Forum Forum podatkowePIT

ulga rehabilitacyjna skorzystać z ulgi

ulga rehabilitacyjna skorzystać z ulgi

Munka50 / 2009-12-28 16:13
Czy przy umiarkowanmy stopienu niepełnosprawności można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej PiT z tytułu zakupu baterii do aparatu słuchowego /faktura na wartość 90,-/.
Wyświetlaj:
Gieniek / 83.31.69.* / 2010-01-04 16:30
Może ktoś mi podpowie. Jestem inwalidą z 2 grupą. Mogę odpisać od dochodu ponad 2000 zł jako ulgę rehabilitacyjną. Byłem w sanatorium i zapłaciłem prawie 500 zł. Czy te 500 zł wchodzi do tej ulgi czy też moge ją odpisać ponadto? Dzięki
belladonna / 2010-01-04 17:54 / Tysiącznik profesjonalny
To ze jesteś inwalidą wcale nie oznacza, iż możesz odpisać 2.280 zł (pewnie mowa o uldze związanej z dojazdami na zabiegi) to tak na wstępie. Bo te limitowane ulgi nie wymagają dowodów, jak np FV za paliwo.... ale US sprawdza, czy ktoś dojeżdżał na zabiegi, wiec skierowanie od lekarza, czy karta zabiegów LECZNICZO-REHABILITACYJNYCH będzie konieczna (czyli sprawdzanie czy ktoś zasadnie odliczył ulgę).
Co do odpłatności za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, jak masz na to dowód możesz odliczyć i to nie ma związku z innymi ulgami (limitowanymi, czy też nie)
ZulkaM / 89.108.254.* / 2009-12-28 19:42
Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby posiadające orzeczenie jednego z trzech stopni niepełnosprawności, czyli Ty też. Przysługuje ona także na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych do rehabilitacji bądż ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, więc spokojnie możesz tą fakturkę odliczyć od dochodu na zał. pit-O.
Munka50 / 2009-12-29 15:54
Dziękuję bardzo. Mam jeszcze jedno pytanie - w PiT za 2008r odliczyłam podatek za zakup aparatu słuchwego. Na fakturze były dwie pozycje: aparat i wkładka do aparatu - ponieważ wartości wĸladki nie ujęłam w rozliczeniu, czy mogę złożyć korektę zeznania za rok 2008 w której ujmę pominiętą pozycję z faktury
belladonna / 2009-12-29 17:39 / Tysiącznik profesjonalny
Nie rozpracowałam ulgi pt. co się mieści w danej kategorii. Jeśli dana wkładka podlega odliczeniu to jak najbardziej korektę złożyć możesz.... jedynie przy odliczeniach po terminie (w PIT gdzie termin ustawowy już minął) musisz dołączyć dowody związane z odliczaną ulgą, czyli tutaj kserokopię FV :-)
PIT ma być w wersji obowiązującej za rok składania korekty plus pismo wyjaśniające do korekty :-)
Aha... jeśli korekta ma to związek z nadpłatą podatku, to jeszcze wniosek o stwierdzenie nadpłaty konieczny :-)
ZulkaM / 94.254.162.* / 2009-12-30 12:10
Belladonna dobrze gada. A wkładkę możesz odliczyć, czyli zrobić korektę - znalazłam coś takiego na "podpórkę" - odliczenie aparatu słuchowego i baterii (Urząd Skarbowy Warszawa-Wola, 3 lipca 2007r., 1440-DF2/415-81093/VII/2007) osobistej wkładki usznej (wraz z przewodami łączącymi wkładkę z aparatem) oraz wydatki na konserwację i naprawę aparatu (Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty, 26 kwietnia 2007r., I USB XVI/415/32/07); - to jest interpretacja wydana przez przez US. P:)

Najnowsze wpisy