Forum Forum dla firmKsięgowość

Ulga na dzieci. Aktualna?

Ulga na dzieci. Aktualna?

endrju4444 / 178.36.217.* / 2013-08-21 00:12
Witam,
Mam pytanie czy ulga na dzieci za 2013 rok jest aktualna? Gdzieś słyszałem, że ma zostać wycofana.
Pytam dlatego, bo jstem studentem i pracuje wakacyjnie (umowa zlecenie) i nie wiem czy lepiej pracowac do końca września i wypracować wynagrodzenie powyżej kwoty wolnej od podatku, czy lepiej jednak będzie dla mnie gdy wypracuje wynagrodzenie minimalnie poniżej tej kwoty, a rodzice normalnie dostaną za mnie zwrot (mam 1 brata uczącego się) czyli tez 1100 zł z hakiem. W mojej pracy na większe wynagrodzenie liczyć nie mogę więc lepiej przesiedzieć miesiąc w domu i otrzymać ten zwrot.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy nawet wypracowując kwote poniżej tych 3098(?) i tak muszę wypełniać PIT? I czy zwrotem moim bedzie całkowity podatek jaki zapłaciłem do tej kwoty?

Z góry dziękuję za pomoc
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-08-21 09:55
Od końca. Tak, bez względu na wysokość dochodu uzyskanego z tego zlecenia należy się za rok 2013 rozliczyć.

Tak, ulga prorodzinna istnieje, ale od 2013 r. zmieniły się zasady korzystania z niej. Akurat w Waszym przypadku- dwoje dzieci- - zmiana ta jest neutralna.

http://www.money.pl/forum/ulga-na-dziecko-od-2013-roku--t3461255.html
endrju4444 / 77.253.62.* / 2013-08-21 19:59
A jeżeli przekroczę próg to rodzice za mnie juz ulgi nie dostaną? Bo np okaże się że ja zarobie 800 zł za wrzesien, a tu za siedzenie w domu w tym miesiące rozliczając sie rodzice dostaną 300 zł więcej. Tak to wygląda jak myślę?
szklarek / 2013-08-22 12:34
Jakiekolwiek przekroczenie limitu dochodu przez dorosłe dziecko pozbawia rodziców prawa do ulgi z art. 27 f ustawy o PIT w powiązaniu z art. 6 Ustawy.

Uwaga- wg. US owe 3089 do dochód liczony jako przychód - koszty uzyskania przychodu, pojawia się orzecznictwo sądów, że jak wyżej, ale pomniejszone również o ulgi od dochodu, z jakich korzysta podatnik, np. internetowa.

np.I SA/Ol 734/11 - Wyrok WSA w Olsztynie

Najnowsze wpisy