że dwukrotnie płaci się notariuszowi.

Kwestia sprzedaży- to inny podatek- dochodowy, który pojawia się, gdy sprzedaż następuje wcześniej niż 5 lat od nabycia. jest on również do uniknięcia, kiedy cały przychód ze sprzedaży przeznaczysz na swoje inne/kolejne potrzeby mieszkaniowe- zakup działki, domu, mieszkania itp. w ciągu 2 lat od sprzedaży.

2 i 5 lat liczymy od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie/zbycie.
kaja 45 / 77.112.115.* / 2011-03-24 19:44
Witam.W 2001 roku otrzymalam wraz z moim mezem od mamy w darowiznie dom do remontu i 2 ha ziemi.Cztery lata pozniej maz porzucil mnie i syna dla mlodszej kobiety.Rozwod zostal orzeczony z wylacznej winy meza.Teraz byly maz grozi mi ,ze bede go musiala splacac.Czy istnieje mozliwosc odebrania darowizny? Prosze o pomoc.
astriit / 77.112.115.* / 2011-03-24 19:36
ziciowie to dranie jak juz dostana jakas darowizne to im o*********
sandra1985 / 77.223.227.* / 2011-01-26 14:54
Witam!
Otzymalam w 2008r darowizne od dziadka i matki,niedawno dowiedzialam sie ze nie jest to moj prawdziwy dziadek tylko ojczym matki ktora nie byla przysposobiona.W akcie darowizny oswiadczylam ze pan X to moj dziadek.....chcialabym dobrowolnie zglosic sie do US i sprostowac sprawe ale obawiam sie duzych opłat oraz kary.Prosze o pomoc
sandra1985 / 77.223.227.* / 2011-01-27 14:03
Czyli powinnam isc to zglosic do wlasciwego US ale jaki bedzie podatek od mieszkania o wartosci 100tys,boje sie duzej kwoty ?!
wiwan / 2011-01-27 13:57
Rzeczywiście - w takiej sytuacji jest Pani zstępną pasierbicy, czyli zalicza się Pani do II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku os spadków i darowizn. Ale spokojnie- jako podatnik nie miała Pani zamiaru oszukać organów podatkowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a błąd nie powstał z nieznajomości przepisów.
Przede wszystkim to notariusz gamoń ( bo nie sprawdził ) i do niego trzeba wrócić, by aneksować akt notarialny i by należny podatek został przez niego naliczony i odprowadzony od wartości tej części darowizny, która pochodzi od dziadka. Nie wiem jak w takiej sytuacji z odsetkami- raczej bez na podstawie art. 6 ust. 4. Ustawy. A wysokość podatku- art. 15 , kwota wolna art. 9.

tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,093,768.html
assssia / 212.160.215.* / 2010-09-24 16:32
Chciałabym się dowiedzieć która forma jest korzystniejsza przepisanie działki na córkę czy darowanie jej tej działki, chodzi mi o te wszystkie formalności z tym związane opłaty i w późniejszym czasie jakie będą opłaty za tę działkę, o wszystko. Proszę opisać szczegółowo.
Dziękuje
Pozdrawiam!
H Szatkowski / 2010-09-29 10:20
Szczegółowo się nie da :-)
- nie ma "przepisania"- jest albo darowizna, albo testament, albo sprzedaż.
- darowizna i sprzedaż wymagają formy notarialnej, więc są koszta notarialne. Przy sprzedaży dodatkowo 2% podatku PCC.
- przy darowiźnie córka nie zapłaci podatku od jej uzyskania.
- jeżeli córka przewiduje późniejszą sprzedaż, musi się liczyć z podatkiem 19% od dochodu, lub przeczekać 5 lat, lub przeznaczyć ten dochód w ciągu 2 lat na swoje cele mieszkaniowe. Więc darowizna/ sprzedaż rozpoczyna już teraz bieg tych 5 lat.
- zmiana właściciela nie wpływa na wysokość podatku od nieruchomości czy wieczystego użytkowania.
- przy testamencie inni spadkobiercy mogą domagać się zachowku, a darowizna starsza niż 10 lat wlicza się do masy spadkowej po Pani.
W ogóle to nie wiemy jaka to działka- rolna czy budowlana.
Proszę przejrzeć inne posty na tym forum oraz na "sąsiednim":
http://www.money.pl/forum/temat,75,1128393,1128393,15,0,darowizna;w;rodzinie.html
guzzi / 89.230.40.* / 2010-06-03 14:27
Witam.
Mój teść chce przekazać darowizną nam działkę budowlaną. Teściowa była się dowiedzieć ile to będzie kosztowało u notariusza i dostała przybliżone wyliczenia. Działka ma ok. 19 arów i darowizna była wyliczana dla wartości 6000zł za ar. co daje wartość 114000 zł . Darowizna ma być na mnie i na moja żonę po 50%. Notariusz wyliczył, że koszty notarialne będą kosztować około 1626zł + 357zł VAT, jakieś dodatkowe koszty 60 i 260zł i podatek który ja będę musiał zapłacić jako zięć w wysokości 1476 zł, żona jest zwolniona z podatku.
Poczytałem trochę w necie(między innymi ten artykuł) i wyliczyłem, że taksa notarialna od darowizny powinna wynosić 1010zł +0,4% nadwyżki powyżej 60000zł co daje razem 1226zł + VAT a podatku będę musiał zapłacić aż 822,20 + 7%nadwyżki ponad 20556zł co daje 3373,28zł . To są bardzo duże różnice. Czy ktoś wiec kto ma rację. Poradzono mi aby działkę przekazać tylko na żonę a później rozszerzyć małżeńską wspólnotę majątkową . Wtedy niebedę musiał płacić podatku a tylko koszty notarialne które są dużo niższe. Będę wdzięczny za odpowiedź. PS. Bardzo dobry artykuł.

Najnowsze wpisy