Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Tusk słucha krytyków. Ale będzie forsował zmiany w OFE

Tusk słucha krytyków. Ale będzie forsował zmiany w OFE

Wyświetlaj:
jedrek51 / 2011-01-26 14:13
Panie Tusk --wielkość składki bedzie rosła z 2,3 -3,5% w 2017r a co bedą mieli z tego Ci (a jest ich duzo) co odchodza naemeryture za 3 ,4 czy 5 lat?????????????.CZy to jest MORALNE zastopowanie ich kasy po40 latach pracy??? NIE WYRAŻAM ZGODY NA ZMIANĘ ANI%%%%%% Z POWROTEM BOTO ŹLE SIE SKONCZY.
oborowy / 79.185.90.* / 2011-01-26 13:24
Tusk przerósł wizję Lepera.
EURO STUDENT / 2011-01-26 06:52
Wpis usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.
Pilsener / 2011-01-25 22:51 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"proponowane zmiany są sposobem na wyjście ze spirali zadłużenia" - takie jak np. podwyżki 7% dla nauczycieli?
I co nauczyciel historii który nigdy nie prowadził przedsiębiorstwa ani nie pracował na wolnym rynku może o tym wiedzieć?
"zachęci przyszłych emerytów do inwestowania w 3. filar, z czego do tej pory niewiele osób korzystało" - bardzo śmieszne, a po co niby ja płacę wysokie podatki na ZUS i OFE? Rozumiem to tak: "Zdefraudowaliśmy po raz kolejny pieniądze przyszłych emerytów, chcecie emerytury to sobie sami na nią odkładajcie, zachętę macie taką, że od OFE i ZUS pomimo oddawania przez całe życie 1/3 pensji nie dostaniecie nic, haha".
I kto powstrzyma polskich polityków przed zagarnięciem III filaru? Radzę ostrożność! Oni są ambitni, zdefraudowali pierwszy, zagarnęli drugi, znajdą sposób i na trzeci!
oborowy / 79.185.90.* / 2011-01-26 11:54
Pilsner. Mysle,że wpierw zlikwiduja całkiem drugi II.
Tam jest obecnie 220mld. To na Parę lat dla KOLRESI wystarczy.
tesa1959 / 2011-01-26 09:57 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

ja płacę wysokie podatki na ZUS i OFE

płacisz składki (które zdefraudowali, to fakt), ale to nie są podatki. Podatki płacisz do Urzędu Skarbowego. Chociaż nie jesteś nauczycielem historii, jak wynika z Twojej wypowiedzi, to też nie odróżniasz swoich obciążeń płacowych.
"proponowane zmiany są sposobem na wyjście ze spirali
zadłużenia" - takie jak np. podwyżki 7% dla nauczycieli?

Uważasz, że podwyżki dla nauczycieli wgoniły kraj w tak wielkie zadłużenie?
Pilsener / 2011-01-26 10:37 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"nie odróżniasz swoich obciążeń płacowych" - nie ucz księgowego odróżniania podatku od składki, pewnie nie wiesz nawet, ile zarabiasz brutto. Składkę to ja płacę do Polskiego Związku Wędkarskiego, każde obowiązkowe obciążenie na rzecz budżetu państwa czy też jego jednostek organizacyjnych jest podatkiem.
"Uważasz, że podwyżki dla nauczycieli.." - między innymi - nauczycieli jest o około 50% za dużo, zarabiają zbyt wiele i mają zbyt duże przywileje, ale takich uprzywilejowanych grup jest więcej. To ich roszczeniowa postawa oraz nieodpowiedzialna polityka rządu nakręca spirale zadłużenia.
tesa1959 / 2011-01-26 11:43 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Tak się składa, że w przeszłości byłam księgową, a teraz jestem nauczycielem. Lubiłam pracę w księgowości, ale nie bezmyślne księgowanie zadekretowanych dokumentów. Lubiłam obliczać kredyty, naliczać i rozliczać podatki itp Lubiłam to, co było twórcze. Niestety, przyszedł rok 1990 i grupowe zwolnienia, a tak się złożyło, że byłam wtedy na urlopie macierzyńskim, więc nas trochę wtedy poleciało z macierzyńskiego i wychowawczego na pierwszy ogień.Kiedy byłam księgową też zazdrościłam nauczycielom długich wakacji, 18 godzinnego etatu, tylko przekonałam się, że nie jest to takie różowe - być nauczycielem. To wcale nie 18 godzin pracy tygodniowo, bo gdyby dokładnie policzyć, to byłoby ponad 40. Te 18 (teraz 20, w tym dwie bezpłatne) z dziećmi i młodzieżą to nie jest relaks, tylko ciężka harówka. Nauczyciel rozliczany jest z wyników uczniów na podstawie sprawdzianu po VI klasie i III gimnazjum. Ministerstwo narzuca wciąż nowe obowiązki np. ostatnio pisanie i realizowanie w klasie programu dla dzieci i młodzieży z ograniczonym upośledzeniem umysłowym (te dzieci chodzą do szkoły masowej, a zdarza się kilka osób w jednej klasie o różnym stopniu upośledzenia). Jak wyobrażasz sobie pracę na lekcji z kilkoma programami? A wszyscy muszą odnieść sukces na miarę swoich możliwości. Ponadto nauczyciel, aby dostać dodatek motywacyjny, musi organizować imprezy, wycieczki, rajdy, biwaki itp. i nie wystarczy jeden w semestrze. Bez tego dodatku musi opracowywać sprawdziany, sprawdzać je, sprawdzać zeszyty, zadania domowe, a gdzie to robi? Oczywiście w domu kosztem swoich obowiązków wobec rodziny. A Rady Pedagogiczne przynajmniej dwa razy w miesiącu? A odpowiedzialność za dzieci, narażanie się na oszczerstwa np. o molestowanie, bo przytulił dziecko, które płakało? A pretensje rodziców, że dziecko dostało uwagę, bo przecież to dziecko, to chodzący ideał?
Myślę, że musiałbyś (tak jak ja) pójść uczyć do szkoły, sam się przekonać, a potem twierdzić, to co twierdzisz. Zapewniam Cię: wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma
Pilsener / 2011-01-26 19:46 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Prawda jest taka, że u nas przypada 16 nauczycieli na 100 uczniów a w krajach OECD 10. Nauczyciele są drugą, najbardziej zadowoloną grupą zawodową (po urzędnikach). A co do rozliczeń z efektów - nigdy nie słyszałem, by jakiś belfer stracił przez to pracę.
tesa1959 / 2011-01-26 20:45 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

Prawda jest taka, że u nas przypada 16 nauczycieli na 100 uczniów

Ciekawe skąd masz takie informacje. Pracuję w szkole, w której jest 280 uczniów i 20 nauczycieli. Jest to Zespół Szkolno - Przedszkolny razem z gimnazjum. Nauczyciel uczący przyrody w SP uczy biologii, geografii i techniki w gimnazjum, nauczyciel chemii uczy fizyki i matematyki, nauczyciel historii uczy j. polskiego, inny polonista uczy plastyki itp. Nie wszyscy nauczyciele mają pełne etaty, bo w klasach jest 25 - 28 uczniów. Ciekawe gdzie jest taka szkoła, gdzie klasy są 10 - 15 osobowe, bo w innym przypadku nie jest możliwe, aby było tak wielu nauczycieli na 100 uczniów. To jest nierealne, ponieważ samorządy tną koszty poprzez likwidację szkół. Klasy liczące po 10 uczniów istnieją, ale w szkołach specjalnych dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym. Nie wypowiadaj się jak ekspert o sprawach, o których nie masz pojęcia. Przekwalifikuj się i idź do szkoły uczyć dzieci, no i powodzenia. Będziesz brał pensję za darmo!
tokilap / 79.191.18.* / 2011-01-25 23:10
Najmocniej przepraszam - ale tylko kiepski nauczyciel historii może tak rozumować - jako tako rozgarnięty by ZAPYTAŁ - DLACZEGO tylko w POLSCE ten KRETYŃSKI, ZŁODZIEJSKI SYTEM OFE ZOSTAL WPROWADZONY?? JEŚLI SYSTEM BISMARCKOWSKI (ten tradycyjny) jest taki zły - TO DLACZEGO NIEMCY GO NIE PORZUCAJĄ I NIE RZUCAJĄ SIE W ŚLADY POLSKI. LUDZIE !! MOŻNA NIENAWIDZIEC TUSKA JAKO I JA ZA JEGO WALETOWATOŚĆ W POLITYCE ZAGRANICZNEJ ALE NIENAWIŚC NIE MOŻE ZALEWAĆ ROZUMU ĄŻ DO TEGO STOPNIA , ŻE GDY PO RAZ PIERWSZY OD KIEDY RZĄDZI ROBI COŚ SENSOWNEGO (zuważcie ,że i TW Boni w końcu zmądrzał, a jeszcze pare miesięcy temu bronił finansjery jak niepodległosci - widac mu obiecali, że jak wywalczy te 2,3% na OFE, to jeszcze pobędzie) dla obywateli , dla gospodarki i dla emerytów to jest atakowany, bo przez 10 lat cimnotę wciskał Góra, Lewicka a teraz ten technik bez wyobraźni jak mówił Friedman..
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-26 01:06
@tolikap

Nie łudź się, że proponowane zmiany mają na celu cokolwiek z emeryturami - tu chodzi o wprowadzenie euro i uratowanie się przed walnięciem o progi oszczędnościowe przed następnymi wyborami.
Gdyby było inaczej - można by jedną ustawa uczynić OFE dobrowolnymi i pozwolić na pobieranie dowolnej prowizji, ale od ZYSKU. Można było ? Dlaczego więc nie zrobiono ? Hm ?

A co do Twoich pytań:

Nie tylko w Polsce został wprowadzony. Ale TYLKO w Polsce, został 1. wprowadzony niekompletnie 2. był demontowany od początku wprowadzenia. 3 nie zrealizowano podstawowego założenia reformy emerytalnej - likwidacji przywilejów z kosmosu ?

Wiesz, że np. w pro-socjalnej Szwecji system emerytalny MUSI się domykać ? Wiesz jak rozwiązano kwestie emerytur w Chile, Kanadzie, Australii ?

Nasza reforma była (rzekomo) wzorowana na Chilijskiej - tylko tam do systemu wciągnięto ponad 90% pracujących a maksymalna prowizja wynosi 0,5% kapitału (u nas, po obniżkach to 7x tyle !)

A przede wszystkim - żaden system nie zapewni emerytur w słabej gopodarce, w której pracuje połowa ludzi w wieku produkcyjnym.
analfabeta / 149.156.124.* / 2011-01-25 23:25
dokładnie tak. pieniądze zostały zdefraudowane, ale już w momencie przekazania ich kolesiom z OFE.

zgodnie z zasadą, że Partia Oszustów mówi prawdę tylko wtedy, gdy się pomyli, być może tow. Boni też robi coś sensownego tylko zupełnym przypadkiem?
Antyofiak / 83.24.159.* / 2011-01-25 22:48
Front obrony OFE na money.pl widzę trzyma się mocno.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-25 23:36
@Antyofiak

Ale rozumiesz, że można I krytykować obecną strukturę OFE i JEDNOCZEŚNIE być przeciwnym planom rządu ?
zwyrting brdek / 178.42.140.* / 2011-01-25 22:28
jak można wierzyć w wypłacalność ZUSu za 30 lat skoro już dziś zbankrutował do tego stopnia że musi zabrać nam te pieniądze, które własnie miały chronić nasze emerytury przed niewypłacalnością ZUSu?
odkręcając spiralę swojego zadłużenia nakręca się jeszcze większą spiralę w ZUSie. tego nie robił chyba nawet Madoff?
Tokilap / 79.191.18.* / 2011-01-25 23:20
Te Brdek - te PIENIĄDZE CO CIE MIAŁY CHRONIC to ZDEFINIOWANA SKŁADKA - a emerytura NIEZDEFINIOWANA - tyle ILE BĘDZIE gotowizny w TWOIM OFE - A JUŻ MADOFFY POSTARAJĄ SIĘ ABY TYŚ OBLIZAŁ SIE SMAKIEM - przecież i tak będziesz wybierał sie na tamten świat KTO CIE BEDZIE BRONIŁ jak zamiast inwestowac w swoje wnuki, w ich wiedzę i ich liczbę, by na Ciebie pracowali dajesz teraz na OFE - a wnuki zamaist uczyc sie w porządnych szkołach u mądrych nauczycieli będa GŁUPIEĆ i ODSTAWAC OD ŚWIATA - bo zamiast do BUŻETU DAŁEŚ ODPISY NA OFE?
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-26 01:16
@Tolikap

Ach, ta pasja do życia na cudzy koszt - jak nie przyszłych emerytów, to przyszłych obywateli, zwłaszcza spokrewnionych ;)

Jeżeli dobrze wychowasz dzieci i wnuki, to będą się trzymać daleko od państwowej propagandy zwanej edukacją, a prywatną będą odsiewać. Zresztą, w Polsce porządnych szkół i mdrych nauczycieli nie było na długo zanim zaczęto niszczyć emerytury.

Dzieci i wnuki są potrzebne, ale nie po to, aby na nich żerowac, ale po to aby miał Ci podac kto szklankę wody i do lekarza zawieźć.

I nie wiem, dlaczego dostrzegasz różnicę między nędzą w którą wtrącają Ciebie podmioty prywatne, a nędzą kórą zawdzięczasz Państwu, które traktuje Ciebie tak samo jak "Madoffy" - albo i gorzej.
tesa1959 / 2011-01-26 10:08 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

Zresztą, w Polsce porządnych
szkół i mdrych nauczycieli nie było na długo zanim
zaczęto niszczyć emerytury.

Opowiadasz bzdury. Może Ty nie trafiłeś do porządnej szkoły i nie uczyli Ciebie mądrzy nauczyciele, ale to nie daje obrazu polskiej edukacji. Ja nawet w małej, wiejskiej szkółce miałam bardzo mądrą nauczycielkę j. polskiego i matematyki (chemii nie), w technikum było więcej takich nauczycieli, a szczególnie n wyróżnienie zasługuje moja wychowawczyni, z którą spotykamy się po 30 latach nawet. Na studiach nauczyłam się jeszcze większej samodzielności myślenia. Moje dzieci| (troje) miały od szkoły podstawowej po studia mądrych nauczycieli (nie wszystkich oczywiście, ale wystarczy kilku, aby poznać życie). Po prostu trzeba wybierać odpowiednie szkoły, a nie (tak jak córka moich sąsiadów) iść tam, gdzie można utrzymać się w czołówce, bo niewiele wymagają.
erplew / 178.42.140.* / 2011-01-25 22:24
wyjściem ze spirali zadłużenia jest zahamowanie marnotrawstwa w urzędach i ciecia w wydatkach na kolesiowe stołki.
dodatkowo wypadałoby się nie zadłużać na finansowanie stypendiów dla leniwych studentów czy podwyżki płac w budżecie.
moznaby było też Panie Premierze uporządkować podatki, żeby się opłacało je płacić.
Tusk się śmiał jak opowiadał brednie, że ten jego plan jest lepszy od normalnego inwestowania. To jest ruski bank - jest ale nie dostaniesz. To puste obietnice, które będzie musiał spełnić kolejny jeszcze bardziej zadłużony rząd za kilkanaście lat
jak nam wszystko zabiorą to na ten 3 filar nie starczy.
Tokilap / 79.191.18.* / 2011-01-25 23:27
Miałem "III Filar" w Comercial Union. Po 15 latach regularnych wpłat co kwartał mialem na koncie o 26% mniej niż suma wpłat. Zabrałem , wpłaciłem do SKOK na 7,5% i w trzy lata odrobiłem to co CU przejadło - a jak przejadło jak wiecie - to zmieniło sie w AVIVĘ, bo AVIVA większa, bardziej globalna i mniej widać.

Żeby sie Balcerowicz "ukichał" to nie zmini tego, że główny system zabezpieczenia emerytalnego musi byc solidarnościowy i państwowy. A jak kto ma przyjemność i nadwyżki do wyrzucenia - aaa to prosze bardzo - niech wpłaca na OFE DOBROWOLNIE, a nie z nakazu rządowego. Ma być rynek i wybor - nieprawdaż?
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-25 23:38
Nie, nie musi być państwowy. Musi być społeczny, co najwyżej.
I z definicji NIE solidarnościowy - wtedy pewna część cwaniaków z definicji pociągnie solidaryzującą się resztę na dno.
mlody, wyksztalcony / 149.156.124.* / 2011-01-25 22:44

finansowanie stypendiów dla leniwych studentów


gdzie można POstarać się o takie stypendium?
tesa1959 / 2011-01-26 10:11 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
No właśnie. Leniwi studenci nie dostają stypendiów, trzeba mieć wysoką średnią, chyba, że socjalne, ale to już inna bajka.
glerg / 79.184.248.* / 2011-01-25 22:10
jak nie stać kogoś na III filar to co? ma zdychać z głodu na starość?
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-26 01:10
@glerg

Jaki III filar ? Okradziony z pieniędzy z OFE jesteś ofiarą, okradziony z pieniędzy z IKE będziesz głupcem.
Oszczędzaj sam, poza systemem. Zresztą, jeżeli nie stać Ciebie "na III filar" to i tak masz przerabane, bo przy stopie zastąpienia 30-60% i tak emerytura nie starczy Ci na nic.
oborowy / 79.185.104.* / 2011-01-25 21:33
Tusk przjął hasło od Lepera. Balcerowiicz musi odejść.
Komisja Europejska sygnalizuje / 77.254.143.* / 2011-01-25 21:32
możecie nas ciumnąć
zby79 / 79.163.185.* / 2011-01-25 21:29

Szef rządu zaznaczył, że reforma systemu emerytalnego zachęci przyszłych emerytów do inwestowania w 3. filar, z czego do tej pory niewiele osób korzystało.

Świetny pomysł. Jak zabraknie kasy z II filara to rząd się weźmie za III. Wolę kupić akcje lub obligacje np rumuńskie niż ryzykować nacjonalizację III filara.
analfabeta / 149.156.124.* / 2011-01-25 20:07
To jakaś grubsza sprawa POzbawiać swoich własnych matołków wierzących w cuda i reklamy z palmami - podstawowej i najdłużej niesprawdzalnej fantazji: o emeryturze wyplacanej z piramidy finansowej.

Trzeba bedzie szukac elektoratu wsrod wiekszych matołów, albo ręcznie przeliczać głosy.
NoO / 217.153.161.* / 2011-01-25 19:42
"aż do poziomu 3,5 procent w 2017 roku" robią z nas idiotów...
Jadźka99 / 83.31.191.* / 2011-01-25 18:56
Frajerze daj pieniądze do OFE. Ofermy też chcą dobrze żyć!
~jurga / 46.186.14.* / 2011-01-25 18:29
Oto logika Donalda Tuska- wystąpienie w Sejmie 06.10.2010 :


„Weszliśmy, zamknęliśmy. Będzie siedział, albo będzie penalizacja z tego tytułu. Na pewno, na sto procent. Dzięki temu ,że, że mamy jeszcze dzisiaj przepisy, które za złamanie decyzji sanitarnej, nie za posiadanie dopalaczy, tylko za złamanie tej decyzji umożliwią i ten ,i ten kto to zrobił, na pewno będzie odpowiadał na drodze karnej. Na sto procent.
Powiem więcej. Powiem coś, co dzisiaj, co w tej chwili mogę już powiedzieć po tej sytuacji. Myśmy tę akcję też przeprowadzili po to, żeby ich wreszcie zmusić i sprowokować do złamania jakiegokolwiek przepisu.”


Za taki czyn KK przewiduje odpowiedzialność karną :
art. 24 K. k. z 1997 roku. „Odpowiada jak za podżeganie, kto w celu skierowania przeciwko innej osobie postępowania karnego nakłania ją do popełnienia czynu zabronionego; w tym wypadku nie stosuje się art. 22 i 23”.

Czy prokuratura wszczęła postępowanie wyjaśniające ? Nie. Zwykły człowiek dawno po takim oświadczeniu miałby na głowie prokuraturę , lecz nasza kasta nietykalnych może robić co chce.
Tak więc lepiej siedźcie cicho szaraczki, bo drużyna futbolistów z Pinokiem na czele zorganizuje wam taką prowokację, że nie dość , że was posadzą, to jeszcze zabiorą i to co już macie na kontach w OFE.
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy