Forum Forum podatkoweInne

Umowa z pracodawcą z zagranicy a ZUS i podatek

Umowa z pracodawcą z zagranicy a ZUS i podatek

WiktoriaKitkoff / 5.172.239.* / 2017-04-29 11:46
Po wielu latach mieszkania w UK wracam na stałe do Polski. Pracuję dla firmy brytyjskiej, pracę będę kontynuować w Polsce - jest całkowicie zdalna i polega na analizie ryzyka i moderacji mediów społecznościowych. Stawka jest godzinowa, godzinny zmienne (co miesiąc inne), co miesiąc wystawiam rachunek z kwotą do zapłaty. W Anglii jestem zarejestrowana jako tzw. "sole trader" - samodzielnie rozliczam się z podatku i płacę składki na ubezpieczenie, pracodawca nie ponosi żadnych kosztów. Nie zamierzam współpracować z innymi firmami. Czy mogę rozliczać się w Polsce jako freelancer w oparciu o umowę dzieło/zlecenie z pracodawcą zagranicznym bez zakładania działalności gospodarczej? (Tutaj chyba raczej umowa zlecenie, chociaż nie jestem pewna). W jaki sposób mogę udowodnić US, że umowa, którą mam podpisaną to umowa zlecenie - czy muszę przedstawić tłumaczenie umowy zawartej w języku angielskim? Czy muszę płacić składki ZUS i w jakiej kwocie? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Wyświetlaj:
Ewelina856 / 37.47.42.* / 2018-02-20 21:04
Witam, pracuję na tej samej zasadzie co Pani poprzedniczka. Odprowadzałam sama zaliczi i skladki zus z umowy zlecenia.Mam w tej chwili problem jak sie z tego rozliczyc, na pit 36?ale co dalej?Proszę o wskazówki. Udzielę Wszelkich informacji odnosnie postepowania z Zusem w tym przypadku ale z pit mam problem.
dores22 / 2017-11-07 11:43
Polecam skorzystać z Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy, który odbędzie się już 16-17 listopada 2017, w centrum Poznania. Będą tam poruszane wszelkie istotne kwestia prawa pracy, dlatego Pani problem jak najbardziej się kwalifikuje. Tak zwany kongresprawapracy to również świetna okazja ku temu, aby zadbać pytania specjalistom.
wiwan / 2017-05-11 11:45
Może Pani bez zakładania DG, ale w ogóle musi w Polsce.
Firma brytyjska jak rozumiem nie ma ani oddziału/przedstawicielstwa w Polsce.

Zatem:
- nie jest on płatnikiem PIT, sama odprowadza Pani zaliczki w trakcie roku i dokonuje rozliczenia rocznego
- jest ona co do zasady płatnikiem polskich składek, obowiązek ten może być scedowany na Panią na podstawie pisemnej umowy. Co oznacza, że również co miesiąc spadnie na Panią wysyłanie deklaracji miesięcznej i zapłata składek. Niestety wysokość zmienna, tak jak zmienne będą przychody za każdy miesiąc.

To zdecydowanie będzie zlecenie, jak najbardziej umowa + tłumaczenie się przydać mogą.
WiktoriaKitkoff / 31.0.121.* / 2017-05-11 18:15
Dziękuję! Myślałam, że umowa zlecenie będzie korzystniejsza finansowo, ale jeśli muszę odprowadzać składki ZUS (rozumiem, że w pełnym wymiarze?) być może mimo wszystko lepiej będzie założyć działalność z 2-letnim "małym ZUS-em"? W wykonywanej przeze mnie pracy możliwość odpisania jakichkolwiek kosztów od podatku jest praktycznie zerowa - jedynie internet, a jeśli dobrze rozumiem przy umowie zleceniu dochód można pomniejszyć o 20%?
wiwan / 2017-05-12 09:10
Przychód pomniejszamy o składki społeczne, a potem odliczamy od tego 20%* KUP, co daje nam dopiero Dochód do opodatkowania.

Co do 'korzystniejszości'. Nie można wg niej kwalifikować jakichś działań jako dzieło, zamiast zlecenie. Można natomiast zawsze za DG.

Kwotowo w sprawie składek- to zależy od wynagrodzeń.

Tu kalkulator dla zlecenia:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Tu aktualne zryczałtowane stawki dla DG:

http://www.money.pl/podatki/informator/zus/ubezpieczenia/

Trzeba by się zastanowić, czy w rozumieniu naszej ustawy o systemie ub. społecznych nie jest Pani obecnie na etacie. Bo wtedy wykonywanie tych samych działań w ramach DG na rzecz byłego pracodawcy wykluczałoby prawo do ulgowego ZUS.

Zlecenie będzie podstawą obowiązkowych ub. społecznych, skoro nie będzie innego tytułu do takowych.

* chyba owe analizy ryzyka nijak nie stanowią utworów itd. uzasadniających 50% tzw. autorskie KUP
WiktoriaKitkoff / 31.0.121.* / 2017-05-12 12:25
W jaki sposób mogę zgłosić do US, że pracuję na umowę zlecenie i będę samodzielnie rozliczać się z podatku? Znalazłam informację i stosowne formularze na stronie ZUS-u, natomiast nie mogę zlokalizować potrzebnych druków z US. Dziękuję za pomoc.
wiwan / 2017-05-12 12:32
Bo nie ma takich druków. Powinna mieć Pani umowę i odprowadzać zaliczki, dokonywać rozliczenia rocznego.

Najnowsze wpisy