Forum Forum emerytalneInne

Ubezpieczenie w KRUS a prawo do świadczenia przedemerytalnego

Ubezpieczenie w KRUS a prawo do świadczenia przedemerytalnego

jbbb / 2014-06-19 16:01
Bardzo proszę o wyjaśnienie.Oboje z żoną i dziećmi jesteśmy ubezpieczeni w KRUS. Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą.Żona skończyła 55 lat i ma ponad 35 lat pracy. Jaki warunek należy spełniać,by mogła otrzymać świadczenie przedemerytalne? Z tego ,co wiem,są dwa warunki:likwidacja stanowiska pracy w firmie lub upadłość zakładu.Czy żona mogłaby zrezygnować z ubezpieczenia w KRUSie i zatrudnić się na umowę o pracę, a ja nadal mógłbym pozostawać w KRUSie i prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą? Czy może jednak jest tak,że ja musiałbym zrezygnować z KRUS i przejść do ZUS,żeby żona mogła się zarejestrować w urzędzie pracy i podjąć pracę?
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-06-23 10:34
A jaki miałby być cel tych zmian ?

Świadczenie przedemerytalne ma 6 opcji, generalnie wiąże się z utratą utrzymania bez winy ubezpieczonego. Jest też opcja dla prowadzącego DG, który przeprowadzi upadłość i rencisty, który utraci rentę z tyt. niezdolności do pracy.

Do podjęcia pracy przez żonę nie jest konieczne żadne pośrednictwo PUP. A jej podjęcie- skutkuje obowiązkiem ZUS, a więc ustaniem obowiązku KRUS. Więc nie tyle żona 'mogłaby' co musiałaby.

Z kolei po ustaniu zatrudnienia koniecznym dla uzyskania świadczenia przedemerytalnego jest uzyskanie i utrzymanie zasiłku dla bezrobotnych. Przy gospodarstwie o pow. ponad 2 ha przeliczeniowe w ogóle nie można uzyskać statusu bezrobotnego.
jbbb / 2014-06-26 23:26
Dziękuję bardzo za odpowiedź.Jeśli dobrze rozumiem ,to po podjęciu pracy żona przechodzi na ZUS a ja dalej pozostaję w KRUS prowadząc pozarolniczą działalność i nie muszę też przechodzić do ZUS. Jeśli chodzi o gospodarstwo ,to ma ono 1,4 ha przeliczeniowego,czyli żona mogłaby uzyskać status bezrobotnego.Z góry dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2014-06-27 11:28
Tak właśnie. Pana 'okrusowanie' jest w tej sytuacji niezależne od 'ozusowania' czy rejestrowanego bezrobocia żony.
Pozostanie Pan w KRUS, o ile nadal będzie spełniony warunek ( z art. 5a Ustawy o ub. społ. rolników ) nieprzekroczenia kwoty granicznej podatku z DG za rok poprzedni i terminowego złożenia zaświadczenia/oświadczenia o tym do Kasy.

PS. Samo uzyskanie statusu bezrobotnej nie zwolni żony ze składek KRUS. Zwolni dopiero uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych czy stypendium szkoleniowego/stażowego- bo one są tytułem do ub. społecznych ZUS.

Najnowsze wpisy