Forum Forum pracyDokumenty

Umowa na czas nieokreślony ( okres wypowiedzenia )

Umowa na czas nieokreślony ( okres wypowiedzenia )

skomentuj
Ciekawwwy / 83.10.162.* / 2015-02-22 19:51
Witam ! W maju 2011 roku zatrudniono mnie na umowę na czas próbny 3 miesiące. Po tych 3 miesiącach dostałem umowę na 9 miesięcy. Następnie dostałem umowę na 12 miesięcy. 01.05.2013 roku otrzymałem umowę na czas NIEOKREŚLONY. Moje pytanie jest następujące. Jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia ? Słyszałem, że jako jest to moja 4 umowa jaką dostałem od pracodawcy, a ze nie przepracowałem jeszcze 3 lat na umowie na czas nieokreslony to okres wypowiedzenia obowiązuje mnie miesiąc. Czy to prawda ? Czy jednak muszę przepracować 3 miesiące na okresie wypowiedzenia ? Proszę o pomoc !
Wyświetlaj:
szklarek / 2015-02-23 14:10
Dla długości okresu wypowiedzenia NIE ma znaczenia to, która to jest kolejna umowa z tym pracodawcą, ale rodzaj umowy i staż tzw. zakładowy- tj. sumaryczny okres zatrudnienia u tego pracodawcy BEZ względu na rodzaje umów i BEZ względu na przerwy pomiędzy nimi.

Obecnie więc Pana staż u tego pracodawcy wynosi już 3 lata i 10 miesięcy- obowiązuje Pana zgodnie z art. 36 KP trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
Ciekawwwy / 83.5.255.* / 2015-02-23 17:54
A jest możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia z 3 miesięcy do 1 miesiąca ? Słyszałem, że podobno można tak zrobić, ale musi zgodzić się pracodawca..
szklarek / 2015-02-24 08:16
Skrócenie do min. 1 miesiąca dotyczy jednostronnej (bez pytania pracownika) decyzji pracodawcy, gdy to on wypowiada i są okoliczności upadłości, likwidacji zakładu, zwolnień grupowych itp. okoliczności zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników.

W okolicznościach 'zwykłych' można
- od razu po prostu próbować rozwiązać umowę za porozumieniem stron, a więc w terminie dowolnym - choćby natychmiastowym.
- po normalnym złożeniu wypowiedzenia z przepisowym okresem wypowiedzenia- zawrzeć porozumienie stron już nie o rozwiązaniu umowy, ale o skróceniu samego okresu wypowiedzenia- tu do dowolnej długości, może być np. 6 dni.

Podstawa- art. 36. par. 6 i art. 36'1 KP
skomentuj

Najnowsze wpisy