Forum Forum prawnePracy

Umowa o zakazie konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji

bbiernat / 2008-07-02 11:13
Mam taki problem. Wygasła mi umowa o pracę miesiąc temu, wcześniej podpisałem umowę o zakazie konkurencji i w umowie jest napisane "...jeśli pracownik nie znajdzie pracy to będzie mu wypłacane 25% jego miesiecznego wynagrodzenia jakie dostawal..."
Czy to jest zgodne z prawem czy ta umowa już na starcie jest nie ważna przez te słowa "jeśli...." ??
bo o ile dobrze rozumiem prawo pracodawca zawsze musi wypłacać odszkodowanie w czasie okresu trwania umowy o nie konkurencyjnoiści po wygaśnięciu umowy o prace:/
Proszę o pomoc
Wyświetlaj:
przewodnick / 2008-07-12 16:43 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Pracodawca zawsze musi wypłacac odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji. Chyba, że:

1. W umowie jest klauzula o okresie w jakim na piśmie zwolni z zakazu konkurencji
2. Były pracownik złamie warunki umowy.

Szczerze powiedziawszy nie spotkałem się z taką umową (jak sama nazwa wskazuje o zakazie konkurencji) - "o ile nie znajdzie pracy". Zazwyczaj wyszczególnione są warunki o zakazie konkurencji - "nie podejmie pracy w konkurencji", "nie będzie prowadził podobnej działalności" itp.
bbiernat / 2008-07-14 08:54
Przetoczę dokładnie punkt kolejny umowy.
Na poczatku jest mowa co nazywamy działalnością konkurencyjną i poniżej pisze tak:
"W przypadku nieuzasadnionego zwolnienia pracowanika, który w sposób sumienny i rzetelny wykonywał powierzone mu obowiązki zgodnie z wcześniej okazanym mu zakresem obowiązków a w konsekwencji nie będzie on umiał znaleść pracy w innej branży na nowym stanowisku i charakterze pracy Pracodawca zobowiązuje się do wypłaty Pracownikowi odszkodowania karencyjnego w wysokości 25% stałego miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego przez Pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres 12 miesięcy poprzedzających rozwiązanie stosunku pracy ( jednakże nie mniej niż 25% tego wynagrodzenia )"

Sam początek dziwnie brzmi bo nikt mnie nie zwolnił tylko umowa mi wygasła, kolejna sprawa to że dalej nie mam pracy a juz miną miesiąc i pracodawca nie wypłacił mi żadnych pieniędzy.
Czy mogę wykonać jakiś ruch, czy ta umowa juz na starcie jest nie ważna ?
przewodnick / 2008-07-14 20:09 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
A widzi Pan - brak możliwości znalezienia pracy w INNEJ branży !!! Może Pan wystosować pismo (list polecony) z wezwaniem do zapłaty odszkodowania (o ile pracodawca nie zwolnił Pana na piśmie z zakazu konkurencji). Niestety pracodawca może powołać się na "brak sumienności w wykonywaniu obowiązków" oraz wykazać "zasadność zwolnienia pracownika." Zalecam znalezienie pracy na podobnym stanowisku w podobnej firmie (ale dopiero po otrzymaniu pisma od byłego pracodawcy).
bbiernat / 2008-07-14 23:00
Biorąc pod uwage ze pracodawca po miesiącu nic mi nie wypłacił to złamał warunki umowy i tym samym mogę spokojnie zatrudnić sie w tej samej branży ? tak?
mentos11 / 79.190.49.* / 2008-07-22 11:00
Nie koniecznie, nie wpłacenie odszkodowania automatycznie nie rozwiązuje umowy, zawsze może pracodawca wykpić się że nie wiedział gdzie ma przelać pieniadze. Trzeba napisać pismo z terminem do kiedy oczekujesz na wpłate pod wskazane konto inaczej przyjmyjesz do wiadomości że umowa zostaje zerwana przez pracodawce i oczywiście wysłać poleconym aby mieć potwierdzenie. Nie jestem prawnikiem więc to też może nie wystarczyć.

Najnowsze wpisy