Forum Forum podatkowePIT

Umowa zlecenie a DG i rozliczenie z małżonką

Umowa zlecenie a DG i rozliczenie z małżonką

Bodo / 89.76.20.* / 2017-03-26 21:52
Witam,

W ubiegłym roku osiagnąłem przychód z umowy zlecenie w kwietniu oraz działalności gosp. Działalnośc prowadzę od maja. Czy mogę umowę zlecenie rozliczyć wspolnie z małzonką a z dzilalności na podatku liniowym odzielnie? Mam do roliczenia takze strate na rachunku maklerskim, ktorąnie wiem gdzie dodać.
Proszę o poradę.
Wyświetlaj:
Bodo / 89.76.20.* / 2017-03-27 21:55
Dziekuje serdecznie za odpowiedz.
Popelnilem blad wybierajc skale podatkowa liniowa, teraz nie moge rozliczyc sie wspolnie.

Kiedy i jak mozna zmienic preferencje podatkowe?
wiwan / 2017-03-28 09:41
Pojęcie 'preferencja podatkowa' przy PIT jest raczej zarezerwowane dla możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko/ci. A skala, to PIT na zasadach ogólnych. Nie ma 'skali liniowej'.

Do rzeczy:

Panu chodzi o wybór formy opodatkowania swej DG.
Przejście na zasady ogólne, czyli PIT wg. skali dopiero od 2018 r. pod warunkiem zgłoszenia tej zmiany do 20.01.2018 r.

Więc sporo czasu, również na to, by mieć już dużo więcej informacji księgowych, czy się to kalkuluje. Bo np. preferencja może nie skompensować opodatkowania części dochodów z DG stawką 32%.
wiwan / 2017-03-27 11:25
Nie. Rozliczenie jest roczne, preferencja też rozpatrywana w ujęciu rocznym. To, że przychody opodatkowane liniowo nastąpiły po przychodach opodatkowanych wg. skali nie ma znaczenia.
Zatem rozlicza się Pan na :
- PIT 37 ze zlecenia, sam
- PIT 36L z DG
- PIT 38 z dochodów kapitałowych.

Żona indywidualnie.

Najnowsze wpisy