Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
andrzej k / 78.9.114.* / 2014-08-04 11:43
jestem osobą z umiarkowanym stopniem niepełosprawności mamy profil produkcji który pracodawca wygasza i chce przenieść nas do swojego innego zakładu zapewnia nam przez 3 miesiące te same warunki pracy bo musi a póżniej chce nas zmusić do 8 godzinnego dnia pracy prawdopodobnie mamy sami wystąpić z wnioskiem jak to skutkuję co do wypowiedzenia jak się nie zgodzę na 8 godzinny dzień pracy czy może mnie zwolnić z mojej winy jako nie przyjęcie nowego stanowiska pracy ktore mi proponuje jest to zakład pracy chronionej i dalej będzie korzystał z dopłat do nas .ja nie czuję się zdrowotnie i czy mogę odmówić nowej pracy ale niech mi da wypowiedzenie i czy urzędzie pracy będzie należało się prawo do wypłaty zasiłku .bardzo dziękuję i proszę o poradę pozdrawiam proszę o szybką podpowiedź bo czujemy ,że chcą nas oszukać
szklarek / 2014-08-04 12:06
Zapewne Pan wie o tegorocznym wyroku TK i licowej nowelizacji Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych- nawet brak zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania obniżonego wymiaru czasu pracy przez pracowników z dwoma wyższymi st. niepełnosprawności nie upoważnia do stosowania wymiaru 8/40. Co więcej oznacza to obowiązek zmniejszenia tego wymiaru do 7/35.

Nie może więc być utrzymanie wymiaru 8/40 przedmiotem wypowiedzenia zmieniającego czy definitywnego.

Owszem wymiar normalny może być efektem wniosku pracownika, w którym rezygnuje ze swego uprawnienia ( i ma zgodę lekarza na to ) w trybie art. 16, ust. 2 owej ustawy.

Norma czasu obniżonego jak zawsze nie dotyczy pracy przy pilnowaniu (dozorca, ochroniarz).

Nie można do takiego wniosku być zmuszanym- to kwestia dla PIP.
Justyna M. / 31.61.129.* / 2014-07-28 15:47
Zlozylam wypowiedzenie w lipcu a w sierpniu mija 3 lata mojego zatrudnienia. Myslalam ze w zwiazku z tym ze wypowiedzenie skladam przed uplywem owych 3 lat bedzie mi przyslugiwac 1miesieczny okres wypowiedzenia czyli od 1 wrzesnia bede mogla podjac nowa prace. Jednak pracodawca stwierdzil ze lapie sie juz na 3miesieczny okres wypowiedzenia. Kto ma racje?!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
angelika1988 / 83.25.127.* / 2014-07-29 19:05
Witam. W dniu 18/07/2014r. otrzymałam od pracodawcy wypowiedzenie dwutygodniowe. Pracuje w danej firmie prawie 6lat. Nurtuje mnie okres wypowiedzenia nie powinien on być dłuższy i trwać 3miesiace? Bardzo proszę o podpowiedź co mam z tym faktem uczynić?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
angelika1988 / 83.25.127.* / 2014-07-29 19:55
Dodam że w sumie podpisane więcej niż 3umowy o prace w tej firmie. A kodeks pracy wyjaśnię zaznacza,ze 3 umowa powinna być na czas nieokreślony.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-07-29 21:46
Bez konkretnych dat tych umów i ich statusu (tj. czy nie była pierwsza z nich umową próbną) nie można stwierdzić, czy ma zastosowanie do obecnej art.25'1 KP. Mieliśmy przecież w tym czasie ustawę tzw. antykryzysową, która stosowanie art.25'1 KP zawiesiła...
angelika1988 / 83.25.144.* / 2014-07-30 09:04
Pierwsza 01.09.2010-31.08.2010 druga 01.09.2010-31.08.2011 trzecia 01.09.2011-31.08.2013 czwarta 01.09.2013-31.08.2025 na okresie probnym bylam na umowe zlecenie od 01.08.2009-31.08.2009r.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-07-30 10:23
Wspomniany okres 'ustawy antykryzysowej' to 22.09.2009-31.12.2011.

Umowa 'pierwsza' jak rozumiem zaczęła się 1.09.2009 ?

Jeśli tak, to umowa 'trzecia' przekroczyła limit 24 mc łącznego trwania umów. Ale jej uznanie w konsekwencji za umowę bezterminową- tylko za obopólną zgodą, albo przed sądem pracy. Jeśli tego nie uczyniono- mimo, że naruszała ona ówczesne zapisy- została w mocy jako terminowa, a w konsekwencji w dniu 1.01.2012 stała się umową ...pierwszą z art.25'1 KP, a umowa 'czwarta' mogła być zawarta na czas określony, jako umowa druga.

By teraz zastosować termin dłuższy wypowiedzenia niż 2 tygodniowy można:
- zawrzeć porozumienie stron z pracodawcą stosując argument, że radosne ingerowanie przez ustawodawcę w prawo pracy bez wyczerpujących przepisów przejściowych Panią bardzo dotknęło, że pracodawca naruszył ówczesne prawo i po prostu już umowa trzecia powinna była być bezterminową. Tu technicznie musiałby wycofa wypowiedzenie, albo porozumienie stron powinno dotyczyć już nie trybu rozwiązania, ale wydłużenia okresu wypowiedzenia.
- wystąpić do sądu pracy o uznanie umowy trzeciej za bezterminową i bezprzedmiotowość umowy czwartej. Siłą rzeczy wyrok byłby już po upływie dwutygodniowego wypowiedzenia, więc w pozwie należałoby zdecydować, czy wnioskuje się przy okazji o przywrócenie do pracy, czy o odszkodowanie.


Bez żadnych działań- umowa rozwiąże się 2 sierpnia.


Regulacje z 'ustawy a.' w zakresie naruszenia zasady 24 mc, była mniej restrykcyjna, niż zapis art.25'1 KP, stąd potrzeba orzeczenia sądu, nie ma tu zasady bezprawności, jak w KP.

"u.a"= Ustawa z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców
angelika1988 / 83.25.144.* / 2014-07-30 11:59
jezeli napisala bym Pismo do sadu jams jest szansa wygeania sprawy?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-07-30 12:15
Nie wiem. Z jednej strony oczywiste złamanie zapisów ustawy, z drugiej np. taki wyrok:

-Sądu Najwyższego z 13 listopada 2013 r., sygn. akt I PK 111/13, który sprowadza się do tego, że choć 2 sądy niższej instancji uznały taką 'przeterminowaną' umowę za bezterminową, to SN uznał, że w ogóle powinna była ona zostać po prostu rozwiązana. Dalsze dopuszczanie przez pracodawcę oznaczało dorozumiane zawarcie nowej umowy...

Może jednak zacząć od rozmowy z pracodawcą w kwestii porozumienia. W praktyce zostały 2 dni....
angelika1988 / 83.25.144.* / 2014-07-30 12:20
I co mi takie porozumienie da? Bo chce starac sie o zasilek dla bezrobotnych. Ale tez chciala bum aby pracodawca byl swiadomy ze zlamal zapisy ustawy.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-07-30 12:34
Fakt. Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę odracza i skraca okres pobierania zasiłku o 90 dni, chyba że jest wynikiem 'upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy'.

Porozumienie w zakresie samego wydłużenia okresu wypowiedzenia już złożonego- nie zmienia trybu rozwiązania umowy, jest bez wpływu na prawo do zasiłku- po prostu umowa rozwiąże się później.

Zresztą możecie po prostu porozumieć się w zakresie wycofania pierwotnego wypowiedzenia i zastąpienia go nowym z dłuższym okresem wypowiedzenia.

Dla PUP znaczenie ma św. pracy- tj. jego treść + ewentualne zaświadczenie uzupełniające okoliczności podane w świadectwie.
angelika1988 / 83.25.144.* / 2014-07-30 12:39
A jak powinno brzmiec Pismo odnosnie naruszenia przepisow ustawy I chciala bum sie starac o oszkodowanie z tytulu zmiejszenia czasu wypowiedzenia?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
angelika1988 / 83.25.144.* / 2014-07-30 12:42
I czy moge takie Pismo jeszcze zlosyc do sadu bo z tego co wyczytalam mialam na to 7dni:(
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-07-30 13:05
7 dni na odwołanie od obecnego wypowiedzenia. Pozew o naruszenie ustawy antykryzysowej moim zdaniem niemożliwy dopiero po 3 latach od zawarcia naruszającej umowy- czyli przedawnienie ogólne w KP. Ale nie jestem prawnikiem...

Pozew- jak zawsze- oznaczenie stron tj. pracownika, pracodawcy. Wskazanie roszczenia o uznanie umowy (data zawarcia, numer) za bezterminową, ze względu na to, że wraz z umowami poprzednimi (daty zawarcia, numery) został przekroczony limit, o którym mówi art. 13 ustawy już tu przytoczonej.

Jej tekst:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;1;lipca,dziennik,ustaw,2009,125,1035.html

Zastanawiam się nad kwestią taką, czy obecny brak odwołania od wypowiedzenia nie oznacza w sensie prawnym akceptacji zapisów umowy, a więc i tego że jest terminową. Czy aby nie można stąd wywodzić też akceptacji, że umowa a poprzednia była terminowa....

Roszczenie drugie- w związku z rozwiązaniem obecnej umowy- o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres równy różnicy wynikającej z zastosowanego okresu wypowiedzenia, a tego jaki wynikłaby z art. 36, par. 1 dla umowy bezterminowej. Czyli za 3 mc- 2 tygodnie- na podstawie art. 47'1.

Mam obawę, czy i tu kwestia jednak owych przekroczonych 7 dni nie będzie grała roli...
angelika1988 / 83.25.144.* / 2014-07-30 13:10
A jak wyglada sprawa zwolnienia lekarskiego? Czy moge chorowac po terminie wypowiedzenia wtedy przejmuje to zus?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-07-30 13:29
Przecież to kwestia stricte ubezpieczeniowa...
Jak zawsze mówimy o faktycznej niezdolności do pracy, a nie lewym ZLA.
Jeśli niezdolność powstała przed ustaniem ubezpieczenia chorobowego, a trwa po nim (jest ciągła) to jest prawo do zasiłku chorobowego z ZUS na ogólnych zasadach.

czyli dotyczyłoby w Pani sytuacji niezdolności powstałej do soboty włącznie.

Jest niuans dotyczący wysokości podstawy, a więc i zasiłku- po ustaniu ubezpieczenia nie może ona przekraczać 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych.

Jeśli niezdolność powstanie po ustaniu ubezpieczenia- u Pani po sobocie 2 sierpnia- prawo do zasiłku jedynie jeśli niezdolność do pracy trwała będzie bez przerwy co najmniej 30 dni i powstanie nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, albo nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, jeśli okres jej wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby (kod E na ZLA).
szklarek / 2014-07-28 18:48
Pracodawca. Do stażu zakładowego, od którego zależy długość wypowiedzenia umowy wlicza się również czas samego wypowiedzenia, a więc decyduje data rozwiązania umowy, a nie złożenia wypowiedzenia. Jak rozumiem umowa jest na czas nieokreślony. Wypowiedzenie jednomiesięczne złożone w lipcu skutkuje na 31 sierpnia. Jeśli do tego dnia włącznie staż ów osiągnie 3 lata- wypowiedzenie obowiązuje już trzymiesięczne.

Oczywiście ów okres może być skrócony porozumieniem stron w trybie art. 36, par. 6 KP.
Ola365 / 89.71.166.* / 2014-07-14 21:11
Witam ,
07.07. Otrzymałam od pracodawcy wypowiedzenie umowy, które skończy sie dnia 26.07 , pracodawca wysłał mnie na przymusowy urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia ( żeby wypłacić mi mniejszy ekwiwalent ) nadmienię iż miesiąc wcześniej złożyłam wniosek o urlop, na którym nie byłam od 2 lat - pracodawca mi tego nie umożliwił zasłaniając sie małą ilością pracowników, więc mam zaległy urlop za ostanie 3 lata i dostałam odmowę, czy jeśli dostarczę L4 to uratuje ono chociaż część mojego urlopu , za który mi się należy ekwiwalent ? i który pracodawca zobowiązał się wypłacić umieszczając taką informację na wypowiedzeniu ?
szklarek / 2014-07-14 21:46
Wypowiedzenie jak rozumiem dwutygodniowe.
W okresie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o wysłaniu na u. wypoczynkowy- czy to zaległy, czy za bieżący rok- tu złamania prawa nie ma. Skoro u. jest z aż takiego długiego okresu to i tak nie ma szans na odebranie go w całości w naturze, więc i tak ekwiwalent będzie należny, kwestia tylko za ile dni.

ZLA przerywa u. wypoczynkowy. Oczywiście mówimy o ZLA prawdziwym i stwierdzającym prawdę. Nieprawidłowości w udzielaniu urlopu po stronie pracodawcy tj. takie nagromadzenie u. zaległego nie usprawiedliwia lewego chorobowego teraz.
Dlaczego już dawno nie walczyła Pani o swoje prawo do corocznego urlopu ?
Ola365 / 89.71.166.* / 2014-07-15 09:54
Walczyłam , skończyło się wręczeniem mi wypowiedzenia , najwidoczniej byłam "zbyt świadomym" swoich praw pracownikiem. Z kolei kwestia ile pracodawca wypłaci mi ekwiwalentu jest dla mnie b.ważna gdyż z mojego punktu widzenia jest to próba oszukania mnie . Zwolnienie lekarskie nie będzie "lewe" gdyż od dwuch lat pracuję bez przerwy czy to chora czy zdrowa ,(nawet chora przychodziłam do pracy , nigdy w życiu nie byłam na L4) więc jestem zwyczajnie zacharowana . Dziękuję za odpowiedź .
szklarek / 2014-07-15 10:18
Jak sama Pani pisze to odczucie subiektywne. W sensie prawnym gdy dochodzi do wypowiedzenia urlop mą tę samą wartość co ekwiwalent, stąd zresztą jego nazwa. Wypłaca się go za każdy dzień/godzinę urlopu należnego tj. bieżącego oraz zaległego (nieprzedawnionego), który nie został udzielony w naturze. No i w okresie wypowiedzenia to pracodawca decyduje. Wynika to z art. 167'1 i 168. Pracownik może w tym czasie dużo skuteczniej wnioskować o urlop w trybie na żądanie (do 4 dni) oraz ma prawo do 2 dni wolnego na poszukiwanie pracy z art. 37.

Kończąc - jeśli ma Pani np. 47 dni u. zaległego i 12 bieżącego (u. proporcjonalny 7/12), czyli 59 dni, to nie ma oszustwa w tym, że pracodawca udzieli 10 dni w naturze, a za 49 wypłaci ekwiwalent, czy 5 w naturze + za 54 ekwiwalent czy nie udzieli w ogóle urlopu i wypłaci za 59 dni ekwiwalent.

Oszustwo wtedy, gdyby owe 59 to było mniej, niż rzeczywiste prawo do urlopu. Jeśli z wyliczeń by tak Pani wyszło- pozostaje roszczenie o wypłatę wyższego ekwiwalentu- przecież w dokumentacji pracowniczej są precyzyjne dane o liczbie dni urlopu udzielonego, o stażu pracowniczym (20 czy 26 dni) itd.

No nie mówimy o sytuacji fałszowania dokumentacji pracowniczej.
P 24 / 141.0.11.* / 2014-07-07 08:58
Dostalem wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron z terminem 30.06 lecz pracodawca nie wyplacil zaleglego wynagrodzenia za okolo 2 miesiace jak postapic czy nie przyjac swiadectwa i odwolac sie do sadu pracy
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-07-07 11:01
Jak za porozumieniem stron, to nie wypowiedzenie, tylko ofertę takiego sposobu rozwiązania umowy. Na ofertę nie musiał się Pan absolutnie godzić.
KP nie przewiduje odwołania od porozumienia stron- można by na zasadzie ogólnocywilnej próbować się uchylić od skutków tego porozumienia wykazując wady prawne- typu - zmuszenie Pana do podpisania, podstęp, wykorzystanie chwilowego braku rozumienia swoich czynów itd.

http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-cywilne/zawarles-umowe-pod-wplywem-bledu-uchyl-sie-od-skutkow-prawnych.html

Samo nieprzyjęcie św. pracy niczego właściwie nie wnosi- można żądać jego sprostowania jeśli stwierdza nieprawdę, ma inne błędy. A to stwierdzi zawarte porozumienie stron.

Brak wynagrodzenia jest kwestią niezależną- to naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy- kwalifikuje się do zgłoszenia do PIP, postępowania sądowego jak najbardziej.
mario703 / 89.238.47.* / 2014-06-23 22:52
dostałem wypowiedzenie 3 miesięczne po powrocie z chorobowego i lekarz medycyny pracy nie dopuścił mnie na moje stanowisko ,zakład stwierdził że nie ma innego dla mnie i będąc na wypowiedzeniu nie będę otrzymywać wypłaty ,z czego mam żyć ja i moja rodzina bo przecież na okresie wypowiedzenie nie mogę starać się o zasiłek a żona też nie pracuje co mam robić (chorowałem -depresja ) psychiatra mnie dopuścił do pracy za to lekarz medycyny pracy nie ,i co zęby w ścianę ? mam dwójkę dzieci ,przed wypowiedzeniem nie przysługiwał mi8 zasiłek rodzinny czy dopiero po upływie wypowiedzenia mogę składac o zasiłek?
szklarek / 2014-06-24 10:02
Ze względu na potrzebę rejestracji w PUP w tej sytuacji należy po prostu teraz zaoferować pracodawcy skrócenie biegnącego już okresu wypowiedzenia na zasadzie porozumienia stron w trybie art. 36, par. 6 KP. Czyli nawet w tym samym dniu. Pracodawca na 99% się zgodzi, bo nie ma żadnego interesu w trwaniu Waszej umowy.
Umożliwi to rejestrację w PUP i uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych, jeśli spełnione będą w jej dniu ogólne warunki zasiłku uzyskania (365dni/18mc).

Co do kwestii świadczeń z ustawy o świadczeniach rodzinnych- to inna kwestia, na inny dział forum.
mk4 / 2014-06-12 15:32
witam ,dostałam wypowiedzenie o pracę z 2 tyg.wypowiedzeniem bez podania powodu(ustnie podano powód brak kasy),czy to jest wazne wypowiedzenie?pracowałam od 2009 na czas okr do 2025 (umowa o pracę).po podpisaniu wypowiedzenia poszłam na L4 ,konczy sie 13.06 czy to oznacza ,ze juz jest koniec mego zatrudnienia czy moge byc na L4 dłużej ?Prosze o info bo różnie mówią .
szklarek / 2014-06-12 20:19
Wypowiedzenie umowy na czas określony nie wymaga podania powodu. Jest ważne, jak rozumiem nie zostało złożone podczas usprawiedliwionej nieobecności ani w okresie ochronnym.

Umowa zakończy się z upływem wypowiedzenia. Nie wiem kiedy bo nie podała Pani daty jego otrzymania. Trwające zwolnienie lekarskie nie odracza rozwiązania umowy. Jest prawo do zasiłku chorobowego również po ustaniu umowy, jeśli jest to niezdolność powstała w czasie umowy (ubezpieczenia chorobowego). Są jeszcze dwa przypadki, gdy jest takie prawo nawet jeśli niezdolność powstanie po ustaniu umowy/ubezpieczenia.

PS.1. A co za niezdolność do pracy- powstała nagle po otrzymaniu wypowiedzenia, czy też uzyskała je Pani wcześniej, a w pracy była np. w celu jego dostarczenia. Bo to zmieniałoby sytuację.
PS.2. Dlaczego przez tyle lat nie próbowała Pani ( o ile specyfika pracy tego nie uzasadnia ) przekształcić tej umowy na bezterminową w związku z jej horrendalną długością, co w orzecznictwie sądów może być kwalifikowane jako obejście przepisów prawa pracy, ich społeczno-gospodarczego przeznaczenia lub zasad współżycia społecznego (art. 58 § 1 i 2 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy).
mk4 / 2014-06-13 10:03
witam
Zwolnienie -wypowiedzenie od 31.05-13.06 ,w tym czasie miałam pracowac ,ja postanowiłam pójść na l4 (pracuję -na magazynie) wiec lekarz napisał przeciazenie kregosłupa ,do tego zylaki.L4 jest tez do 13.06
co do umowy z tym właśnie różnie pierwszan na 3 miesiace cały etat,2 1/2 teatu (cięcia).3 do 2025 (cały etat),szef twierdził ,ze tak taz mozna,
szklarek / 2014-06-13 11:06
Wypowiedzenie dwutygodniowe wtedy złożone kończy się w sobotę 14 czerwca. Zwolenia wystawione po rozwiązaniu umowy już do ZUS, o ile- będzie ciągłość z dotychczasowym albo:

jeżeli niezdolność (nowa) do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstanie po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego:

nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo
nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E").

Co do tego, czy tak można lub można było niezbędna jest informacja o konkretnych datach rozpoczęcia/końca tych umów (lub aneksu jeśli zmiana wymiaru etatu na takiej zasadzie się odbyła) oraz tego, czy umowa pierwsza na 3 miesiące miała status umowy na próbę, czy po prostu na czas określony.
szklarek / 2014-06-13 11:53
A jak z tymi umowami, nie chce Pani wiedzieć, czy przypadkiem jednak w świetle prawa pracy obecna umowa nie powinna być bezterminową, a więc m.in. mieć trzymiesięczny okres wypowiedzenia ?
sz / 82.139.190.* / 2014-06-04 18:42
Witam ,kończy mi się za miesiąc urlop wychowawczy i jak wrócę to pewnie dostanę zwolnienie.Mam umowę na czas nieokreślony i pracuję już 7 lat.Jakie najkorzystniejsze będzie dla mnie rozwiązanie umowy?Czy dostanę odprawę?Czy jest jakiś przepis który mówi o tym kiedy pracodawca nie może zwolnić po powrocie z urlopu wychowawczego?
szklarek / 2014-06-04 22:37
Po powrocie do pracy po urlopie wychowawczym już z żadnej ochrony przed wypowiedzeniem pracownik nie korzysta. Nie ma więc określonej karencji. Korzysta jedynie z jednorazowej gwarancji zatrudnienia z art. 186'4 KP:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jaka;placa;po;powrocie;z;urlopu;wychowawczego,214,0,1165526.html

Czyli przyjęcia do pracy, zaraz potem może dostać wypowiedzenie.

Kwestia prawa do odprawy jest zupełnie niezależna od tego, czy zwalniany pracownik jest po urlopie wychowawczym- zależy od tego jakie (po czyjej stronie) są przyczyny i od wielkości pracodawcy.
dee / 193.34.3.* / 2014-05-28 17:28
Witam,
Co jeśli mimo zatrudnienia przez okres krótszy niż 3 lata przez niedopatrzenie podpisałam umowę na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia? Czy obowiązuje mnie ten okres wypowiedzenia, czy jeśli jest on dla mnie niekorzystny powinien obowiązywać mnie ten z KP czyli 1 miesiąc?
szklarek / 2014-05-28 22:17
Niekorzystność rozpatruje się na dzień podpisania umowy. W zdecydowanej większości takich indywidualnych przypadków, które trafiły do sądu pracy okres dłuższy niż kodeksowy był uznany za korzystniejszy.

Jeśli więc wchodzi w grę wypowiedzenie przed upływem 3 lat stażu zakładowego a Panu zależałoby na okresie krótszym ustalić z pracodawcą, czy będzie obstawał za owym okresem. Co do zasady jednak obowiązuje okres z umowy, druga strona może odwołać się od takiego wypowiedzenia podnosząc jego nieprawność.
Adam900 / 31.174.101.* / 2014-05-22 11:08
Witam.Pracuję w firmie na czas nieokreślony na umowie mam 2 tygodniowy okres wypowiedzenia umowy, Czy obowiązuje mnie to co jest na umowie czy 3 miesiące,
Następna sprawa jeśli chodzi o zaległy urlop z 2012 r. A szef nie chce wypłacić pieniędzy ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-05-22 12:02
Rozumiem, że umowę Panu wypowiedziano wskazując na ów 2tygodniowy okres i teraz on biegnie.

Od końca.
Kwestia tego czy pracodawca chce, czy nie wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop pojawia się formalnie dopiero w ostatnim dniu biegu wypowiedzenia tj. w ostatnim dniu trwania stosunku pracy. Bo wtedy ostatecznie wiadomo ile dni urlopu zaległego i bieżącego nie udzielono w naturze i jest też ów dzień dniem wypłaty owego ekwiwalentu. Wcześniej nie ma podstaw do roszczenia o wypłatę.

Na pewno też sam urlop jeszcze nie przepadł, roszczenie przedawnia się dopiero po 3 latach. Należało zresztą już dużo wcześniej o jego udzielenie wnioskować, z drugiej strony pracodawca sam z siebie miał obowiązek udzielenia go do końca września 2013, co wynika z art. 168 KP.

Co do samego okresu wypowiedzenia. Zasadniczo jego długości definiuje art. 36 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-36

Do stażu wlicza się również sam okres wypowiedzenia.

Stosowanie więc okresu 2 tygodniowego, jeśli staż wynosi więcej niż 6 miesięcy jest możliwe tylko, jeśli był on korzystniejszy dla pracownika w chwili umowy zawierania, co należałoby stwierdzić przed sądem pracy.

Jak rozumiem okres taki nie jest Panu na rękę, więc zdecydowanie należy odwołać się od wypowiedzenia jako nieprawnego.
karol123456789 / 2014-05-19 17:36
Witam, Bardzo proszę o pomoc,

Pracuje w firmie od 25.03.2013r, mialem umowy na czas okreslony. i dzisiaj 19.05 (poniedzialek) dostalem rozwiazanie umowy za wypowiedzeniem z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia, który upłynie 07.06.2014r., dlaczego wlasnie tak??

Zwolnili mnie bez powodu,nic nie wytlumaczyli
jakie prawa mi przysluguja, co moge zrobic w takim wypadku??

Bardzo prosze o pomoc! Podpisałem już to rozwiązanie umowy.
szklarek / 2014-05-19 22:14
Przy umowie terminowej nie ma obowiązku podawania powodu. Zawsze od wypowiedzenia można się odwołać do sądu pracy, jeśli uważa się je za nieprawne. termin 7 dni. W Pana przypadku nieprawność mogłaby być jedynie 'techniczna' tj. taka, że Pana umowa w ogóle nie zawiera klauzuli o możliwości wypowiedzenia, albo że np. dokonano go w czasie zwolnienia lekarskiego itp. Nieprawność wynikająca z niezasadności jest bezprzedmiotowa.

Co do samego terminu- jest podany prawidłowo. Okres wypowiedzenia wyrażony w tygodniach zawsze kończy się w sobotę zgodnie z art. 30, par. 2'2 KP.

Podpis pod wypowiedzeniem dokumentuje jedynie datę otrzymania, nie oznacza zgody, bo wypowiedzenie nie wymaga zgody drugiej strony.
karol123456789 / 2014-05-20 10:59
a czy przysługuje mi 2 dni płatne na poszukiwanie pracy, czy mogę dostać jakąś odprawę czy coś takiego? czy są jakiekolwiek szanse, żeby "wyciągnąć" coś jeszcze od byłego pracodawcy ?

jeszcze jedna sprawa, miałem umowę z zadaniowym czasem pracy, do wczoraj przepracowałem 142 h. plus urlop na którym jestem teraz to daje razem 222 godziny przy 160 w tym miesiącu, czy za te nadgodziny pracodawca musi mi wypłacić ?
szklarek / 2014-05-20 13:06
Tak, 2 dni na poszukiwanie pracy z art. 37 KP. Jeśli obecny urlop wypoczynkowy wyczerpuje cały okres wypowiedzenia- wniosek o ww dni powinien być skojarzony z wnioskiem o przerwanie na ten czas u. wypoczynkowego.

Z nadgodzinami w tym systemie pracy sprawa nieprosta:
http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dla;kogo;zadaniowy;czas;pracy,35,0,675363.html

Czy w poprzednich miesiącach były wypłacane ?

Co do nadgodzin jeszcze- urlopu się do nich nie wlicza. To, czy doszło do nadgodzin tygodniowych- zależy od obowiązującego u pracodawcy okresu rozliczeniowego tj. należy je rozliczyć od początku tego okresu do dnia rozwiązania umowy.

Odprawa- gdy pracodawca duży, a przyczyna wypowiedzenia jedynie po stronie pracodawcy. Współwina pracownika- tylko przy zwolnieniach grupowych:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
karol123456789 / 2014-05-20 14:01
w takim razie w jaki sposób, jak napisać i gdzie skierować takie pismo o te 2 dni na poszukiwanie pracy ?? ponieważ jestem teraz na urlopie wypoczynkowym do 7.06, mam również pozostałą część urlopu za który pracodawca musi mi zapłacić, ale to chyba osobna sprawa.

nadgodziny nie były wypłacone i już wiem, że nie będą. jedynie co można się doczepić to system i czas pracy...

PS. szklarek - dziękuję za odpowiedzi na pytania :)
szklarek / 2014-05-20 20:24
Do pracodawcy.

Dane swoje, data, oznaczenia pracodawcy.

Wnioskuję o przerwanie udzielonego mi urlopu wypoczynkowego na X i Y dzień maja i udzielenie w tym czasie dni wolnych na poszukiwanie pracy na podstawie art. 37 KP.

Podpis.
młoda211 / 89.77.59.* / 2014-05-16 10:34
witam. mam umowę o pracę na czas określony do 2015 roku. ponieważ znalazłam inną pracę chcę złożyć obecnemu pracodawcy wypowiedzenie umowy. obowiązuje mnie 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. którego dnia muszę ostatecznie złożyć wypowiedzenie zeby umowa o pracę zakończyła się ostatniego dnia maja czyli 31,05?
szklarek / 2014-05-16 11:12
Obowiązuje, jeśli taki zapis jest w umowie.
Ostatni dzień na złożenie przypada jutro (sobota). Wynika to z art. 30, par. 2'1 KP.
adia / 5.172.252.* / 2014-05-15 08:07
Mam takie pytanie 14 kwietnia dostałam umowę o prace do 30 czerwca lecz zachorowało mi dziecko i od 12maja do 17 maja musiałam wsiąśćl4 tz opiekę na dziecko i w związku z tym mam pytanie czy pracodawca mi coś za to zapłaci? A moje drugie pytanie to odrazy po tym l4 chce odejść i czy obowiązuje mnie jakiś okres wypowiedzenia czy moze odbyć się to na mocy porozumienia stron? Bardzo proszę o pomoc
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-05-15 09:40
1. Uzyska Pani w tej sytuacji za owe dni zasiłek opiekuńczy z ub. chorobowego z ZUS, w stawce takiej jak zwykłe chorobowe pracownika tj. 80% podstawy. To, czy technicznie przelew będzie z ZUS czy od pracodawcy zależy od 'wielkości' pracodawcy. Jeśli bowiem ubezpiecza on ponad 20 osób- to wypłaca zasiłki w imieniu Zakładu.

2. Porozumienia stron zawsze można próbować, bez względu na rodzaj umowy i inne okoliczności. Oczywiście pracodawca nie jest zobligowany do przyjęcia tej oferty.

Bez jego zgody pozostaje złożenie wypowiedzenia. To, czy jest ono możliwe i jaki ma okres zależy od tego, jaka obecnie trwa umowa.
Na czas określony, na zastępstwo, próbna ?
xfx / 2014-04-25 13:51
Witam,
moja sprawa jest nieco zawiła, ale postaram się jak najdokładniej wszystko opisać. Wygląda następująco.
Pobieram świadczenie rentowe przyznane przez ZUS, jako osoba częściowo niezdolna do pracy. Posiadam również umiarkowany stopień niepełnosprawności. Dodatkowo ponad 5 lat pracuję w jednej i tej samej firmie. Na początku na ¼ etatu a przez ostatnie 2 lata na pełen etat. Badania lekarskie o dopuszczeniu do pracy na tym stanowisku wykonane przez lekarza medycyny pracy mam ważne do 2015 roku.
25 listopada 2013 roku podczas wykonywania obowiązków służbowych zleconych przez pracodawcę uległem wypadkowi przy pracy. W związku z zaistniałą sytuacją został sporządzony protokół powypadkowy przez inspektora BHP, który jednoznacznie podkreślał, że jest to wypadek przy pracy. Zerwałem ścięgna palców operowane 8 wcześniej. Zgłosiłem się do szpitala, który wystawił mi skierowanie do kliniki. W klinice termin operacji został ustalony na 3 marca 2014. 4 marca 2014 roku przeszedłem operację naprawczą dłoni, jak również rehabilitację medyczną wykonaną podczas pobytu w szpitalu zaraz po operacji przez kolejne kilka dni.
Dodatkowo zlecono mi kolejną rehabilitację, która zakończyłem 15 kwietnia 2014. Do 28 kwietnia mam zwolnienie chorobowe. Po tym czasie chciałbym wrócić z powrotem do pracy. Wiem, że pracodawca będzie musiał mnie znów wysłać do lekarza medycyny pracy na badania dopuszczające mnie do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. I tu zaczną się moje pytania.
1). Jak wygląda sytuacja, kiedy lekarz medycyny pracy nie dopuści mnie do wcześniej zajmowanego stanowiska?
Liczę się z tym, że mogę zostać zwolniony z pracy. Mam też takie przypuszczenia. Co mi się wówczas należy?
2). Jeżeli lekarz medycyny pracy dopuści mnie po badaniach do pracy a pracodawca będzie chciał mnie zwolnić z racji obaw, że znów taka sytuacja może się w przyszłości powtórzyć. Tu również mam uzasadnione powody do obaw. Co mi się należy? Jak wtedy w tych dwóch w/w przypadkach wygląda sytuacja?
Co mi wtedy przysługuje? Nadmieniam, że mam umowę na czas nieokreślony, jakie są wtedy procedury. Czego mogę się spodziewać? Mam jeszcze niewykorzystany w pełni urlop wypoczynkowy za 2013 rok jak i obecny za 2014. Dodatkowo przysługuje mi jeszcze niewykorzystany urlop ,,tacierzyński’’ do lipca 2014. Czy należy mi się jakaś odprawa z pracy, dodatkowe dni na poszukiwania pracy i jak to wszystko wygląda z płatnością?
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc odpowiedź i rady, bo przyznam szczerze, że jest to dla mnie bardzo zawiła sytuacja, a nie stać mnie obecnie na radców prawnych itd.
mirmur5 / 89.79.170.* / 2014-05-15 23:31
jeśli uległ Pan wypadkowi przy pracy to po skończonym leczeniu może Pan się ubiegać o odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu. Potrzebne jest do tego min. zaswiadczenie od lekarzaprowadzącego na specjalnym druku ZUS ("ZUS N-9"BHP-owiec powinien wiedzieć o co chodzi) oraz wniosek do pracodawcy o skierowanie akt sprawy do ZUS celem wypłaty odszkodowania.

ad.1 niestety jeśli nie uzyska Pan zaswiadczenia od lekarza medycyny pracy to pracodawca może Pana zwolnić pomimo umowy na czas nieokreślony podając jako przyczynę utratę zdolnosci do wykonywania pracy. Okres wypowiedzenia 3 miesiące (przy stażu w tej firmie 5 lat). niestety w okresie wypowiedzenia nie zachowuje Pan prawa do wynagrodzenia. W okresie wypowiedzenia może Pan wykorzystać urlop i wtedy otrzymuje Pan wynagrodzenie za urlop. Jeśli ma Pan np. 20 dni urlopu to otrzymuje Pan wynagrodzenie urlopowe za te 20 dni a reszta wypowiedzenia jest bezpłatna.
także proszę się dobrze wyleczyc ;)
szklarek / 2014-05-16 10:05
Zwracam uwagę na to, że:
- nie wiadomo, czy uszczerbek ma/mieć będzie charakter długotrwały/stały
- jeśli pracownik jest w okresie ochronnym przedemerytalnym pojawia się kwestia zmiany jego stanowiska/charakteru pracy na takie, na jakim przeciwwskazań medycyny pracy nie będzie.
szklarek / 2014-05-15 09:59
Ad. 2.
Taka 'obawa' pracodawcy jest dość słabym powodem wypowiedzenia, moim zdaniem mało zasadnym, a więc z dużą szansą na pozytywne odwołanie w sądzie.
Wypowiedzenie z normalnym okresem wypowiedzenia 1 lub 3 miesiące w zależności od Pana stażu zakładowego.
W jego czasie to pracodawca decyduje, czy urlopu wypoczynkowego bieżącego i zaległego udzieli, kiedy, czy też zdecyduje się na ekwiwalent pieniężny. Czyli wnioskiem Pana nie będzie związany, może na urlop wysłać przymusowo.
W Pana gestii pozostanie urlop w trybie na żądanie i wnioskowanie o 2 lub 3 dni (znów zależy od stażu/długości wypowiedzenia) wolne na poszukiwanie pracy. Oraz oczywiście o urlop ojcowski.

Za niewykorzystany urlop ojcowski nie przysługuje ekwiwalent.
Bogusia_81 / 31.1.252.* / 2014-04-25 11:54
Witam,
18.04. pracodawca wręczył mi wypowiedzenie o pracę z przyczyn ekonomicznych (brak mu kasy bo ma słabą sytuacje finansową). W umowie miałam określony 2 tygodniowy okres wypowiedzenia który mija 3 maja. Czy 2 maja muszę iść do pracy skoro 1 maj jest wolny??
szklarek / 2014-05-15 09:48
Już indywidualnie sprawa nieaktualna, ale dla innych i przyszłych sytuacji.

Okres tego wypowiedzenia kończył się w sobotę 3 maja, zatem 2 maja był normalnym dniem pracy. By dzień ten był indywidualnie wolnym- należało uzyskać po prostu urlop wypoczynkowy, choćby w trybie 'na żądanie' o ile oczywiście nie był już wykorzystany cały przysługujący proporcjonalny urlop wypoczynkowy z tej umowy lub limit 4 dni trybu 'na żądanie'.
szkut / 83.27.1.* / 2014-04-11 22:01
witam.mam pytanie.
otrzymalem wypowiedzenie z pracy od pracodawcy z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia.
pracuje w tej firmie 12 miesiecy
wiec ja sie pytam
czy nie przysluguje mi prawo do jednomiesiecznego terminu wypowiedzenia?

czy nalezy mi sie jakas odprawa?

czy to wogole mozliwe ze pracodawca daje mi wypowiedzenie bez jakich kolwiek przyczyn?

licze na odp.na moje pytania.
dziekuje
szklarek / 2014-04-14 14:25
Jeśli umowa jest umową na czas określony to:
- wypowiedzenie nie musi mieć podanej przyczyny
- jest w ogóle możliwe, jeśli klauzulę o tej możliwości w Waszej umowie zawarto.

Przy umowie bezterminowej- przyczyna musi być podana- jej brak czyni wypowiedzenie nieprawnym, a więc rodzi prawo do odwołania do sądu pracy. A okres wypowiedzenia powinien być już jednomiesięczny.


Kwestia odprawy jest niezależna:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Najnowsze wpisy