Forum Forum prawnePracy

umowa lojalnościowa kolejny raz...

umowa lojalnościowa kolejny raz...

jurek_wln / 2008-08-11 22:56
Witam wszystkich zainteresowanych, mam następujący problem i kilka pytań.
Pracuję w pewnej polskiej firmie, która należy do Szweckiej grupy od 1,5 roku, pracuję na stanowisku konstruktora. Standardowa umowa o pracę na 3 lata, standardowa umowa o zakazie konkurencji(czyt. zrozumiała), i lojalka przed szkoleniem, niekoniecznie standardowa. Otóż, po wyżej wspomnianym okresie przyszły do firmy ze Szwecji nowe umowy lojalnościowe przypominające bardziej kontrakty menadżerskie. Część punktów nowej umowy oczywista ale są i takie , do których się stosując po wygaśnięciu umowy i wcześniejszym podpisaniu owej fatalnej umowy mógłbym pracować w warzywniaku. Umowa jest tak sporządzona, że delikatna zmiana specyfikacji firmy jej zakresu działania i prawie każdą posadą w nowym miejscu pracy wykraczam poza wcześniejsze zobowiązania, nie wspominając o braku odszkodowania za odstapienie od podjęcia pracy. Po analizie z kolegami , konsultacji z osobami mającymi podobny problem zdecydowaliśmy się na jej niepodpisanie , ewentualnie nie w tym kształcie i formie. Mam następujące pytania:
1. Czy pracodawca może grozić wypowiedzeniem umowy o pracę ( co ma miejsce w naszym wypadku) jeśli nie podpiszemy wspomnianej umowy. Nie znam się specjalnie ale wydaje mi się ,że owa umowa jest niezgodna z europejskim prawem , z polskim a już na pewno z konstytucyjną swobodą dotyczącą podejmowanie pracy?
2. Czy jeżeli zostanę zwolniony moge się ubiegać o odszkodowanie z tego tytułu w sądzie pracy?
3. Czy w wyżej wymienionym przypadku jestem zobowiązany do spłaty kwoty zawartej w umowie lojalnościowej( czy pracodawca rozwiązał ze mną umowe z mojej winy)?
4. Jeśli muszę zapłacić tą kwotę, czy nie powinna ona być adekwatnie zaniżona co do przepracowanego okresu?
5.W umowie lojalnościowej pracodawca obciążył mnie kosztami rekrutacji oprócz programowego szkolenia. Czy jest to legalne?

Najnowsze wpisy