Forum Forum podatkoweInne

Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

Wyświetlaj:
aneta 22 / 212.2.99.* / 2006-11-16 21:02
witam.mam pytanie.dostałam w 2004r w darowiżnie małe mieszkanie,kupiłam dom w 2006r czy zapłace podatek od darowizny?jak mam go uniknąć?błagam pomocy
imsoso / 213.199.198.* / 2006-10-14 18:55
Witam,
Moze wreszcie tutaj otrzymam odpowiedz na dreczace mnie pytanie:)
Moja babcia zmarla i pozostawila w testamencie 1/3 domu mieszkalnego (=70 m kw.) swoim wnukom (innych zstepnych nie ma). Zadne z nas -wnukow - nie spelnia, wg mojego rozumienia nowej ustawy ,wymogow ulgi mieszkaniowej (moja siostra jest obywatelem Polski mieszkajacym w Kanadzie, brat jest zameldowany w mieszkaniu zony, a ja jestem wspolwlascicielem innego budynku mieszkalnego).
Moje pytanie brzmi, czy wg proponowanej ustawy o podatkach od spadkow i darowizn zwolnienie z podatku nas nie obejmie, mimo, ze nalezelibysmy do tzw. grupy "0"? Czy dobrze rozumiem zapisy nowej ustawy, ze grupa "0" nie dotyczy przypadkow otrzymywania na drodze spadku domow, mieszkan itp. Czy moje oczekiwanie na nowelizacje ustawy jest bezcelowe, o ile moim zamiarem bylo unikniecie podatku od spadku??? Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam. Imsoso.
Ivaz / 195.187.100.* / 2006-10-03 11:35
Moj brat w dordze darowizny dostał mieszkanie od dziadka, bylo to na pewno ponad 10 lat temu. Na dzień dzisiejszy to mieszkanie jest warte ok 180000zł. Dziadek jeszcze zyje. Czy mnie i siostrze bedzie sie należał zachowek po smierci dziadka?
kpt Odrzutowiec / 85.128.12.* / 2007-01-03 12:08
Jak sie dogadasz z mamą, albo z jakimkolwiek innym dzieckiem dziadka, ono może sie starac o zachowek przez 3 lata od smierci dziadka, z częsci nieruchomości stanowiącej własność dziadka, jak sie uda to może sie z Tobą podziela :))) pozdr
Maurycy / 83.144.96.* / 2006-12-30 16:55
Tak, o ile dziadek was nie wydziedziczył. Jeśli to zrobił w testamencie spisanym u notariusza to masz niewielkie szanse. Możesz co najwyżej dowodzić że tuż przed śmiercią Ci wybaczył. Dość kłopotliwe i kosztowne.
kaze / 83.21.44.* / 2006-11-17 14:08
Niestety nie malezy wam sie. jesli dziadek zapisal mieszkanie na Twojego brata to tylko on ma prawo do tego mieszkania
matyldarad / 2006-09-27 10:09
A ja mam pytanie. Czy ktoś może mi powiedzieć, czy jedno Stowarzyszenie może przekazać pieniądze drugiemu stowarzyszeniu? Chodzi mi o nieopodatkowaną darowiznę. Do jakiej wysokości może dać darowiznę? I do jakiej wysokości mogą dać darowiznę stowarzyszeniu, które nie jest organizacją pozytku publicznego osoby fizyczne?
matyldarad / 2006-09-27 10:07
A ja mam pytanie. Czyktoś może mi powiedzieć, czy jedno Stowarzyszenie przekazać pieniądze drugiemu stowarzyszeniu. Chodzi mi o nieopodatkowaną darowiznę. Do jakiej wysokości może dać darowiznę? I do jakiej wysokości mogą dać darowiznę stowarzyszeniu, które nie jest organizacją pozytku publicznego, osoby fizyczne?
NIKOLA / 2006-09-25 21:28
Mam pytanie?Moj tato dostal dom z dzialka jako darowizne z dozywotnia sluzebnoscia od swoich rodzicow 11 lat temu ,pare miesiecy temu przepisal to mojej siostrze.Ale mojego taty siostrze przypomnialo sie o tym domu i teraz za wszelka cene chce to odzyskac,niewiedzac,ze to nie nalezy juz do taty. Powiedziala w gminie ,ze jest prawna opiekunka mojej babci i gmina bez wiedzy mojej siostry bedacej wlascicielem ja na tymczasowo zameldowala?Czy miala takie prawo?Czy powinna zawiadomic moja siostre?I co mozna zrobic zeby nie byla tam zameldowana,bo wlascicielka sobie tego nie zyczy?Czy gmina postapila prawnie?
Z gory dzikuje za odpowiedz
RENATA_PYTA PRAWNIKA / 83.25.98.* / 2006-09-23 07:33
Mam pytanie i bardzo proszę osoby kompetentne o odpowiedź:
5lat temu rodzice zapisali mi notarialnie dom z działką jako darowiznę z dożywotnią służebnością.
Moja siostra otrzymała mieszkanie w dużym mieście i pieniądza na samochód -jednak bez zadnego zapisu.
Czy po śmierci rodziców jej lub jej dzieciom bedzie się należał w dalszym ciągu zachowek łącznie z moją darowizną?Czy mogą domagać się tego jej dzieci, czy wnuki względem moich dzieci? Czy rodzice w chwili obecnej powinni podpisać z nią notarialnie umowę zrzeczenia się spadku w formie mojego domu?
Jak zrobić to wszystko prawnie, żebyśmy nie stracili tego domu, tym bardziej, że podnosimy jego standard i rozbudowujemy go.
RENATA_PYTA PRAWNIKA / 89.74.152.* / 2009-12-06 03:28
Do RENATA_PYTA PRAWNIKA

Jeśli miedzy Tobą a Twoimi rodzicami była umowa o dożywocie, to Twoja siostra ani jej dzieci nie mogą domagać się zachowku od Ciebie ani Twoich dzieci.

Natomiast Ty możesz dochodzić zachowku od Twojej siostry.
miter / 83.20.135.* / 2009-09-03 18:11
witam mam ten sam problem tyle że mieszkanie mam przepiasne od swojej babci ,z tym ze ona ma dzieci czy mimo woli babci że przepisała mi mieszkanie ,w drodze Darowizny dożywotniej niebede musiała im płacic zachówku. Notariusz u którego spisywalismy Akt Darowizny powiedział ze nie bede musiała ,wiec myśle ze ty też nie ,pozdrawiam i życze powodzenia
gabi7 / 195.136.168.* / 2006-09-07 18:27
błąd w testamencie
1) Czy błąd w testamencie notarialnym (PESEL spadkobiercy brak jednej cyfry) powoduje jego nieważność?
2) Czy o tym fakcie należy powiadomić natariusza? I jakie ewentualne czynności się z tym wiążą?
wwbb / 2006-09-13 13:38
Witam ponownie.
Mam pytanie.Jakie opłaty mnie czekają jeżeli dostanę w spadku lokal własnościowy od obcej osoby.Jak najlepiej przekazać taki lokal.Ja mam wykupić go na własność, więc chciałbym się zabezpieczyć(testament- tylko, że można go zmienić w każdej chwili-dodatkowo hipoteka?)Przez 5 lat po wykupie podobno nie można sprzedać ani darować(jest to osoba obca).Z zachowkiem nie ma problemu bo ta osoba nie ma żony ani dzieci.Z poważniem.
Kasia31 / 83.14.133.* / 2006-09-07 09:16
witam1
Mam pytanie: rodzice chcą nam przepisać w ramach darowizny niedokończońa budowę (stan surowy zamknięty, wart. ok. 250 000 - 300 000zł) domu o powierzchni ok. 200m kw. Czy ktoś się orientuje ile zapłacimy za takie przepisanie? Zwłaszcza, że dom trzeba jeszcze wykończyć a koszty będą spore. Podpowiedzcie co robić
Kasia31 / 83.14.133.* / 2006-09-07 09:16
witam1
Mam pytanie: rodzice chcą nam przepisać w ramach darowizny niedokończońa budowę (stan surowy zamknięty, wart. ok. 250 000 - 300 000zł) domu o powierzchni ok. 200m kw. Czy ktoś się orientuje ile zapłacimy za takie przepisanie? Zwłaszcza, że dom trzeba jeszcze wykończyć a koszty będą spore. Podpowiedzcie co robić
darknesrose / 2006-08-30 11:16
Dzień dobry

Za życia dziadka dostałam mieszkanie własnościowe w formie umowy darowizny z ustanowioną służebnością osobistą.
Dziadek niestety zmarł po 2 latach.
Mam jeszcze siostre. Mija rok od dziadka śmierci, ale nie załozyłysmy sprawy spadkowej w sądzie ani nie przyjmowałysmy żadnego spadku.

Przychodzą ciągle listy do dziadka z windykacji za telefon, chociaż on nie zyje juz rok, odsyłam je z adnotacją adresat nie żyje, ale nadal jest to samo. W dodatku ciągle naliczają dziadkowi abonament za telefon, który nawet od roku nie jest podłączony. Najdziwniejsze jest to że nie został zablokowany dostęp do połączen przychodzących, chociażnie wpłacałam w imieniu dziadka żadnego abonamentu już rok.
Zgłaszałam w telekomunikacji że abonent zmarł i ża ja nie podpisze umowy bo nie chce telefonu. Nadal przychodzi abonament i ponaglenia z windykacji do zapłaty długów powstałych po śmierci dziadka z tytułu abonamentu. Prosze o odpowiedz co mogę zrobc w tej sprawie i czy musze spłacać ten abonament.
qwert / 80.55.37.* / 2006-08-28 23:59
Mam pytanie, jaka jest
skuteczność zapisu w umowie
dożywocia, że potrzebna jest
zgoda oddającego w dożywocie.
Mam taki zapis w umowie
zawartej z moim tata, który
jest bardzo trudna osoba,
"ukrywa" się przede mną aby
udowodnić, że nie wykonuje
obowiązków pomocy z umowy, a
na budynek mnie nie chce
wpuścić.
Chce spokoju, najchętniej bym
to sprzedała, jeśli by się
znalazł chętny na budynek z
takim obciążeniem... wiem ze
własności nieruchomości nie
można przenieść pod warunkiem,
czy taki zapis w ogóle jest
skuteczny?
mad / 2006-08-27 20:52
Od pewnego czasu śledzę Pańskie porady, kilka spraw juz wyjasniłam - za co dziękuję - ale z pewnymi zagadnieniami nie moge sobie poradzić. Dlatego proszę o pomoc.
Rodzice rozwiedzeni w 1992, w wyroku orzeczona eksmisja ojca /nie było wyroku karnego/, ani słowa o lokalu socjalnym /ani na nie, ani na tak/. W 1994 wymeldowany na podst. dec. adm. z wniosku matki choc wiedziała gdzie przebywa. Eksmisji formalnie nie było bo ojciec juz wczesniej nie miał wstępu do mieszkania /zmienione zamki, wzywana policja gdy tylko się pojawił na osiedlu choć nic się nie działo/. Zaraz po rozwodzie matka wyjechała do USA na podst. karty stałego pobytu. Podziału majątku dorobkowego nie było, ojciec w żadnej formie się nie zrzekł. Mieszkanie wykupione przez matkę od kwaterunku II.97, a w X.97 przekazane notarialnie siostrze w darowiźnie z prawem dożywocia i służebnością 1 pokoju. Ojciec nic nic nie wiedział-nie docierała do niego żadna korespondencja. Siostra na stałe w USA od 1981. Samotna, bezdzietna, poziom życia ponad przeciętny /składniki majątku i dochód poświadczone notarialnie/ Mieszkanie od rozwodu w stanie nie zmienionym. Matka przyjeżdzała co 2-3 lata na kilka tygodni. Tam legalnie pracowała, dostawała emeryturę. Tam tez zmarła we IX.2005. O jej śmierci dowiedziałam się od znajomych po dwóch tygodniach. Siostra zaprzeczyła,że jest testament. Orzekła, ze wszystko jest jej, choć w mieszkaniu są rzeczy ojca i moje /przez pewien czas mieszkałam tam z dziećmi, pozostały też osobiste pamiątki/, zapowiedziała że żadnej sprawy spadkowej nie będzie. W I.2006 złożyłam wniosek o ustalenie praw do spadku. W IV.06 pierwszy termin odroczony, W VI.06 na sprawie dowiedziałam się, że jest testament odręczny z 2002 r.Wg niego siostra dziedziczy całość /zostało wymienione mieszkanie i całe wyposażenie , które było współwłasnością rodziców/ Nota na mój temat określa, ze zostałam zaspokojona darowiznami - na moją rzecz, mojej rodziny i dzieci. Żadnych darowizn nie było, tylko okazjonalne upominki. W testamencie i w załączonym oświadczeniu pełnomocnika siostry ani słowa o aktywach matki w USA choć spędziła tam ponad 15 lat. Ojciec po rozwodzie był 6 lat bezdomny. Jakiś czas temu znalazł siedlisko-niewykończony,nieogrzewany drewniak /dwa lata żył bez prądu/. Ma 79 lat, miesiąc temu stwierdzono nowotwór. Ja mieszkam kątem u znajomych, mam niepełnosprawne dziecko, dojeżdżam do ojca, pomagam, ale to nie wystarcza. A teraz /już krótko/ pytania:
1.Czy umowa kupna mieszania jest ważna, jeśli nie było udziału i zgody ojca - w kw nie ma o nim nic ani o jego prawie najmu, a matka była już od kilku lat rezydentką USA, więc moim zdaniem nie spełniała warunków do najmu lok. komunalnego a tym samym do zakupu mieszkania w trybie bezprzetargowym, z prawem pierwokupu? 2. W konsekwencji 1-go czy ważna umowa darowizny? Podobny przypadek Pan omawiał, ale nie potrafię tego wyjaśnienia dopasować do nieco odmiennej sytuacji.3. Jeśli 1 i 2 nieważne o co powództwo - o ustalenie? roszczenie? przywrócenie?Nie potrafię zakwalifikować 4. Chcę wystąpić o alimenty dla ojca /siostra odmówiła udzielenia pomocy/- czy moge też o zabezpieczenie w postaci zamieszkania?5. Czy jest podstawa do unieważnienia testamentu? 6. Czy jest podstawa do wszczęcia postępowania karnego? Za odpowiedź będę bardzo wdzięczna. mam nadzieję, że nie pogubi się Pan w tej "ludzkiej komedii". Pozdrawiam
Darek 7 / 87.105.9.* / 2006-08-24 23:28
mój tato zostal wdowcem z tego małżeństwa byłem ja i mieszkanie spółdzielczowłasnościowe,potem ożenił się z kobietą z trójką dzieci która miała dom i dość duży sad ona to sprzedała wszystko dzieląc na swoje dzieci a mnie oczywiście powiedziała że nic nie dostanę tylko po matce to mieszkanie spółdzielczowłasnościowe oczywiście ona mieszka w tym mieszkaniu już dwadzieścia lat z moim tatą cały czas myśląc że to jest moje mieszkanie i nikt nie będzie miał do niego wrazie śmierci mojego ojca prawa oprócz mojej macochy ja nie mieszkam z nimi ale chciałem formalnie załatwić sprawę u notariusza a żeby ona zrzekła się na moją rzecz jako darowizna ale ona nie wyraża takiej zgody a wiem nieoficjalnie że jej już bardzo dorosłe dzieci chcą po niej jeszcze spadek ,troche mnie to dziwi ale ja nic od nich nie chciałem gdy ona dzieliła swój dom prosze mi poradzić co ja mam zrobić a żebym nie utracił tego mieszkania i żeby jej dzieci nie miały do tego prawa . Z poważaniem Darek
Darek 7 / 87.105.9.* / 2006-08-25 06:06
przepraszam, to mieszkanie wcześniej było spółdzielcze nim moja mama zmarła ,a dopiero niedawno zostało przez nich wykupione i jest spółdzielczowłasnościowe .proszę poradzić jak powinien być zformułowany np testament, a żeby jej dzieci nie miały prawa do zachówku i żeby nie mogła nikogo w tym mieszkaniu zameldować po śmierci ojca ,dodam że mieszkanie jest na mojego ojca .
gabi7 / 195.136.168.* / 2006-08-18 15:55
Czy można na podstawie umowy darowizny darować 1/2 mieszkania spółdzielczo własnościowego?
Czy żona bratanka należy do II grupy podatkowej?
P.T. / 2006-08-19 09:56 / Altruista forum - pomoc prawna
Można darować 1/2 własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, ale żona bratanka należy do III grupy podatkowej.

Najnowsze wpisy