Co do wiarygodności testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego: (sporządzonego przez notariusza) jest bardzo wiarygodny, ma taką moc dowodową przed sądem, jak inne dokumenty publiczne. (art. 244 kodeksu postępowania cywilnego) Bardziej wiarygodnej formy testamentu w prawie nie ma.
Co do świadków: nie są wymagani, notariusz sporządza testament i poświadcza że osoba wskazana z nazwiska i imienia na akcie notarialnym, jest tą osobą która złożyła oświadczenie woli, o treści zawartej w akcie notarialnym (testamencie), spadkodawca/testator podpisuje się pod treścią swojego oświadczenia woli. Treść tego oświadczenia jest mu odczytana przez notariusza.
Co do zasady testament notarialny sporządza się w kancelarii notarialnej, jednak w uzasadnionych wypadkach (ciężka choroba uniemożliwiająca spadkodawcy przyjście do kancelarii) notariusz pofatyguje się do domu spadkodawcy bądź szpitala w którym przebywa. W praktyce decydują pieniądze.
Maksymalna taksa notariusza wynosi:
50 zł- za testament
100 zł- za testament zawierający zapis, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku.
30zł-odwołanie testamenu
6zł- za sporządzenie wypisu lub wyciągu z akt notarialnych. (oryginał testamentu zostaje u notariusza)
dodatkowo 50zł za godzinę (liczoną od opuszczenia kancelarii do powrotu do niej przez notariusza) w porze dziennej
dodatkowo 100zł- w porze nocnej i w dni wolne od pracy
wynagrodzenie dodatkowe jeśli czynność notarialna wykonywana jest poza kancelarią, czyli jak notariusz pofatyguje się do nas. (notariusz może ustalić to dodatkowe wynagrodzenie, nie musi)
Podane wartości są stawkami maksymalnymi co oznacza że można i należy się targować.
Pozdrawiam