Forum Polityka, aktualnościPolityka

Tusk: "PiS ma szczęście, że Sąd Najwyższy istnieje"

Tusk: "PiS ma szczęście, że Sąd Najwyższy istnieje"

skomentuj
K.G. / 128.241.104.* / 2007-10-02 17:47
A moze PiS ma tez szczescie, ze TK i NSA istnieja rowniez:
Dwaj sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Marian Grzybowski i Adam Jamróz powtórzyli, że nie byli tajnymi współpracownikami Służby Bezpieczeństwa. Ich oświadczenie ma związek z publikacją katalogów IPN, które zawierają takie informacje.

Według katalogu IPN ujawnionego tydzień temu, Marian Grzybowski został zarejestrowany w 1970 r. przez służby wojskowe. W 1988 roku rejestrował go także wywiad cywilny, a 19 czerwca 1989 r. sędzia został przerejestrowany jako kontakt operacyjny o pseudonimie "Krakatau". Z kolei Adama Jamroza zarejestrował w październiku 1977 r. wywiad cywilny z Katowic. Jako kontakt operacyjny "Lardo" znajdował się w ewidencji od grudnia 1977 roku.
Związki z SB obu sędziów zostały ujawnione już w maju przy okazji rozpatrywania przez Trybunał ustawy lustracyjnej. Zaprzeczyli oni wówczas faktowi współpracy. Wczoraj powtórzyli swoje oświadczenia z maja. Grzybowski stwierdził, że po powrocie ze stypendiów składał "rutynowe sprawozdania", a Jamróz powiedział, że w 1977 r. namawiano go do współpracy, ale odmówił.
Jamróz zaapelował do prezesa IPN, aby ten uzupełnił katalog o dane o jego wyrejestrowaniu oraz o odmowie współpracy. Od stanowiska prezesa obaj sędziowie uzależniają ewentualne wytoczenie IPN procesu o ochronę dóbr osobistych. Z zapisów zawartych w katalogach IPN wynika, że tajne służby PRL zarejestrowały 4 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, 2 - TK i po jednym - Sądu Najwyższego i Trybunału Stanu.

A moze to Tusk i jego formacja ma szczescie, ze TK i NSA istnieja?
skomentuj

Najnowsze wpisy