TEMP 6

Milek_ 26 / 212.244.185.* / 2009-11-26 10:15
Jak w tytule co sądzicie o tym funduszu? Czy to dobry moment na inwestycje w obligacje? Horyzont czasowy minimum 2 lata. Kusi bardzo przyzwoita stopa zwrotu i nasza rodzima waluta więc odpada śledzenie kursów walut i nerwy z tym związane co jest nie bez znaczenia przy tym co się ostatnio dzieje.
Wyświetlaj:
max1224 / 2009-11-26 10:16 / Tysiącznik na forum
no to jakbyś sam sobie pytając odpowiedział ;-)) pozdr
Milek_ 26 / 212.244.185.* / 2009-11-26 10:34
heh no nie do końca max bo widzę same plusy ale pytam bardziej doświadczonych o minusy:) Pewnie usłyszę że minusem jest mniejsza stopa zwrotu w porównaniu z funduszami akcji przy tym horyzoncie czasowym. Jednakże jestem na etapie budowania i dywersyfikowania portfela. Póki co mój portfel to 100% akcje polskie rozbite w 4 funduszach. (arka, cu, unikorona skarbiec) Teraz szukam jakiejś ciekawej alternatywy dla akcji. Czy uważacie że TEMP 6 to dobry pomysl? Max masz go w swoim portfelu?
Tak wogóle dzieki za szybka odpowiedz:) Pozdrawiam
max1224 / 2009-11-26 11:03 / Tysiącznik na forum
nie mój portfel to skar4 99% począwszy od wyceny 25.11 do tej pory miałem 3 miesiące 99% ml5 reszta to tzw ślady do szybkich ruchów ale moje strategie bardzo odbiegają od standardów co do samego temp6 to jako element zabezpieczający powinien być dość dobry
bierr / 87.206.35.* / 2009-11-26 22:47
witam
też jestem początkujący i kupuję fundusze przez mbank i nie rozumiem Max skrótów jakie podajesz
max1224 / 2009-11-26 22:56 / Tysiącznik na forum
bo to są skróty ze strony
www.skandia.pl tam w zakładce notowania funduszy znajdziesz wszystkie pełne nazwy
poprzez ten produkt inwestuję
ml5 to BGF World Gold Found
skar4 to skarbiec pieniężny KASA
bierr / 87.206.35.* / 2009-11-26 23:09
dzieki, jeśli nie będę przeszkadzał to chyba dołączę do tego forum , zawsze to nowa wiedza i wymiana zdań i forum dość żywe
Są i mnej przyjemni, których nie rozumiem(mam na myśli Pana od złota)
max1224 / 2009-11-26 23:39 / Tysiącznik na forum
do wymiany doświadczeń, podpowiedzi, spostrzeżeń dodawania otuchy, wzajemnego wspierania nigdy za wiele a oszołomy cóż czasem też zaglądają wygląda że mam przyjemność powitać ;-))
bierr / 87.206.35.* / 2009-11-27 00:07
mam jeszcze pytanie (proszę nie odbierać jako złośliwość)
Jeśli masz trochę czasu na śledzenie notowań i wiedzę do interpretowania ich ( z tego co czytam to na pewno większą od mojej ) to czemu inwestujesz przez skandię a nie samodzelnie.
max1224 / 2009-11-27 00:20 / Tysiącznik na forum
powodów jest wiele np. dzięki skandii mam dostęp do wielu renomowanych funduszy, z których sporej części nie sposób kupić w naszych bankach a przynajmniej jakiś czas temu nie było to możliwe nie zapomnę jak większość zazdrościła posiadania schroedera surowcowego w lecie 2007 kiedy to giełdy zaczynały obsuwę a surowce jeszcze szły ostro w górę, albo np zobacz jak wychodzi porównanie ml5 i DWSgold, nie wspomnę o podatku belki, oj mógłbym wymieniać do rana to że ktoś napisał że to produkt dla upośledzonych nie swiadczy że tak jest raczej świadczy o upośledzeniu piszącego bo albo nie poznał zalet produktu (ignorant) albo ich nie rozumie a jeszcze spróbuj kupić ml5 w banku lub przez biuro inwestycyjne i porównaj jak ten sam zakup wyjdzie w skandii tyle na początek jak coś dobrze poznać i zrozumieć a na dodatek nauczyć się wykorzystywać możliwości jakie daje to jak mniej więcej kupić śmigłowiec nie umiejąc nim latać dopiero jak poznasz zasady pilotażu i wylatasz swoje godziny poczujesz frajdę ja już czuję
bierr / 87.206.35.* / 2009-11-27 00:28
zerknołem na ofertę funduszy w skandi i faktycznie masz rację, nie podoba mi się tylko to przywiązanie na lata.
max1224 / 2009-11-27 00:34 / Tysiącznik na forum
to też nie problem masz tam do dyspozycji dwa konta na jednym składki podstawowe czyli zadeklarowana przez Ciebie samego miesięczna kwota gromadzona przez cały czas umowy (to się może niepodobać) a drugie tzw. konto składek dodatkowych gdzie gromadzone środki są dostępne w każdej chwili sęk w tym by doprowadziść do stanu w którym konto podstawowe stanowi ułamek % konta dodatkowego
bruge / 83.101.48.* / 2009-11-27 15:19
mbank jest bezpłatny, a jakie są opłaty w Skandii za prowdzenie kont podstawowego, dodatkowego, opłata za zarządzanie, konwertowanie i inne koszta.?
W jakich terminach następuje konwertowanie jednostek z funduszu do funduszu?
max1224 / 2009-11-27 15:28 / Tysiącznik na forum
jest tak samo bezpłatny jak każdy rodzaj inwestowania nie bądź naiwny opłaty są ukryte i dla klienta nie widoczne choćby podatek belki który w skandii jest odłożony a w sejmie trwają prace nad zwolnieniem tzw inwestycji długoterminowych z tegoż podatku co do opłat za konwersje to jedna w miesiącu jest bezpłatna ale można zamiast konwertowania transferować i to jest zawsze darmowe a ponadto ma dodatkowe atuty co do szybkości transferów to są w mbanku szybsze ale też nie wszystkie no i jeszcze jedno szybkość to nie wszystko nieraz ważniejsza jest stopa zwrotu wypracowywana w danym funduszu klasyczny przykład wiele razy poruszany na foru złoto
bierr / 87.206.35.* / 2009-11-27 21:41
fakt DWS gold ma kiepskie wyniki
Milek_ 26 / 212.244.185.* / 2009-12-02 11:39
jako alternatywa dla akcji który fundusz będzie lepszy? SCH1 czy TEMP6 ?
max1224 / 2009-12-02 12:52 / Tysiącznik na forum
a może i jeden i drugi ??
hunti / 212.244.185.* / 2009-12-02 14:14
a może BPH 6?
max1224 / 2009-12-02 15:35 / Tysiącznik na forum
i to jest główny problem skandii mnogość wyboru
hunti / 212.244.185.* / 2009-12-03 12:50
ja bym tego problemem nie nazwał :) ewentualnie kłopot bogactwa przejdzie przez moją cenzure:)
iwo_nka / 2009-12-04 10:39 / portfel
To moze i ja cos dopowiem o minusach i plusach Skandii ;-) Wydaje mi sie ze mam troche inne warunki niz max1224 (umowe podpisalam w czerwcu 2009), wszystkie konwersje mam bezplatne i moge ich zrobic tyle ile dam rade co jest ograniczone czasem trwania transakcji. W praktyce wyglada to tak ze konwersja jest wykonywana po kursie z drugiego dnia roboczego od daty zlecenia a jej skutki na koncie widac po kolejnych 2 dniach roboczych. Czyli jezeli zlece konwersje w poniedzialek zmiany widze w piatek i do tego czasu nie moge zlecac nowych transakcji. Skandia pobiera co miesiac oplaty za zarzadzanie chyba 9,90zl i okolo 2% (tu trzeba poczytac w warunkach ogolnych bo inna jest kwota od portfela podstawowego - nizsza - i inna od dodatkowego - wyzsza). Nie bez znaczenia jest fakt pobierania przez Skandie 2% prowizji od kazdej wplaty na konto dodatkowe. Ogolnie z produktu Skandii jestem zadowolona szczegolnie wlasnie z TEMP6 ale na razie dodatkowa kase inwestuje w Mbank'u ;-)
Jerry26 / 2009-12-04 18:16
Jeszcze poprawię parę kwestii.
Opłaty za zarządzanie są różne, zależnie od wpłacanej składki podstawowej (tym niższe im składka wyższa - chyba od 4 000 czy 6 000 zł rocznie, opłaty są naprawdę konkurencyjne w porównaniu do innych firm)

No i to co jest ważne dla Ciebie. Opłata za składkę dodatkową(czy portfel) nie jest wyższa. Ona wynosi. zawsze połowę opłaty tego co za część podstawową (np. za podstawową 3%, to za dodatkową 1,5%) .

Ps. Wszystko piszą max i Zeus, prawdą jest, przynajmniej jeśli chodzi o niuanse :)
max1224 / 2009-12-04 11:29 / Tysiącznik na forum
ależ konwersje można robiś codziennie nie ma takich ograniczeń o jakich piszesz po warunkiem zostawiania śladów co do bezpłatności konwersji to co roku w informacji o stanie polisy jest dopisek że w roku następnym wszystkie konwersje są bezpłatne tę bezpłatność na rok 2009 skandia zagwarantowała w grudniu 2008 co do roku 2010 wszystko się rozstzrygnie niebawem ale to i tak jest bez znaczenia bo nie dość że wygodniejsze to skuteczniejsze są transfery a te są zawsze całkowicie bezpłatne;-)) pozdr
PS. jak poczytasz wpisy Zeusa, moje, to znajdziesz tam wiele niuansów o których większość użytkowników skandii po prostu nie wie choć i pewnie my też wszystkiego nie wiemy
iwo_nka / 2009-12-04 12:38 / portfel

ależ konwersje można robiś codziennie nie ma takich
ograniczeń o jakich piszesz po warunkiem zostawiania
śladów

Nie bardzo rozumiem to zdanie :-( Czy chodzi o sytuacje kiedy konwersuje czesc srodkow? Bo po zleceniu konwersji calego portfela niestey nie mam mozliwosci zmian i musze czekac az transakcja zniknie z zaplanowanych. Przyznam sie ze zza krzaka sledze wypowiedzi i Zeusa i Twoje i Priv i jeszcze paru osob, choc nie zawsze wszystko rozumiem. Mam tylko nadzieje ze po ostatniej dyskusji o zdradzaniu "mykow" w Mbanku forum nie zejdzie do podziemia ;-)))
max1224 / 2009-12-04 14:16 / Tysiącznik na forum
chodzi o to że opuszczając dany fundusz zawsze warto zostawić 1% czyli sprzedajemy 99% danego funduszu i za to kupujemy 100% innego
iwo_nka / 2009-12-04 14:24 / portfel
To pewnie naiwne ale zapytam sie: dlaczego? Po pewnym czasie bede miala bardzo rozdrobniony portfel. Pewnie jest w tym metoda wiec pytam sie jaka i obiecuje dac juz spokoj do konca weekendu ;-)))
max1224 / 2009-12-04 15:16 / Tysiącznik na forum
nie mam nic przeciwko (kolejnym pytaniom) chodzi o to że całe inwestowanie planuje się w określonych klasach ryzyka np. siedząc w akcjach podejmuję decyzje o wejściu w pieniężne a zostawiłem sobie ten tzw "ślad" i okazało się że podjąłem złą decyzję to już następnego dnia mogę wykonać ruch powrotny czyli mając w portfelu np. 0,56% fundu pieniężnego daję zlecenie sprzedaży 99% tego funduszu i zato kupuję 100% akcyjnego czyli za rynkiem jestem dokładnie jeden dzień (decyduje kolejność wystawionych zleceń ) jedyne czego jeszcze nie próbowałem to zlecenie i powrót jednego dnia ale wygląda że też możliwe nieźle co??
iwo_nka / 2009-12-04 15:19 / portfel

nieźle co??

GENIALNE!!! Oczywiscie zaraz to przetrenuje (to znaczy tak gdzies pewnie po nowym roku bo na razie zapakowalam sie po uszy w akcje i czekam na swietego mikolaja ;-)))
milego weekendu :-)
max1224 / 2009-12-03 12:56 / Tysiącznik na forum
OK;-))
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy