Forum Forum emerytalneZUS

Umowa o pracę w innym Państwie a ZUS podczas prowadzenia działaności gospodarczej.

Umowa o pracę w innym Państwie a ZUS podczas prowadzenia działaności gospodarczej.

kedzior1844 / 2015-01-17 01:24
Witam,

Piszę z zapytaniem. Od kwietnia pracuję na Słowacji ( Napisałem info do ZUSu + kopie umowy z prośbą o słowackie ustawodawstwo i dostałem wiadomość, że na czas umowy 3 lat tak jak trwa umowa mam spokój ) kilka dni w miesiącu a poza tym prowadzę działalność gospodarczą. Oczywiście mam umowę o pracę. Mam tylko pytanie. Od mojego pracodawcy nie mogę uzyskać do tej pory karty A1 ( Muszę ja przekazać do NFZ ), który pozwoliłaby mi leczyć się w Polsce. Pracodawca uprzedzał mnie, że na taką kartę się czeka do 3 miesięcy. Jednak mija 4 miesiąc ale karty nie mam nadal. Pytanie czy ZUS może ( mimo, że się z ZUSu wyrejestrowałem ) w jakiś sposób kazać płacić składki ? Proszę tylko po poważne odpowiedzi. Dziękuję.
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-01-19 19:07

poza tym prowadzę działalność

1. Gdzie ? W Polsce, czy za granicą ?
2. Gdzie jest ona zarejestrowana ?
3. Jak forma prawna ? JDG, spółka z o.o.- jeśli tak, to czy wieloosobowa ?. Inna spółka ?
wiwan / 2015-01-21 11:34
No więc moim zdaniem ub. zdrowotnemu w Polsce nadal Pan podlega z tyt. tej działalności gospodarczej.
A-1 dotyczy ub. społecznych ( w Pana sytuacji z etatu ) i pozwala zostać w polskim ub. społecznym przez dwa lata, a nie trzy.

Najnowsze wpisy