Forum Forum podatkoweOdliczenia

Umowa o pracę a prowadzenie działalności gospodarczej

Umowa o pracę a prowadzenie działalności gospodarczej

Michal11278 / 217.153.203.* / 2017-02-07 13:58
Witam wszystkich serdecznie,

Jestem zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze. Niedługo chcę otworzyć działalność gospodarczą. Z tego co czytałem będę płacił podwójną składkę zdrowotną. Czy jest możliwość odpisania tej składki w wymiarze 7.75% od uzyskanego przychodu (ze stosunku pracy) nawet jeśli zakładam, że przez pierwszy rok lub dwa lata działalność nie będzie przynosiła przychodu? Czy odpisania tej składki dokonuje się na koniec roku podatkowego?

Moje kolejne pytanie to: jaka forma rozliczania działalności będzie dla mnie najbardziej korzystna? Moje zarobki z tytułu umowy o pracę grubo przekraczają limit 18% podatku, ale ponieważ rozliczam się z żoną to mimo wszystko płacę 18% podatku. W takim wypadku podatek liniowy chyba odpada bo przeczytałem, że obierze mi to możliwość wspólnego rozliczania się, czego wolałbym uniknąć. Jeśli chodzi o ryczałt to czytałem, że przychodu nie można pomniejszyć o koszta a więc pewnie też o tą składkę zdrowotną. Tego też wolałbym uniknąć. Czy w takim wypadku pozostają mi tylko zasady ogólne czy może karta podatkowa będzie lepszym rozwiązaniem?

Pozdrawiam

Michał
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-02-07 15:40
Od końca :)

1. Składki społeczne można odliczyć od PIT wg skali, PIT liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego.
Składki zdrowotne (w części odliczalnej)jak wyżej oraz od karty podatkowej.
2. Każda inna forma opodatkowania niż PIT wg. skali czyli na zasadach ogólnych jako odstępstwo od zasady:
- generuje ograniczenia u podatnika- np. wspomniany brak możliwości wspólnego rozliczenia
- sama podlega ograniczeniom stosowania- tj. nie każdy podatnik, nie zawsze i przy każdym rodzaju DG może go stosować.
Np. współpraca z byłym/obecnym pracodawcą wyklucza PIT liniowy, handel walutami czy prowadzenie apteki- stosowanie ryczałtu ewidencjonowanego.

3. Tak, jest możliwość w rozliczeniu rocznym odliczenia (części) skł. zdrowotnej z tyt. DG, której nie odliczono od podatku z tego źródła odliczyć od podatku z innego źródła, tutaj z etatu. Byle wciąż dotyczyło to :
- cz. odliczalnej tj. odpowiadającej 7,75% podstawy
- składek rzeczywiście zapłaconych w roku podatkowym, którego rozliczenie dotyczy.

Składkę zdrowotną (o ile nie poszła wprost do KUP) odliczamy od podatku, nie od Przychodu jak Pan napisał.
Michal11278 / 217.153.203.* / 2017-02-08 08:57
Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Dla mnie najważniejszą sprawą jest zachowanie możliwości wspólnego rozliczania się z żoną w związku z tym w grę wchodzi tylko rozliczanie na zasadach ogólnych. W pierwszym punkcie napisał/a Pan/Pani:

>>1. Składki społeczne można odliczyć od PIT wg >>skali, PIT liniowego, ryczałtu >>ewidencjonowanego.
>>Składki zdrowotne (w części odliczalnej)jak >>wyżej oraz od karty podatkowej.

Czy to oznacza, że rozliczając się na zasadach ogólnych nie będę miał możliwości w rozliczeniu rocznym odliczyć składki zdrowotnej płaconej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej?

Z góry dziękuje za odpowiedź
Michal11278 / 217.153.203.* / 2017-02-08 09:24
Po kolejnym przeczytaniu chyba zrozumiałem. Pit wg skali to inaczej zasady ogólne, tak więc można odliczyć składkę zdrowotną rozliczając się na zasadach ogólnych (czyli wg skali).
wiwan / 2017-02-08 09:27
TAK. Zresztą jak napisałEM wczoraj- przy KAŻDEJ formie podatku z DG skł. zdrowotna jest do odliczenia.

Najnowsze wpisy