testament

juliusz / 88.156.96.* / 2006-12-14 20:57
czy testament spisany tylko przez notariusza jest wiarygodny czy potrzebni są świadkowie.Ile osób z kancelari notarialnej musi być przy sporządzeniu testamentu w okolicznościach domowych.
Wyświetlaj:
EndoL / 5.173.176.* / 2021-02-19 16:32
Na pewno warto w takiej sprawie zwrócić się do kancelarii notariusz Cejrowskiej. Szybka i sprawna pomoc.
fghj / 77.252.169.* / 2009-06-16 22:06
mam pytanie: skad mozna wiedziec czy dziadek mial testament notarialny? czy notariusz jakos zostanie poinformowany o smierci i poinformuje rodzine o testamencie? prosze o pomoc
pf82 / 2007-02-17 17:36
Co do wiarygodności testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego: (sporządzonego przez notariusza) jest bardzo wiarygodny, ma taką moc dowodową przed sądem, jak inne dokumenty publiczne. (art. 244 kodeksu postępowania cywilnego) Bardziej wiarygodnej formy testamentu w prawie nie ma.

Co do świadków: nie są wymagani, notariusz sporządza testament i poświadcza że osoba wskazana z nazwiska i imienia na akcie notarialnym, jest tą osobą która złożyła oświadczenie woli, o treści zawartej w akcie notarialnym (testamencie), spadkodawca/testator podpisuje się pod treścią swojego oświadczenia woli. Treść tego oświadczenia jest mu odczytana przez notariusza.

Co do zasady testament notarialny sporządza się w kancelarii notarialnej, jednak w uzasadnionych wypadkach (ciężka choroba uniemożliwiająca spadkodawcy przyjście do kancelarii) notariusz pofatyguje się do domu spadkodawcy bądź szpitala w którym przebywa. W praktyce decydują pieniądze.

Maksymalna taksa notariusza wynosi:
50 zł- za testament
100 zł- za testament zawierający zapis, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku.
30zł-odwołanie testamenu
6zł- za sporządzenie wypisu lub wyciągu z akt notarialnych. (oryginał testamentu zostaje u notariusza)
dodatkowo 50zł za godzinę (liczoną od opuszczenia kancelarii do powrotu do niej przez notariusza) w porze dziennej
dodatkowo 100zł- w porze nocnej i w dni wolne od pracy
wynagrodzenie dodatkowe jeśli czynność notarialna wykonywana jest poza kancelarią, czyli jak notariusz pofatyguje się do nas. (notariusz może ustalić to dodatkowe wynagrodzenie, nie musi)
Podane wartości są stawkami maksymalnymi co oznacza że można i należy się targować.
Pozdrawiam
Kamil79 / 2006-12-22 23:50
Witam. Jeśli mogę pomóc. W zeszłym tygodniu zakończyłem rodzinne sprawy spadkowe. Testament sporządzony w domu ma moc prawną nawet jeśli wcześniej był sporządzony inny testament, liczy się data na dokumencie oraz podpis spisującego/przkazującego spadek. Co do świadka to oczywiście lepiej mieć świadka nawet dwóch, którzy potwierdzą że zmarły przed śmiercią podjął dobrowolnie wolę przekazania spadku.
EM / 83.16.139.* / 2007-01-19 11:56
Kilka lat temu siostra mojej Babci dzień przed swoją śmiercią zapisała w obecności 4 świadków (członków jej najbliższej rodziny) mieszkanie swojemu chrześniakowi.
Sąd nie uznał tego zapisu. Były dwie rozprawy. Pierwsza z podziałem na 6 spadkobierców ( spadkobiercami byli 4 świadkowie zapisu, chrześniak zmarłej i siostrzenica) Sąd na tej rozprawie mimo,że obdarowani chcieli się zrzec dziedziczenia na rzecz wskazanego przez zmarłą podzielił spadek na 6 części ( zmała posiadała tylko mieszkanie). Druga rozprawa dopiero pozwoliła by spełniła się wola zmarłej.
jan23 / 82.139.40.* / 2007-02-08 12:04
Sędzia nierób za frajer załatwił sobie drugą roprawę bez żadnego wysiłku.Szanuje pracę,a czas innych lekceważy.
tenka / 83.7.167.* / 2007-01-28 15:36
Właśnie mija 6lat jak wniosłam do sądu wniosek postępowania spadkowego z testamentem spisanym u notariusza przez bezdzietnego wuja mojej matki.Musiałam dołączyć dane wszystkich zstępnych zmarłego.Uzbierałam ponad 40 osób.Sąd zawiadamia wszystkich o każdej rozprawie ,których odbyło się już kilkanascie .Za każdym razem między czasie ktoś ze zstępnych umiera i znowu SAD żąda aktu zgonu.A między czasie przez 3 lata sąd wysyłał zawiadomienia do Anglii z mylnym adresem. Tak pracują nasze SąDY.

Najnowsze wpisy