Forum Forum dla firmKadry

Urlop macierzyński i wychowaczy - jakie prawa ma pracownik

Urlop macierzyński i wychowaczy - jakie prawa ma pracownik

Wyświetlaj:
sara.m / 91.218.208.* / 2014-01-02 22:05
Witam,
jestem na urlopie wychowawczym, w trakcie którego podjęłam pracę na pół etetu na zastępstwo u innego pracodawcy u którego była taka możliwość. W tej chwili jestem w ciąży. Czy w związki z tym, że zrezygnowałam ze składek płaconych z budżetu państwa w związku z przebywaniem u pierwszego pracodawcy na wychowawczym (do 30.06.2014), bo miałam płacone składki z połówki umowy, to czy po porodzie (ok 07.2014) będę mogła korzystać z urlopu i zasiłku macierzyńskiego? Umowę mam na zastepstwo za koleżankę na macierzyńskim której nieobecność będzie trwała przynajmniej do 11.08.2014. Wiem ze w przypadku tej umowy należałby mi się tylko zasiłek macierzyński do dnia rozwiązania umowy, czyli do powrotu tej koleżanki..
wiwan / 2014-01-03 13:03
NIE, uprawnień rodzicielskich u macierzystego pracodawcy Pani nie traci, a ubezpieczenie z budżetu w czasie u. wychowawczego nie obejmuje ub. chorobowego.

W efekcie w Pani sytuacji z umowy dodatkowej nabędzie Pani prawo do u. macierzyńskiego do zakończenia umowy, natomiast prawo do zasiłku od początku tego urlopu do docelowego końca pobierania zasiłku o jaki będzie Pani wnioskować- po prostu po zakończeniu umowy będzie go kontynuować ZUS, nawet przez okres u. rodzicielskiego. Utrata ub. chorobowego/zatrudnienia w czasie zasiłku przekłada się jedynie na jego wysokość, gdyż po utracie zatrudnienia/ubezpieczenia podstawa zasiłku nie może być wyższa niż przeciętne wynagrodzenie. Przy 1/2 etatu więc nie grozi raczej Pani jego obniżka.

Niezależnie od tego u pracodawcy macierzystego nabędzie Pani prawo do nowego urlopu macierzyńskiego i drugiego zasiłku macierzyńskiego.
sara.m / 91.218.208.* / 2014-01-03 17:40
bardzo dziękuję za informację, już myślałam, że po tylu latach pracy zostanę z niczym, bo chciałam się wyrwać z domu na parę godzin i dorobić do budżetu..jeszcze raz dziękuję
mili600 / 2013-05-14 13:59
Witam mam pytanie kto wie jak to wszystko wygląda,gdy urlop wychowawczy kończy mi się 01-02-2014 a termin porodu drugiego dziecka mam na połowę stycznia 2014 co mi przysługuję i w jakiej kolejności .Zaznaczam , że mam umowę na czas nieokreślony ,dziękuję.
szklarek / 2013-05-15 10:49
W Pani sytuacji nabędzie Pani prawo do pełnego okresu zasiłku macierzyńskiego ( za czas równy kodeksowemu urlopowi macierzyńskiemu i dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu ). Do końca pierwotnego terminu u. wychowawczego będzie Pani formalnie nadal na u. wychowawczym, od 2 lutego- na u. macierzyńskim w wymiarze pomniejszonym o poprzedni okres zakładkowy (1,5 miesiąca). Następnie prawo do u. wychowawczego na drugie dziecko.
Jeśli obecny wymiar u. wychowawczego nie wyczerpie pełnego wymiaru 3 lat, nadal pozostanie resztka do wykorzystania, tyle że w praktyce nie bardzo, bo do ukończenia przez pierwsze dziecko 4 lat- co zdaje się nastąpi w czasie u. wychowawczego na drugie dziecko.

Oczywiście sytuacja zmieni się, jeśli wejdzie we wrześniu nowela KP w zakresie uprawnień rodzicielskich- nowy urlop rodzicielski.

Możliwe jest też skrócenie obecnego urlopu wychowawczego i powrót do pracy przed urodzeniem drugiego dziecka, co przełoży się na ustalenie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
fumaj / 83.26.176.* / 2012-10-30 15:04
Witam
Jestem na urlopie wychowawczym do końca sierpnia 2013 roku. Parę dni temu dowiedziałam się, że ponownie jestem w ciąży. Przewidywany termin porodu to 6 maj 2013r. Jestem ciekawa jakie mam przed sobą możliwości. Przychodzi mi do głowy rezygnacja z wychowawczego i przejście na zwolnienie L4 (niestety każda z moich 4 ciąż była/jest zagrożona) i po porodzie urlop macierzyński, potem wychowawczy. Myśł druga to możliwość przejścia po porodzie (automatycznie?) w urlop macierzyński. A może od września 2013 r. urlop macierzyński/ dalszy wychowawczy? Dodam, że jestem nauczycielką. Byłabym wdzięczna za radę. Pozdrawiam
wiwan / 2012-10-30 19:25
1.Rezygnacja z części u. wychowawczego i urodzenie potem- rzeczywiście skutkować będzie urlopem macierzyńskim i prawo do kolejnego wychowawczego. Niezależnie, czy w międzyczasie nastąpi niezdolność do pracy z powodu choroby/ciąży.
2. Urodzenie w czasie wychowawczego w Pani przypadku da prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego przez cały kodeksowy czas, z tym, że Pani nieobecność w pracy będzie miała status u. macierzyńskiego dopiero od 1 dnia po końcu obecnego u. wychowawczego.
z1z2z3 / 195.189.88.* / 2012-08-13 22:48
Witam
Wracajac do pracy po u. macieżyńskim i po urlopie wypoczynkowym zostałam odesłana do innego miasta odległego o 42 km od mojego miejsca zamieszkania.
Mój sklep został zamknięty ale mogę pracować w tym innym tak daleko.
Co moge zrobić jakie mam prawa????????????????
Nie chce tak daleko jeździć.
olilen / 195.189.88.* / 2012-08-09 22:42
Przebywam teraz na urlopie macierzyńskim a moje stanowisko pracy zostało zlikwidowane( zamknięto jeden ze sklepów w którym pracowałam)reszta sklepów działa tylko jest poza moim miejscem zamieszkania. Szefowa poinformowała mnie tylko że moje stanowisko już nie istnieje a ja nie wiem co dalej mogą ze mną zrobić. Pracuje na czas nieokreślony już 5 lat w tej firmie. Czy mogę od razu iśc na urlop wypoczynkowy zaległy za rok 2011 i za ten 2012 rok? czy wlicza sie do tego opieke 2-dniowa na dziecko. I kluczowe pytanie czy szefowa może mnie zwolnić po urlopie macierzyńskim?????
wiwan / 2012-08-10 21:06
Nie może zwolnić, jeśli złoży pani wniosek o u. wychowawczy albo wniosek o zmniejszenie wymiaru etatu zamiast pójścia na urlop wychowawczy.
W innym wypadku-co do zasady powinien zaproponować Pani inne, równorzędne stanowisko. A wobec jego braku- w innym sklepie poza Pani miejscowością. Przy braku Pani zgody- złożyć wypowiedzenie zmieniające warunki pracy- właśnie na inny sklep. Nieprzyjęcie takich nowych warunków skutkowałoby tak, jakby złożył wypowiedzenie definitywne.

Tak, na wniosek urlopowy o urlop bezpośrednio po macierzyńskim musi się zgodzić. Można "dobrać" owe 2 dni na opiekę
olilen / 195.189.88.* / 2012-08-13 22:34
Dziękuje za odpowiedź.
U nas w firmie oprócz mnie( ja informowałam szefową ze staramy się o dziecko) nie była więc zaskoczona, zaszło w ciąże jeszcze 4 dziewczyny i to zaraz po przyjęciu ich do pracy, po 3 - 4 dniach dawały L-4 i . . . za to szefowa jest rozwścieczona i ma gdzieś względy matek.
Poinformowała mnie że mogę wybrać sobie jakiś inny sklep i tam pracować ale te sklepy są 40 km lub 120 km 80 km i 100 km od mojego zamieszkania. do tej pory pracowałam w sklepie w moim miejscu zamieszkania. A co z matkami karmiacymi czy jest jakiś przypis że nie wolno oddelegować z miejsca zamieszkania???
Chyba lepiej byłoby aby mnie zwolnili bo miałabym bezrobotne, i czas dodatkowy dla dziecka i jakieś tam pieniazki
Pozdrawiam
interlaska1@ / 2011-01-20 12:10
WITAM,
OBECNIE PRZEBYWAM NA URLOPIE WYCHOWAWCZYM DO DNIA 6.06.2011 ROKU, A TERMIN PORODU MAM NA 28.06.2011ROKU.CZY PO PORODZIE PRZYSŁUGUJE MI ZASIŁEK MACIERZYŃSKI I URLOP MACIERZYŃSKI CZY NIE?CO MOGE ZROBIĆ ABY MI PRZYSŁUGIWAŁ.
szklarek / 2011-01-21 12:44
Należeć będzie się i jedno i drugie. Przecież w dniu porodu będzie Pani nadal w stosunku pracy, już PO urlopie bezpłatnym i podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. W przypadku zasiłku macierzyńskiego nie ma bowiem 30 dni wyczekiwania w ubezpieczeniu chorobowym jak w przypadku zwykłego zasiłku chorobowego. A to, czy fizycznie w tym dniu będzie Pani na zwolnieniu lekarskim, urlopie wypoczynkowym, czy na stanowisku pracy nie ma znaczenia.
Czyli tak, jak w przypadku 1 dziecka, lub jakby ta ciąża była pierwszą w życiu.
Podstawa: art. 29 ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i art. 180 KP.

Kodeks:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
Ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,077,512.html
interlaska1@ / 2011-01-21 14:05
DZIĘKUJE BARDZO ZA ODPOWIEDŹ. MAM JESZZCE JEDNO PYTANIE.CZY 7.06.2011ROKU MAM PRZYNIEŚĆ ZWOLNIENIE LEKARSKIE DO PRACY Z TĄ DATĄ?
interlaska1@ / 2011-02-01 11:04
Witam,
chciałabym wrócić do pracy, przerywając urlop wychowawczy.jakich procedur musze dokonać przed pójściem do pracy?czy potrzebuje zaświadczenia od lekarza, że mogę pracować? ile muszę pracować by móc iść na zwolnienie chorobowe, 30 dni wystarczy?
szklarek / 2011-01-21 21:46
To zależy od lekarza i stanu Pani zdrowia. Teoretycznie przecież może być Pani zdolna do normalnej pracy. Jeśli nie da zwolnienia, a Pani nie chce wracać do pracy może Pani na podstawie zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu pójść na urlop macierzyński...przed porodem. Jedyny warunek- by było to minimum 2 tygodnie przed planowym porodem- par. 3 wzmiankowanego już tu art. 180 KP. Oczywiście ta część urlopu zostanie odliczona od kodeksowego wymiaru.
interlaska1@ / 2011-02-01 11:25
jestem obecnie na urlopie wychowawczym.Jeśli tak to ubezpieczenie chorobowe jest odnowione ponieważ cyt:"Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza sie poprzednie okresy ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym.Oznacza to że pracownikowi korzystającemu z urlopu wychowawczego okres tego urlopu wlicza sie do okresów ubezpieczenia chorobowego.W związku z tym pracownik powracający z urlopu wychowawczego już w 1 dniu pracy może nabyc prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli nie będzie zdolny do pracy na skutek choroby, a lekarz wystawi zwolnienie." czy jest to zgodne z prawda? czy można tk zrobić?
wiwan / 2011-02-01 14:41
1. powrót z wychowawczego- rezygnacja z niego na podstawie art. 186-3 ust. 2- minimum 30 dni przed datą podjęcie pracy. Może być wcześniej, jeśli pracodawca się zgadza.

( KP:http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy)

2. tak, przy powrocie z wychowawczego nie ma okresu wyczekiwania w ubezpieczeniu zdrowotnym- cytowała Pani wprost zapis art. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Obowiązuje on
(ustawa:http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczyp
ospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,077,512.html )
Zuzu / 213.158.196.* / 2009-04-28 23:21
Czy osoba na urlopie macierzyńskim może pracować u swojego pracodawcy na umowę zlecenie, pobierając jednocześnie zasiłęk macierzyński ?
raksa / 89.77.244.* / 2009-05-01 14:05
widzę Zuzu, że typowa Polka z Ciebie wychodzi. Już kombinujesz jak tu na urlopie nie być, a państwo z kasiory okradać. Kombinatorzy. Jak tu ma być dobrze... polaczki...
Nycz11 / 2009-12-17 19:23
Prowadzę własną działalność gospodarczą, w tym czasie urodziłam dziecko i chcę zamknąć działalność gospodarczą z końcem roku według Mopsu nie mogę bezpośrednio korzystać z urlopu wychowawczego czy podają prawidłową interpretację przepisów.
Alunka / 89.75.88.* / 2009-05-07 01:06
Raksa - umowe zlecenie mozesz wykonywac w domu - ja teraz jestem na zwolnieniu a caly czas w domy tyram za darmo bo szef dzwoni i prosi
wiec sie nie wyzywaj Raksa jak nie znasz dokladnie sytuacji
jasne lepiej w domu z********** dla szefa za darmo co?

Najnowsze wpisy