Forum Forum prawnePracy

umowa o dzieło-proszę pomoc

umowa o dzieło-proszę pomoc

nat.a.lia / 194.169.228.* / 2008-10-28 08:27
Witam,

pracuję w szkole językowej na umowę o dzieło. Umowa jest do 30 lutego i nie ma
w niej zawartej możliwosci rozwiązania umowy. Za odstąpienie od niej grozi mi
wysoka kara umowna.
Nie chcę dłużej pracować w tej szkole ale boję się i jestem prawie pewna, że szkoła nie pozwoli mi na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Szukam sposobu na ominięcie wysokiej kary umownej za odstąpienie od umowy i zastanawiam się, czy nauczanie w szkole językowej w dość duzym wymiarze godzin przez rok może być uznane za dzieło? Mam okreslone miejsce pracy i godziny, a tak chyba nie powinno byc w umowieo dzielo?
Bardzo proszę o pomoc.
Wyświetlaj:
po / 93.105.86.* / 2009-06-28 19:46
Witam.
Szkoła językowa chce zaoszczędzić na skladkach odprowadzanych do ZUS bo umowa o dzieło nie stanowi tytułu do odprowadzania składek emerytalno rentowych i zdrowotnych.Koszty te przeniesiono na Panią.
Ale.Artykuł 8 ust. 1 i 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn.zm.) definiuje pojęcie „pracownika”, nadając mu znaczenie daleko szersze od tego, którym posługuje się kodeks pracy. Za pracownika - zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami - uważa się, poza osobą pozostającą w stosunku pracy, także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Z uwagi na powyższą definicję pracownik, który zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła - na podstawie zawartej ze swoim pracodawcą lub wykonywanej na jego rzecz umowy o dzieło - traktowany jest również w ramach tej umowy jako pracownik.

Konsekwencją takiej regulacji prawnej jest art. 18 ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uwzględnia się przychód osiągnięty z tytułu takiej umowy. Przychód ten stanowi także podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego - z mocy art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135 z późn.zm.) - objęci są bowiem pracownicy w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Opisana przez Panią umowa nie posiada cech umowy o dzieło .Zawiera terminy rozpoczęcia i zakonczenie , wynagrodzenie ale jaki produkt ma pani dostarczyć zamawiającemu.Np.10 uczniów oceny dobre,5 uczniów ocena b.dobra ,czy wszyscy uczniowie nic się nie nauczą i będzie umowa wykonana. Na Pani miejscu z umową zgłosiłbym się do ZUS (omijanie przepisów.)Jedno pytanie na jakich warunkach są zatrudnieni inni lektorzy? Powodzenia
po / 93.105.86.* / 2009-06-28 19:48
dodatek -przeglądnij art.627-646 KC
Wierzbno / 193.201.167.* / 2009-06-26 14:53
Musisz sprawdzić KC, czy ten zapis nie stoi w sprzeczności z ustawą. Zapisy KC stoją nad każdą umową cywilnoprawną (tak jak konstytucja jest nadrzędna wobec dowolnych ustaw sejmowych). Jeżeli tak - To nic Ci nie zrobią, bo złamią prawo.

Najnowsze wpisy