Forum Forum emerytalneInne

umwowa zlecenie a emerytura

umwowa zlecenie a emerytura

emerycias / 2013-04-12 09:58
czy ja jako emeryt moge pracowac na umowie zlecenie u swojego syna? czy w takim przypadku moja emerytura zostanie zmniejszona ? Czy skladki beda musialy byc odprowadzane od takiej umowy? CZy emerytura po zakonczeniu pracy zostaje ponownie przeliczona automatycznie czy trzeba samemu po to wystapic? Pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-04-12 10:12
Od końca...

O przeliczenie należy wystąpić z wnioskiem, można to robić kilkukrotnie, nie trzeba czekać do zakończenia dorabiania.

Tak, zlecenie podejmowane przez emeryta podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom poza u. chorobowym.

Tak, można pracować, ale jeśli jest Pani emerytem w wieku niższym niż wiek powszechny emerytalny ( czyli na e. wcześniejszej lub pomostowej ) podlega Pani ograniczeniom- tj. są limity wynagrodzenia, których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub całkowite zawieszenie wypłaty świadczenia.

reniusz / 2013-07-03 12:58
a co w przypadku wystapienia z wnioskiem o przeliczenie emerytury i przeliczona kwota okaze sie znacnzie mneijsza niz do tej pory dostawalismy? nie wiem czy jest taka mozlwios abyu wyszla mneij no ale jednak. co w takim przypadku/ czy osoba otrzymywac bedzie ta nizsza emerutyre czy ta ktora normlanie wczesniej otrzymywal? pozdrawiam i czekam na odpowiedz
wiwan / 2013-07-03 17:36
Zgodnie z art. 109, ust. 2 Ustawy emerytalnej wnioskujący emeryt korzysta z gwarancji wypłaty świadczenia w dotychczasowej wysokości, jeśli przeliczenie da niższą wysokość świadczenia.
Będzie tak z urzędu.

Zwracam uwagę, na to że często przeliczenie mylone jest z ustaleniem prawa do nowego świadczenia tj. przejściem z e. wcześniejszą na e. powszechną. Tu nowa niższa wysokość świadczenia będzie obowiązywała, jeśli ubezpieczony nie wycofa wniosku o nowe świadczenie przed uprawomocnieniem decyzji o jego przyznaniu.

Najnowsze wpisy