Forum Forum dla firmPorady ekspertów

Umowa o dzieło i własna działalność - jak się rozliczać?

Umowa o dzieło i własna działalność - jak się rozliczać?

amilecka / 2011-03-21 11:05
Założylem firme, będę prowadzić sklep internetowy. Od 3 lat pracuję na umowę o
dzieło w TVP (co 3-m-ce nowa umowa,20% podatku od przychodu); moje zarobki
rocznie ksztaltuja sie ok.80.000 brutto.Chcialbym się rozliczać z
działalności na zasadach ogólnych 18%, ale nie bardzo wiem, czy zarobki z TVP
wliczy się w ten podatek,bo jeśli tak, to napewno bym przekroczyl prog, co mi
sie nie oplaca.Czy moge dzialalnosc w takim wypadku rozliczac osobno, a umowe
o dzielo z TVP osobno??
amilecka / 2011-03-21 11:12 / Aneta Milecka, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Jeżeli w założonej przez Pana firmie, jako formę opodatkowania wybierze Pan roliczenie na progach podatkowych, to wówczas w zeznaniu rocznym przychody z działalności gospodarczej oraz przychody z umowy o pracę, zlecenie, o dzieło należy połączyć i rozliczać się według skali podatkowej.
Natomiast jeśli istnieje możliwość, aby w założonej przez Pana firmie wybrać formę opodatkowania, jaką jest podatek liniowy, wówczas z działalności gospodarczej rozliczałby się Pan podatkiem liniowym, czyli 19%. W tym przypadku nie można łączyć przychodów z umowy o pracę, czy umowy o dzieło z przychodami z działalności gospodarczej. W takim przypadku na koniec roku będzie Pan składał dwa zeznania roczne - jedno dotyczące umowy o dzieło - i wtedy te przychody wyliczy Pan według skali podatkowej, a drugie zeznanie roczne będzie dotyczyło przychodów i kosztów z działalności gospodarczej i tutaj będzie się Pan rozliczał podatkiem liniowym.
Ważne, że w tym drugim przypadku nie może Pan korzystać ze wspólnego rozliczenia oraz dokonywać jakichkolwiek odliczeń od podatku (ulga internetowa, odsetkowa itp.).

Najnowsze wpisy