Forum Forum dla firmKsięgowość

Umowa o dzieło na rok przy płatności comiesięcznej

Umowa o dzieło na rok przy płatności comiesięcznej

Adam2988 / 89.76.22.* / 2011-02-23 17:02
Chcę podpisać umowę o dzieło na pracę zdalną, ale mam pewne wątpliwości czy mogę to zrobić w ten sposób, że okres wykonania umowy będzie wynosił 12 miesięcy, ale płatność wykonawcy będzie rozłożona na 12 rat płatnych co miesiąc. Chodzi o zapewnienie ciągłości finansowej wykonawcy. Czy taki zapis w umowie o dzieło jest dozwolony? Jeśli tak to jak w takim razie wygląda sprawa z zaliczką? Czy wpłacam ją do US co miesiąc czy po roku, dopiero po zakończeniu umowy?
Grażyna Katulska / 78.8.147.* / 2011-02-24 10:05
Zgodnie z Art. 642 Kodeksu cywilnego § 1., ogólnie przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła. Jeżeli dzieło ma być oddawane częściami, a wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna, wynagrodzenie należy się z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych. Z kodeksu cywilnego jasno wynika, że wynagrodzenie należy się w momencie kiedy dzieło zostaje przekazane, odebrane przez zamawiającego. Umowa o dzieło jest umową rezultatu. Obawiam się, że prace zdalne nie mogą być umową o dzieło. Czy wystąpi rezultat umowy, konkretna rzecz. Wykonywanie czynności jest umową zlecenia. Należałoby dobrze skonstruować umowę aby nie było niedomówień.

Najnowsze wpisy