Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
wanda_c / 2015-02-01 16:12
Witam,
Taka sytuacja : jestem pracownikien Baku, ktory zostaje przejety przez inny bank . W zawiazku z tym kazdy z nas liczy sie z mozliwoscia utraty pracy . Ostatnio doszly mnie takie informacje , ze pracodawca zamiast zwolnienia moze zaproponowac prace w miescie do 300 km. I w ten sposob jesli ,,propozycji,, nie przyjmę , to nie musi mi wypłacic odprawy . Czy takie rozwiazanie ze strony pracodawcy jest zgodnie z prawem?
szklarek / 2015-02-02 12:47
Jeśli 'zaproponować', to nieprzyjęcie oferty porozumienia stron nie skutkuje przecież rozwiązaniem stosunku pracy. Nie ma więc w tedy kwestii odprawy.

Raczej chodzi Pani o wypowiedzenie zmieniające warunki pracy/płacy. Ich nieprzyjęcie przez pracownika NIE pozbawia go z automatu prawa do odprawy pracowniczej z ustawy o tzw. o zwolnieniach grupowych, zwłaszcza- że w Pani sytuacji będzie to proces zwolnień grupowych, a więc dopuszczalna jest sytuacja, gdy przyczyna rozwiązania stosunku pracy jest też częściowo po stronie pracownika. Jak zawsze w sprawach spornych- tu w razie niewypłacenia odprawy- można wnieść pozew do sądu pracy, który rozstrzygnie- czy nowe warunki są na tyle nieatrakcyjne, czy wręcz niemożliwe do przyjęcia przez pracownika, że trudno mówić o przyczynie po jego stronie. 300 km zdecydowanie na takie wyglądają.
bea1976 / 89.66.199.* / 2015-01-29 21:58
Witam
Mam pytanie pracuje w firmie która ma ok.300 sklepów w Polsce dowiedziałyśmy się przypadkiem że nasz zamykają. Chodzi o to co nam przysługuje jakie odprawy i jakie wypowiedzenie najstarszy pracownik pracuje 13 lat w tej firmie najmłodszy 9lat.
pozdrawiam i dziękuje
szklarek / 2015-01-30 10:12
1. od pracodawcy:
- co do zasady normalny okres wypowiedzenia który zależy zarówno od stażu 'zakładowego' jak i rodzaju umowy.
- likwidacja upoważnia też do jednostronnego skrócenia tego okresu do min. 1 mc, za wypłatą odszkodowania za pozostały okres- czyli w praktyce dotyczy to pracownika na umowie na czas nieokreślony ze stażem 'zakładowym' min. 3 lat
- może być wypowiedzenie zmieniające warunki pracy zmierzające do przeniesienia do innego sklepu
- możecie rozstać się na zasadzie porozumienia stron- wtedy koniecznie w świadectwie pracy musi być zapis o tej likwidacji- ma to wpływ na zasiłek dla bezrobotnych
- dni wolne (płatne) na poszukiwanie pracy

- odprawa pracownicza- zależna od stażu zakładowego. O ILE pracodawca jest duży, tj. zatrudnia min. 20 osób. To, że sklepów jest 300, nie oznacza że jest to ten sam pracodawca. Co do zasady pracodawcą jest ten podmiot,który widnieje na umowie o pracę. Jeśli są to sklepy w tzw. franczyzie- to pracodawca ma ten tylko jeden czy kilka sklepów....
2. od 'systemu'
- status bezrobotnego, i wszystko co się z tym wiąże (ub. zdrowotne,zasiłek o ile są spełnione warunki, staże, przekwalifikowania, bony szkoleniowe, dodatek aktywizacyjny, dofinansowanie własnej DG ...
- świadczenie przedemerytalne dla pracowników z grubsza po 50

To tak najogólniej.
magda 890 / 86.128.179.* / 2015-01-29 12:43
Witam. Jestem obecnie na urlopie macierzyńskim do 27.lutego. Czy jeżeli złoże wypowiedzenie z pracy ponieważ musze zostać w domu i opiekować się synem będę mogła liczyć na jakiś zasilek z JC?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-01-29 12:55
Co to jest JC ? Dziecko jest niepełnosprawne ?
wanda510 / 2015-01-16 17:26
Witam,13.01 wręczyłam w firmie wypowiedzenie.Jednak od 19.01 chciałabym w okresie wypowiedzenia wziąść zaległy urlop.Czy firma może mi odmówić?Tak,czy inaczej wyjeżdzam, więc 19 w pracy się nie pojawię,rozumiem że skutkiem tego (jeżeli firma nie zgodzi się na urlop) będzie zwolnienie dyscyplinarne.Czy w związku z tym wynikną dla mnie jakieś konsekwencje?Chciałabym się również dowiedzieć w jakim okresie pracodawca jest zobowiązany wypłacić mi za zaległy urlop i przepracowane dni?
szklarek / 2015-01-16 19:51
Od końca.
Ekwiwalent za urlop- co do zasady w ostatnim dniu stosunku pracy.
Ostatnie wynagrodzenie- tu już większe wątpliwości i różne wykładnie ministerstwa, prawników. Bo są składniki wynagrodzenia, albo taki cykl okresów rozliczeniowych w firmie, że nie zawsze w ostatnim dniu zatrudnienia jest możliwe naliczenie wszystkich składników. Takie składniki- mogą być wypłacone w terminie takim, jakby były wypłacone gdyby nie było wypowiedzenia.

Zatem przyjętą praktyką jest- że ostatnie wynagrodzenie w terminie dotychczasowych wypłat, a jakieś premie kwartalne, półroczne- wtedy kiedy pozostałym pracownikom.

Okres wypowiedzenia to przecież nadal trwanie stosunku pracy. Zatem pracownik NIE udziela sam sobie urlopu, nawet tryb na żądanie- ma swoje procedury. W czasie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o udzieleniu urlopu, bo ma wybór, czy rozliczy to ekwiwalentem.

Dyscyplinarka z powodu porzucenia pracy- jak najbardziej. Taki tryb ustania stosunku pracy będzie w świadectwie i przekłada się b. niekorzystnie na zasiłek dla bezrobotnych.
Załamana544 / 193.218.176.* / 2015-01-09 18:25
Witam, Znalazłam się w takiej sytuacji: 26 listopada złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę i w wypowiedzeniu tym zawarłam informacje o zachowaniu dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. W umowie nie było informacji o wypowiedzeniu. Szef podpisał mi ten dokument wraz z datą i powiedział, że przyjmuje. Następnego dnia stwierdził, że jednak go nie przyjmuje. Tego dnia byłam w pracy, a potem wykorzystywałam urlop wypoczynkowy. 10 grudnia poszłam po wypłatę i powiedziałam, że chcę świadectwo pracy bo podtrzymuje swoje wypowiedzenie. Szef powiedział, że będziemy w kontakcie, a potem przysłał pismo, że albo wracam do pracy, albo idę na l4. Prawnik wysłał mu wniosek o świadectwo pracy, a on nie odpisał. Teraz napisał SMSa bym jutro przyszła po wypłatę. Czy nie mogę odejść z tej pracy? co robić? Przecież jego podpis jest równoznaczny z porozumieniem stron. Prawda?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-01-12 14:32
Jego podpis przede wszystkim jest pokwitowaniem otrzymania, co ma wpływ np. na bieg wypowiedzenia.
Nie oznacza moim zdaniem żadnej zgody na porozumienie stron.
Pani wypowiedzenie w kategoriach prawnych jest ...bezprawne, ale skuteczne- skoro pracodawca nie podjął kroków prawnych (sądowych) zmierzających do wzruszenia tej czynności prawnej, jakiej Pani dokonała.

Dwie kwestie mnie interesują:
- urlop- w czasie owego wypowiedzenia- został Pani udzielony, czy sama sobie Pani go udzieliła.
- termin rozwiązania umowy- czy poza podaniem jego długości- czyli tego, że jest dwutygodniowe wskazała Pani datę jego zakończenia- bo wedle KP zakończyłoby ono bieg 13 grudnia, a nie 10.
mexx / 83.19.6.* / 2014-12-26 12:28
mam.pytanie.czy.moge.zlozyc.wypowiedzenie.po,dniu.swiatecznym.czy.musze.czekac.do.piatku,3.1.2015
szklarek / 2014-12-28 20:46
Kim Pan/Pani jest- pracodawcą, czy pracownikiem ?
Pracodawca nie może co do zasady składać wypowiedzenia pracownikowi w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. urlop), ale może w dniu harmonogramowo wolnym dla tego pracownika.
adam442 / 178.235.240.* / 2014-12-19 12:21
Dzień dobry. Ponownie zwracam się do Pani tymi. Tym razem szerokość przysłał mailem grafik urlopów, w którym odwołał w dniu 23 grudnia mój urlop z tytułu opieki nad dzieckiem. Jeden z pracownuków poszedł na zwolnienie chorobowe, są jeszcze inni. Czy może tak zrobić bezkarnie ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
adam442 / 178.235.240.* / 2014-12-19 12:43
Przepraszam, ten tablet postawią mi słowa i nie mogę tego edytować żeby poprawić. Tym razem, ponieważ pisałem już na tym forum.jestem na wypowiedzeniu i szef anulować mi bez podania przyczyny urlop z tytułu opieki nad dzieckiem.po prostu przysłał nowy grafik. Może tAK zrobić ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-12-19 13:16
Oj, no trzeba było po prostu dokleić pytanie do tamtej dyskusji.

Jak rozumiem, jest owo wolne z art. 188 KP, z tyt. po prostu wychowywania dziecka w wieku do 14 lat, a nie zwolnienie na chore dziecko (na podstawie ZLA) lub zdrowe w wieku do 8 lat (bo zamknięto szkołę, przedszkole).

Nie ma tu regulacji moim zdaniem tak jak np. w przypadku u. okolicznościowego. Możliwość odwołania dotyczy urlopu wypoczynkowego, a i wtedy tylko w sytuacji awaryjnej, takiej której nie dało się przewidzieć,w czasie przyjmowania wniosku o urlop czy jego udzielania.

Tym bardziej więc chyba, jeszcze trudniej uzasadnić odwołanie z wolnego na dziecko- musiałaby to być okoliczność awarii, wypadku w zakładzie, nagłego zastępstwa pracownika, którego nikt inny nie może zastąpić.

Tyle, że jeśli Pana zdaniem nie ma podstaw, czy nawet nie ma tych podstaw obiektywnie- to jest to polecenie służbowe- i ...pracownik musi je wykonać.
adam442 / 178.235.240.* / 2014-12-19 13:27
Czyli może odwołać bez podania przyczyny traktując to jako polecenie służbowe. Ja po prostu nie wierzę że można być tak bezkarnie. Bardzo dziękuję za informacje i pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-12-19 13:38
No taka specyfika KP- odmówić wykonania polecenia służbowego można w kilku sytuacjach- gdy polecenie obejmuje dokonanie przestępstwa, gdy polecenie dotyczy delegacji albo pracy w nocy dla pracownicy w ciąży...

To, żadna pociecha dla pracownika że np. nieuzasadnione odwołanie z urlopu rodzi możliwość złożenia wniosku do PIP i ukaranie pracodawcy albo wniosku do sądu o pokrycie kosztów, albo o odszkodowanie, gdy uda się wykazać, że był to objaw mobbingu.

Niestety wszystko wskazuje, że pracodawca infantylnie po prostu stara się ukarać Pana, za to wypowiedzenie.
Wolne na dziecko nie przechodzi na kolejny rok, nie ma też ekwiwalentu za niewykorzystane takie dni....
adam442 / 178.235.240.* / 2014-12-19 14:47
Udało mi się dodzwonić do pip. Nie można tego odwołać bo nie jest to urlop. SkontaktowaLem się też z działem kadr i wygląda na to, że szef zostal pouczony, bo napisał maila z prośbą o zmianę daty dnia opieki nad dzieckiem, dodając ze byłby za to wdzięczny. I podał w mailu, że w dniach 29-31 grudnia moge sobie wziąć dzien wolny. Tak czy inaczej wygląda na to, że trzeba wytrzymać jeszcze parę dni a potem siedzieć na zwolnieniu do końca wypowiedzenia. I w ten sposób nadużywa się l4, ale trzeba jesli mam nie zwariować. Dziękuję bardzo za pomoc. Pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Ania 114 / 89.79.218.* / 2014-12-16 21:05
Dobry wieczór, mam pytanie? Mój tato dostał wypowiedzenie umowy o pracę do domu listem poleconym, sprawa wyglądała następująco, pracodawca wysłał wypowiedzenie dnia 10 grudnia, tato mój rano 11 grudnia został wezwany do pracy o podpisanie urlopu wypoczynkowego od 11 grudnia do 24 grudnia. w pracy nic mu nie powiedzieli o wypowiedzeniu, kiedy wrócił około 13 tej do domu po podpisaniu urlopu, listonosz wręczył mu wypowiedzenie z dniem 15 grudnia, czy art 41 kp bedzie tu skuteczny, że nie mozna wypowiadać umowy podczas urlopu, ? pozdrawiam Ania
szklarek / 2014-12-17 09:35
Co do zasady w czasie urlopu nie można wypowiedzieć umowy o pracę (przez pracodawcę). Jest to możliwe w razie likwidacji/upadłości zakładu/pracodawcy.

Zatem byłaby podstawa do uznania wypowiedzenia za nieprawne.
A co z 10 grudnia ? Było zwolnienie lekarskie, dzień grafikowo wolny. Udzielony urlop (jak rozumiem bez wniosku ojca) był u. zaległym ?
ania114 / 31.61.138.* / 2014-12-17 09:49
Dzień dobry ,10 grudnia był w pracy,pismo odebrał 11,czy nie jest tak,że liczy się data odbioru?Urlop jest zaległy.Pozdrawiam Ania.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-12-17 10:01
Po prostu dziwiło mnie samo wezwanie- bo zrozumiałem, że 11 grudnia był już wcześniej ustalony (np. jako chorobowe) na dzień usprawiedliwionej nieobecności. Czyli bez wezwania i tak ojciec do pracy by poszedł.

Nie zmienia to sytuacji, że otrzymał wypowiedzenie w czasie urlopu.
U. zaległy mógł być udzielony jednostronnie przez pracodawcę.
Ania 114 / 89.79.218.* / 2014-12-17 21:07
Dziękuję serdecznie za odpowiedź,sprostuję swój komunikat, tata 11 grudnia poszedł do pracy ale jej nie rozpoczął, bo został wezwany do biura o podpisanie urlopu od 11-24 grudnia.
Przy okazji chciałam zapytać o dwie sprawy z związku z wypowiedzeniem: 1.Czy tata jest w okresie chronionym przedemerytalnym( czy w ogóle mógł mieć wypowiedzianą umowę?)
2.Czy należy się odprawa i odszkodowanie?
Przedstawie krótko 41 lat pracy taty:
-urodzony jest w maju 1955 r ,
-20 08 1973 rozpoczęcie pracy, na świadectwie pracy ok 91 r -stanowisko operator sprzętu ciężkiego, nie posiadamy żadnego zaświadczenia o warunkach szkodliwych , gdyż w tamtych latach nie wydawali kategorii warunków szkodliwych, mamy uprawnienia na sprzęt ciężki lata 70-tei zaświadczenia o ukończonych kursach.
Ma około 18 lat pracy w warunkach szkodliwych.(praca gł asfalt-walec drogowy)
-91-97- zatrudnienie brygadzista , potem pracownik budowlany
-Do roku obecnego jest nadal zatrudniony w przedsiębiorstwie,przez szereg lat zmieniały się nazwy firm ale właściciele Ci sami,zmieniały się umowy o pracę ,(czas nie określony),były to przeniesienia z firmy do firmy,ojciec posiada ciągłość zatrudnienia, bez ani jednego dnia przerwy.
-w około 2000 roku dostał tato aneks do umowy zmieniające pracę na czas określony do 2020 roku z możliwością wypowiedzenia 2 tyg.
-firma zatrudniała więcej niż 20 pracowników,
-firma nie ogłosi upadłości(przypuszczalnie) w VI 2015 roku ma otrzymać z funduszu gwarancyjnego sporą gotówkę.
-w krótkim czasie zwolnionych sporo pracowników budowy.
-kłopoty finansowe firmy w ostatnim roku były odczuwalne, opóźnione pensje, bez premii, brak zleceń, przegrywane przetargi, przymusowe urlopy.
- po 41 latach pracy uczciwy i oddany sercem i duszą człowiek dostaje wypowiedzenie do domu.
Czy z takim doświadczeniem tato ma szansę wygrać sprawę Sądownie? Pozdrawiam serdecznie Anna K.
szklarek / 2014-12-18 09:35
Powszechny wiek emerytalny Pani ojca to już 67 lat. Owszem ochrona stosunku pracy dotyczy też pracowników młodszych, jeśli spełniają lub spełnią w ciągu najbliższych 4 lat warunki uzyskania emerytury wcześniejszej lub pomostowej.

Tyle, że w tym drugim przypadku pracodawca musi mieć wiedzę o tym. Bez świadectw pracy w war. szczególnych, zaświadczeń o pracy w war. szczególnych tego formalnie nie wie. Więc w tym zakresie przed sądem trudno będzie wykazać nieprawność wypowiedzenia, a jeśli sąd uzna, że jednak ojciec korzysta już z ochrony przedemerytalnej- to winy pracodawcy w tym zakresie nie będzie.

O odprawie trochę za wcześnie mówić- bo przecież ojciec może wnioskować o przywrócenie do pracy. Wielkość pracodawcy generalnie prawo do odprawy daje nawet przy zwolnieniu indywidulanym- byle tylko po stronie pracodawcy leżały wszystkie powody.
"sporo pracowników" może też oznaczać, że jest to zwolnienie grupowe.

Na odwołanie do sądu pracy jest 7 dni tylko od dnia otrzymania wypowiedzenia.

Ps. z datą 15 grudnia też pracodawca w wypowiedzeniu nieco namieszał, jeśli tak oznaczył początek biegu okresu wypowiedzenia.
Ania 114 / 89.79.218.* / 2014-12-18 17:46
Dziękuję bardzo za informacje, jeżeli dobrze zrozumiałam, to może się starać o pomostówkę? Od maja 2015 roku, ukończy wówczas 60 lat, z relacji taty, pracownicy tej firmy którzy odchodzili na pomostówkę, zakładali sprawę do Sądu Pracy o przyznanie warunków szkodliwych, wystarczył świadek i są już na pomostówce.
Jeżeli chodzi o zwrot "sporo" pracowników zwolnionych, to w sumie około 9 osób w ciągu tygodnia,przypuszczam ,że też te osoby zostały zwolnione podczas urlopu, ale to już wiemy z art 41 kp.Reasumując, 16 grudnia złożyliśmy pozew do Sądu Pracy, dzięki Panu wyjaśnieniom już wiem ,że nie wszystko będzie po naszej myśli, na pewno odezwę się jak sprawa się zakończy.
Poproszę jeszcze o wyjaśnienie, jakie będą skutki gdy np 22 grudnia tata by przebywał na chorobowym?, czyli chorował by w okresie wypowiedzenia i po nim, ma spore szanse na l4, bo ma przewlekły stan zapalny zatok i ucha środkowego, chorował ostatnio około 5 miesięcy, wrócił do pracy na jesień. Pozdrawiam Anna K.
szklarek / 2014-12-18 18:04
Pytanie o emeryturę pomostową czy wcześniejszą- to na ten dział forum:

http://www.money.pl/forum/katalog,7,0,0,40,0,emerytury.html

Przy braku odpowiednich 'papierów' oczywiście trzeba sprawę oddawać do sądu tj. odwoływać się od decyzji odmownej ZUS, która zresztą odmowną w takich okolicznościach być musi.
---------------------------
Definicja zw. grupowych:

gdy:

a) w ciągu 30 dni zostało dokonanych ich:

co najmniej 10, w przedsiębiorstwach, których liczba pracowników wynosi więcej niż 20, a mniej niż 100;
co najmniej 10% liczby pracowników, gdzie liczba zatrudnionych sięga powyżej 100, a poniżej 300;
co najmniej 30, w zakładach pracy, w których zatrudnionych jest więcej niż 300 pracowników;

b) w ciągu 90 dni liczba zwolnień wynosiła co najmniej 20 niezależnie od ilości pracowników.

------------------------------------

Chorobowe przerywa u. wypoczynkowy, nie przerywa wypowiedzenia. Czyli po prostu za nieodebrany urlop należny byłby ekwiwalent, a to, że niezdolność do pracy powstała w czasie trwania stosunku pracy sprawiłaby, że zasiłek chorobowy i tak byłby należny, mimo ustania tego stosunku, a więc i ubezpieczenia. Czyli dalsze kolejne ZLA przedłużające niezdolność musiałyby już trafiać do ZUS.

Jeśli w pozwie wnioskowaliście przywrócenie do pracy i tak orzeknie sąd- to choroba ojca nie będzie w tym żadną przeszkodą.
Ania 114 / 89.79.218.* / 2015-01-14 20:46
Witam, chciałam tylko umieścić informację, że po złożeniu pozwu do Sądu, pracodawca poprosił tatę o wycofanie pozwu, został przywrócony do pracy z anulacją wcześniejszego wypowiedzenia pisemnie.Tata przebywa obecnie na L4. Pozdrawiam Ania.
szklarek / 2015-01-14 20:54
No proszę, sąd pracy jako straszak i to skuteczny :-)
adam442 / 178.235.240.* / 2014-12-14 13:38
Witam. Złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę po 13 latach a następnie wniosek o skrócenie okresu wypowieden i. Czy pracodawca ma określony termin na podjęcie decyzji ? Cały czas mnie z wodzie i nie wiem na czym stoję.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-12-15 10:07
Stoi Pan na razie na tym, że ma 3 miesięczny okres wypowiedzenia, a więc stosunek pracy zakończy 31 marca 2015 r.

Skrócenie okresu wypowiedzenia w takiej sytuacji odbywa się na zasadzie porozumienia stron. Jeśli w swej ofercie nie zawarł Pan terminu, w którym prosi o udzielenie odpowiedzi na ofertę- to terminem tym jest termin, na jaki zaproponował Pan samo rozwiązanie umowy. Jeśli takiego też Pan nie wskazał- to decyzja pracodawcy powinna nastąpić 'niezwłocznie' po otrzymaniu oferty, bo oferta oznacza, że proponuje Pan rozwiązanie umowy w dniu wręczenia oferty.

Przydatne orzecznictwo:

Sąd Najwyższy z 14 września 1998 r,. I PKN 315/98
adam442 / 178.235.240.* / 2014-12-16 18:34
Dziękuję za odp. Sytuacja jest beznadziejna dla pracownika. Jeśli pracodawca odpowie mi w dniu , w którym zaproponowałem skrócenie, to jak ja wyglądam wobec nowego pracodawcy mówią mu w ostatniej chwilk. STWIERDZENIE NIEZWŁOCZNIE w mojej obecnej firmie nie istnieje. Niestety to jest kolejny przepis dla szefów z wysoką kulturą osobistą. Moj obecny, wkrótce były nie zna tego pojęcia. Jeszcze raz dziękuję.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-12-17 09:26
Szkoda, że nie zajrzał Pan na forum przed decyzją. Byłaby oferta porozumienia z podanym terminem wyrażenia akceptacji. I w ogóle od porozumienia stron w sprawie samego rozwiązania umowy by się zaczęło....
Rivona / 81.190.114.* / 2014-12-12 10:14
Mam pytanie czy przy wypowiedzeniu umowy fakt uzyskania odprawy powinien być zawarty na tym wypowiedzeniu?
szklarek / 2014-12-12 10:47
Nie musi być podana taka informacja w tekście wypowiedzenia. A jej (informacji) brak nie ma żadnego wpływu na to, czy odprawa będzie przysługiwać, czy nie.
Rivona / 81.190.114.* / 2014-12-12 10:58
Jeszcze jedno pytanie, dostałam wypowiedzenie z 3 m-cznym okresem wypowiedzenia z powodu zmniejszenia zatrudnienia, okres wypowiedzenia został skrócony do m-ca, za pozostałe dwa m-ce otrzymam odszkodowanie. Pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników, nie są to zwolnienia grupowe. Z tego co sie dowiedziałam to są to przesłanki do otrzymani 3 m-cznej odprawy, gdyz rozwiązanie umowy o pracę nie nastąpiło z mojego powodu. Czy mam rację?
szklarek / 2014-12-12 11:23
Tak, są. Indywidualność zwolnienia nie jest tu przeszkodą. Różnica generalnie podlega na tym, że przy zwolnieniu indywidualnym by uzyskać odprawę pracowniczą- przyczyny muszą leżeć wyłącznie po stronie pracodawcy. W przypadku pracownika zwalnianego grupowo dopuszczalne jest, by część 'winy' była też po jego stronie.

Więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
Rivona / 81.190.114.* / 2014-12-16 10:47
A czy jeżeli w czasie 3 m-cznego okresu wypowiedzenia okaże sie, ze jestem w ciąży, to czy pracodawca musi przywrócić mnie do pracy na poprzednich warunkach?
szklarek / 2014-12-16 11:28
Wypowiedzenie w takiej sytuacji staje się bezskuteczne- oczywiście podstawą jest zaświadczenie lekarskie.
Powrót albo na stanowisko dotychczasowe, albo jeśli w międzyczasie zostanie zlikwidowane - na inne zgodne z Pani kompetencjami oraz niewykluczone ze względu na ciążę. Jeśli nowe stanowisko jest mniej płatne- to powstaje obowiązek wypłacania dodatku wyrównawczego.

Stanowisko dotychczasowe- nawet jeśli je Pani odzyska- nie musi być trwałe- bo skoro pracodawca podlega ustawie o zw. grupowych- może pracownicy w ciąży wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki pracy/płacy. Tyle, że nadal z obowiązkiem ww dodatku.
Rivona / 81.190.114.* / 2014-12-19 20:48
Jako datę rozwiązania umowy mam wpisany 31 styczeń, tzn mam skrócony okres wypowiedzenia, a za luty i marzec firma zapłaci mi odszkodowanie. Czy w związku z tym, jeżeli w ciąże zajdę np. w lutym to czy zakład pracy również musi mnie przywrócić do pracy?
szklarek / 2014-12-19 21:29
Nie. Bo nie będzie sytuacji, w której umowa rozwiązała się w czasie ciąży.
Konfucjusz1986 / 83.6.232.* / 2014-12-01 22:10
Dziękuję za informację. O ile dobrze zrozumiałem nie muszę więc podpisać wypowiedzenia i nie poniosą z tego tytułu żadnych konsekwencji tak ?
Termin dzisiaj oznacza niedzielę zgadza się czy to jest ważne dla mnie ? Mam jeszcze jedno pytanie bo nie bardzo zrozumiałem napisałem wcześniej że w umowie mam zapis że firma może wypowiedzieć mi umowę bez podania przyczyny czy to nie jest to samo co zapis o możliwości jej rozwiązania za wypowiedzeniem?
szklarek / 2014-12-01 22:41
Nie musi Pan- jest to po prostu pokwitowanie faktu otrzymania dla celów dowodowych, nie ma też powodu, by tego...nie zrobić- jeśli treść się zgadza zwłaszcza z datą jego otrzymania.

Moja wina z tym zamieszaniem z tym zapisem- tak, oznacza to klauzulę o możliwości wypowiedzenia. Zafiksowałem się na tym sformułowaniu "bez podania przyczyn"- czego w ogóle pracodawca nie musiał deklarować, bo to normalne dla umowy terminowej.
Jeśli w zapisie tym nie pojawia się jeszcze długość okresu wypowiedzenia- to obowiązuje okres dwutygodniowy.

Tu pojawia się kwestia niedzieli właśnie- otrzymanie wypowiedzenia w niedzielę 30 listopada skutkuje rozwiązaniem umowy ( z 2 tygodniowym okresem ) w sobotę 20 grudnia. Z kolei info o dniach wolnych wskazuje, że raczej pracodawca uważa, że nastąpi to 13 grudnia, albo że spóźnił się z wręczeniem wypowiedzenia tj. nie zdążył w sobotę 29 listopada.

Tu powraca kwestia podpisania- byłby jasny dowód, kiedy wypowiedzenie wręczono, a więc kiedy na 100% ma rozwiązać się stosunek pracy.
Konfucjusz1986 / 83.6.230.* / 2014-11-30 19:56
Witam mam pytanie: pracowałem w jednej firmie przez 6 lat. pierszwsza umowa była na okres próbny 3 miesiące, następna umowa była na czas określony 5 lata i trzecia umowa podpisana w tym roku na kolejne 5 lat. dzisiaj firma wręczyła mi wypowiedzenie ( w umowie mam zapis że firma może wypowiedzieć mi umowę bez podania przyczyny) nie podpisałem jednak wypowiedzenia. bo też nigdy nie byłem wcześniej w takiej sytuacji. na wypowiedzeniu mam infomację że firma rozwiązuje ze mną umowę mam 2 dni na szukanie pracy oraz 8 dni urlopu oraz jakieś 35 dni urlopu ( za roko 2013/2014)
teraz nie wiem jak mam się zachować podpisać czy nie ? czy to że nie podpisałem wypowedzenia i tak oznacza ze umowa została wypowiedziana, co dalej robić? czy w związku z tym mam pójść do pracy czy już nie muszę i jak dalej załatwić tą sprawę tak abym nie miał potem nieprzyjemności
szklarek / 2014-12-01 09:05
Najważniejsze w tej kwestii jest to, czy w tej obecnej umowie znajduje się w ogóle zapis o możliwości jej rozwiązania za wypowiedzeniem. Brak takiej klauzuli czyni owo wypowiedzenie nieprawnym, a więc podlegającym procedurze odwołania się od niego do sądu pracy.

Sam fakt niepodpisania jest bez wpływu na ważność oświadczenia woli pracodawcy- służy jedynie pokwitowaniu i jako środek dowodowy9 głównie daty tego zdarzenia) w razie dalszych nieporozumień.

PS. 'dzisiaj" oznacza niedzielę 30 listopada ?
Maliniak / 79.186.154.* / 2014-11-13 20:34
Witam,
pracuję na umowę o pracę na czas określony (2lata), która kończy się w przyszłym roku wraz z końcem listopada 2015. z tego roku (2014) zostało mi 12dni urlopu wypoczynkowego, z powodu natężenia pracy mam pewność iż nie wykorzystam go do końca tego roku. w przyszłym roku z powodu zaliczenia sesji na studiach zaocznych planuje wykorzystać urlop za rok 2014 i rok 2015, czy istnieje taka możliwość jeżeli zaległy urlop będę chciała wykorzystać po upływie I kwartału roku? Jeżeli pracodawca nie będzie chciał udzielić mi urlopu np w maju 2015 czy po natychmiastowym złożeniu wypowiedzenia (okres wypowiedzenia wynosi w moim przypadku dwa tygodnie) mam prawo wykorzystać urlop za 2014 i 2015 rok? Czy jeżeli pracodawca nie udzieli mi urlopu do końca I kwartału to do kiedy ma obowiązek wypłacić zaległy ekwiwalent?
szklarek / 2014-11-13 21:20
Ekwiwalent za urlop pojawia się tylko w sytuacji niewykorzystania urlopu w naturze na skutek rozwiązania umowy o pracę, a nie na skutek upływu jakiegoś kwartału. Termin zapłaty to co do zasady dzień rozwiązania umowy.

W czasie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o tym czy udzieli urlopu, czy woli rozliczyć się ekwiwalentem.
Sadi / 83.1.252.* / 2014-11-01 15:27
Witam. Mam umowę na 3 miesiące która kończy się 30 listopada. Mam pytanie, jakiś czas temu uleglem wypadkowi w pracy i czy dostane odszkodowanie za wypadek z ubezpieczenia które mialem w pracy jeśli nie przedluze umowy z firma ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-11-03 11:06
Tak. Ustanie stosunku pracy nie wpłynie na prawodo odszkodowania, czy inne świadczenia z ub. wypadkowego skoro sam wypadek nastąpił w czasie trwania umowy tj. ubezpieczenia.
tonia128 / 89.72.132.* / 2014-10-21 21:10
Witam

Będąc na umowie czasowej, mialam 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Złożylam wypowiedzenie 17 pazdziernika i konczy się ono w sobotę 1 listopada. Czy w związku z tym że tak jakby napoczęłam nowy miesiąc u tego pracodawcy, na poczet mojego urlopu zaliczone będzie jeszcze 2,16 dnia urlopu za listopad?

Czy w przypadku gdy te 2,16dnia z listopada zaliczone zostanie u tego pracodawcy , oznaczać to będzie że u nowego pracodawcy pracując w listopadzie i grudniu będę miała jedynie 2,16 dnia wolnego za grudzień (mam staż pracy w sumie ponad 10 lat)?
szklarek / 2014-10-22 10:38
Przy nabywaniu prawa do u. wypoczynkowego (gdy nie ma już kwestii tzw. pierwszego urlopu z art.153 KP) stosujemy przecież zaokrąglenia w górę do pełnych dni.
Zatem trwanie stosunku pracy w listopadzie (nieważne, że 1 dzień) oznacza prawo do urlopu również za ten miesiąc. Łącznie więc z owej umowy nabywa pani prawo do urlopu proporcjonalnego obejmującego listopad. Np. jeśli umowa zaczęła się 1 marca- do urlopu 9/12 x 26 = 20 dni (przy 1/1 etatu).

Jeśli w listopadzie będzie kolejny pracodawca to urlopu za ten miesiąc już nie udziela. Udzieli tylko za grudzień, czyli 1/12, czyli 3 dni (przy 1/1 etatu) o ile z obecnej umowy urlop udzielony nie będzie nadmiarowy.

Najnowsze wpisy