Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Unia będzie "importować" pracowników z trzeciego świata

Unia będzie "importować" pracowników z trzeciego świata

Wyświetlaj:
Andrzej / .* / 2005-04-30 19:29
Sądząc z polszczyzny, jaką się p. Richard posługuje w telewizji, jest on sam doskonałym przykładem na import. I potwierdzeniem, że nie jest to zjawisko negatywne.
Brat_Polak / .* / 2005-04-29 14:02
Gratuluje p. Richardowi zdolności wieszczenia. On pewnie tego nie pamięta ale w dawnym systemie ta działka należała do "planistów". Jeśli p. Richard nie kojarzy podobieństwa i tych prac to dlatego, że wówczas słuchał innych szamanów.
zioma / .* / 2005-04-26 01:13
Niestety, pech chcial, ze rowniez dzisiaj w gazetach pojawily sie wrecz przeciwne informacje. W wyniku poluzowania polityki imigracyjnej rzad Niemiec przezywa powazny kryzys. Jak donosi "Rzeczpospolita" na pierwszej stronie swego internetowego wydania, Joschka Fischer mial dzisiaj zostac publicznie przesluchany pod zarzutem "wpuszczenia" do Niemiec chmary imigrantow. Wedlug "Rzeczpospolitej" jest to pierwsze przesluchanie czlonka rzadu, ktore bedzie transmitowane przez telewizje. W dodatku, od jego wyniku zalezy przyszlosc rzadu Niemiec. Europa, to nie Ameryka. Aby skutecznie zaludnic dany obszar ludnoscia naplywowa najpierw trzeba poradzic sobie z oporem ludnosci rdzennej. W Ameryce udalo sie to bez problemu. Trudno jednak przypuszczac, ze Europejczycy beda chcieli ze spuszczona glowa podzielic los Indian. Malo tego, w Europie mamy bardzo duze bezrobocie. Badania dowodza, ze w takiej sytuacji wszelki naplyw ludnosci oferujacej tanio swe uslugi prowadzi do konfliktow. To "oni" zabieraja nam prace. To przez "nich" musimy tyrac za glodowe stawki, itd. Przeciez nawet Polacy, ktorzy pracuja w Niemczech napotykaja na rozne opory. Nie ma wiec co marzyc o tym, ze do Europy ktos bedzie legalnie importowal ludnosc z trzeciego swiata. Ten pomysl funkcjonowal przez pare lat i nie wypalil.Caly problem polega na tym, ze na naszych oczach dokonuje sie powolna rewolucja (czyli ewolucja) naszego odwiecznego systemu ekonomicznego. Do tej pory staly przyrost ludnosci gwarantowal rozwoj gospodarczy. Dzis widac, ze ciezka praca tworzenia nowych pokolen musi wreszcie zostac odpowiednio nagrodzona. System ekonomiczny w kierunku ktorego ewoluujemy opiera sie na rozrodczosci rzedu 2,1 i stalej populacji. W takich warunkach rozwoj ekonomiczny staje sie kwestia drugorzedna. Na czolo wysuwa sie stabilizacja. Utrzymanie gospodarki na stabilnym poziomie stanie sie prawdziwym sukcesem, do ktorego dazyc bedzie Europa. Po pewnym czasie inne kraje beda musialy zastosowac podobne rozwiazanie. Populacja swiata nie moze wszak rosnac w nieskonczonosc.
darson / .* / 2005-04-25 10:25
Nie wziął Pan pod uwagę jeszcze innego scenariusza, który już częściowo sie realizuje. Zamiast sprowadzać pracowników do krajów starej UE, co rodzi rozliczne komplikacje natury społecznej, politycznej itd.(patrz mniejszość muzułmańska we Francji, turecka w Niemczech), kapitał może lokować swoje inwestycje w potencjalnie emigranckich krajach. Taniość siły roboczej, mniejsze restrykcje prawne i niższe podatki często kompensują ryzyko związane z niestabilnością polityczną tychże państw. Polska oczywiście do tych krajów już nie należy gdyż po przystąpieniu do UE sytuacja prawna będzie się zrównywała w miarę upływu czasu i nasza atrakcyjność dla inwestorów będzie malała.Nie uwzględnia Pan również silnego zróżnicowania wewnątrz państw konstytuujących UE. Przysłowiowa polska ściana wschodnia, polska popegeerowska, wschodnie landy Niemiec vis zachodnie, północ Włoch i ich południe... długo by wymieniać. Kontrasty silne i niemogące sie doczekać zadowalających rozwiązań przez politykę wewnętrzną tych państw.Jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby zmniejszenie ingerencji państwa w gospodarkę i ograniczenie regulacji prawnych, które łamią ducha przedsiębiorczości obywateli i służą utrzymaniu status quo tych podmiotów gospodarczych, które na rynku są juz i tak nazbyt silne. Ale czy można sobie na to pozwolić w dobie globalizacji i konkurencji gigantów azjatyckich czy amerykańskich? To chyba jest poważny dylemat jaki stoi przed ludźmi decydującymi o kształcie gospodarczym Europy. "Zagwozdek" takich jest znacznie więcej.
logo / .* / 2005-04-28 20:49
Człowieku gdzieś Ty się takiej IDEOLOGI uczył?W niemczech jest 5-milionów bezrobotnych stworzonych przed obawą napływu polskiej siły roboczej.Przez trzy lata były dyskusje i porównania jak wiele rzeczy funkcjonuje w polsce. Jak to wprowadzili w niemczech to efekty są przerażające.Jeżeli teraz polska chce te złe przykłady przenieść na swój rynek to trudno będie sobie wyobrazić efekty . Politycy będą to tłumaczyć Kryzą ogólnoeuropejską zapominając so ją spowodowało.
darson / .* / 2005-04-29 08:54
Mógłbyś jakoś poskładac tę swoją wypowiedź. Trudno cokolwiek z niej zrozumieć. Wg. Ciebie Niemcy sprokurowali sobie sami 5 mln bezrobotnych by zatamować napływ imigrantów zarobkowych z Polski i Polska była dla nich wzorem zarządzania gospodarką?Polacy złe przykłady po wstąpieniu do UE, nie będą "mogli" ale będą "musieli", wprowadzić do swojej gospodarki. Rozczaruje Cię - nie mam żadnej ideologii. To raczej zwolennicy EU jako superpaństwa mają idee fix oparte na wzorach raczej z tych niechlubnych kart historii Europy. Mam raczej przekonanie, że im więcej państwa w gospodarce tym większe złodziejstwo i tym gorzej dla obywateli. Najlepiej jak państwo ogranicza swą rolę do zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, egzekucji prawa i pomocy tym, którzy jej autentycznie potrzebują (np. ludzie chorzy, kalecy, niedołężni, starzy). Nie sądzę by można było stworzyć silne państwo, które mnoży stada urzędniczych darmozjadów dla mierzenia krzywizny bananów, czy gęstości papieru toaletowego. Odkrycia, poparte prawniczymi i naukowymi ekspertyzami, że można robić dżem z marchewki to właściwie nic nowego. Moja babcia opwiadała, że w czasie okupacji robiono dżem z buraków. Mamy więc na to patent. Chyba najwyższy czas by nasi eurodeputowani wystąpili do Komisji Europejskiej o zaliczenie buraka do owoców. Obok owoców miękkich i pestkowych, ów burak niechybnie znalazłby poczesne miejsce wśród owoców okopowych.
logo / .* / 2005-05-18 10:54
PS:Ja wiem że dla ciebie i innych jest to trudne do zrozumienia ,ale to jest fakt.Wypracowują twardy zimny mechanizm Kapitalizmu który ich samych teraz przeraził.Ale fakt pozostanie Faktem bezrobocie osiąga już 5,5 miliona osób.
logo / .* / 2005-05-18 10:45
Idee masz niezłe ,ale nawet na polskim rynku one nie funkcjonują
stan / .* / 2005-04-26 21:02
No to moze oswiecisz nas praktyka? Prawda taka, ze tylko uwolnienie gospodarki z socjalistycznych ograniczen daje Europie jaks nadzieje

Najnowsze wpisy