Forum Forum podatkowePIT

Ulga prorodzinna samotna matka niskie dochody pomocy

Ulga prorodzinna samotna matka niskie dochody pomocy

gokart / 2011-01-31 08:28
Witam mam pytanie moja znajoma jest samotnie wychowującą trójkę uczących się dzieci i zarabią najniższą krajową i ostatnio powiedziała ze nie korzysta z ulgi prorodzinnej gdyż ktoś jej powiedział że ma za niskie dochody żeby skorzystać z tego odliczenia czy to prawda jak to wygląda ?

Czy są jakieś progi które decydują o tym czy można korzystać z takiej ulgi bo przeciez jesli wprowadzona została w błąd to straciła duzo pieniędzy. Dziękuje za odpowiedź
Wyświetlaj:
belladonna / 2011-01-31 08:57 / Tysiącznik profesjonalny
"gdyż ktoś jej powiedział że ma za niskie dochody żeby skorzystać z tego odliczenia"

Najszybciej ten ktoś miał na myśli, że skoro osoba rozlicza się jako matka samotnie wychowująca (kwadracik 4), to już w ten sposób ma wszystkie zaliczki w PIT do zwrotu (tak przypuszczam, bo nie bardzo jestem zorientowana w kwocie podatku całorocznej przy minimum, czy jest wyższa niż 500 zł z groszami).
Ulga podatkowa, jak sama nazwa wskazuje jest ulgą w podatku, czyli należy go mieć, aby odliczać. Jeśli komuś w PIT po odliczeniu zdrowotnego zostaje 200 zł, to logiczne, że odliczy w ramach ulgi prorodzinnej 200 zł, a nie 1.112,04, bo odliczamy DO POKRYCIA W PODATKU skoro nie mamy go aż tyle, aby odliczyć całość za 1, 2, czy 3 dzieci :-)
gokart / 2011-01-31 09:12
Wszystko się zgadza tyle że coś mi nie pasuje na mam 2000 brutto i podatku należnego mam 3600 zł wiec mogłbym odliczyć trójkę dzieci co też robie ale tylko na jedno :) więc jeśl znajoma ma 1300 brutto to nie wydaje mi się zeby podatku miała tylk o500 zł czy jeszcze mnie a jesli nawet to zawsze może odliczyć chociaż te 500 zł

i jeszcze jedna sprawa ile lat mozna sie cofnąc i odzyskać utraconą ulgę prorodzinna ?
belladonna / 2011-01-31 21:30 / Tysiącznik profesjonalny
Z tego co pamiętam ulga prorodzinna funkcjonuje od 2007 (chyba). Można się cofnąć. Złożyć korektę zeznania, plus wniosek o stwierdzenie nadpłaty plus kopie dowodów do ulgi (jak dziecko nieletnie to odpis skrócony aktu urodzenia wystarczy) :-)

Najnowsze wpisy